HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
5 Nisan 2020 Pazar Saat: 14:18

Tüm Köy Sen: “Tarım, madenden değerlidir”

Tüm Üretici Köylüler Sendikası Ordu Şube Başkanı Zekayi Sağra, fındık bahçelerini ve ormanları kapsayan yeni maden sahası ihalesine tepki göstererek, “Tarım ürünlerine her gün daha fazla gereksinim duyulurken yeni maden sahalarıyla t
Tüm Köy Sen: “Tarım, madenden değerlidir”

  Fatsa’daki siyanürle altın işletmeciliğinin verdiği zararlar ortada iken yeni maden sahalarının açılmasına izin verilmesinin doğru olmadığını vurgulayan Tüm Köy Sen Ordu Şube Başkanı Zekayi Sağra şunları söyledi: “ Ülkenin her tarafında tarım arazileri yok ediliyor. Uluslararası tarım gıda örgütlerinin de belirttiği gibi gelecek yılarda tarım ürünleri sıkıntısı yaşanacak. Geleceğimiz suya ve tarım ürünlerine bağlı.”

            Halk evlerde şirketler ve iktidar ihale peşinde

            Dünya virüsle uğraşıyor, iktidar ve şirketler maden ve enerji ihaleleriyle uğraşıyor. İktidar halkın sağlığıyla ilgileneceğine yeni yasa ve yönetmeliklerle tarım ve sulak alanlarını maden, enerji ve turizm sektörüne sunmaktadır. Bunu kabul etmiyoruz. Her gün yapılan ihalelerle ülkenin tüm ormanları, tarım arazilerinde çalışmalar sürdürülüyor. Bizler sağlığımız için evden çıkmazken şirketler ormanları kesiyor, maden araştırma ve işletmelerine devam ediyor.” dedi.

            Ordu maden sahasına çevriliyor

            Fatsa, Ünye , Korgan , Kabataş ilçelerindeki maden arama, sondaj ve işletmeleri yetmedi yeni alanlara genişleme devam ediyor diyen Sağra, “En son 17 Mart 2020 tarihinde Gürgentepe, Perşembe ve Fatsa ’yı kapsayan yeni bir maden sahası arama ruhsatı ihale edildi. Yaklaşık 2000 hektar alanda orman ve fındık bahçeleri tehdit altında. Halk evinde virüs salgınından korunmaya çalışırken iktidarın ve şirketlerin rant peşinde koşması niyetleri de ortaya koymaktadır. İhaleler iptal edilmeli, tarım arazileri ve ormanlar korunmalıdır. Ormanlar ve tarım arazilerinin yok olması yeraltı sularının da yok olması, derelerin kirlenmesi demektir. Yaşamı tehdit eden bu yatırımlar ve ihaleler durdurulmalıdır.” diyerek tepki gösterdi.

 

 

 

Anahtar Kelimeler : Tüm, Köy, Sen:, “Tarım, madenden, değerlidir”

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA AJANS - ÜNYE HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

G-0M8FWJ5EH7