HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
6 Mayıs 2020 Çarşamba Saat: 18:32

YERE HİÇ İNMEYEN KUŞ VATANDAŞIN İŞ YERİNE İNDİ.

Ünye Göçmen Kuşların Göç Yolu Üzerindemi ?
YERE HİÇ İNMEYEN KUŞ VATANDAŞIN İŞ YERİNE İNDİ.

 

Duyarlı vatandaş Murat Uslu  Sahil Köyü Tepe Mahallesi Cüri Mevki işyerindeki bir  odada , oraya nasıl ve nerden  girdiğine bir türlü anlam veremediği bir kuş buldu. Bitkin Halde bulduğu kuşa bir süre yem ve su verdi. Ayakta duramadığını farketti. Daha sonra durumu Doğa Koruma Milli Parklar Ordu Şube Müdürlüğü Ünye Şefi Saygın Yıldırım a ihbar etti. Ünye şefi Saygın Yıldırımdan latince adının apus(ayaksız)olan ebabil kuşu olduğunu ve diğer kuşlar gibi ayakta dik bir şekilde duramadığının,yorgun düştüğü için kendi kendine yerden yükselmesinin zor olduğunun ve bir süre dinlendikten sonra yüksek bir yerden bırakılması halinde uçmaya devam edebileceğinin  bilgisini alan   Murat Uslu daha sonra  kuşu yüksek bir yerden bıraktı .Ebabil kuşu bırakıldığı yerde bir tur attıktan sonra gökyüzünde kayboldu.

 

Yetkililer: Ebabillerin olağan üstü durumlar haricinde yere hiç inmediklerini uçarken uyku ve yeme içme eş seçme faailiyetlerini  havada yaptı klarını yanlızca üreme döneminde yere inip yüksek kayaklıklarda ve yüksek binaların çatısındaki yuvalarında uyuduklarının , Baharın haber cisi olarak bilindiğinin , kış mevsimini Afrika kıtasında geçirdikten sonra  Eş tutmak ve üremek için Türkiye’ye giriş yaptı klarının ve sonbaharda yine güneye göç ettiklerinin. 20 – 25 yıl gibi uzun süre yaşayan bir kuş türü olduğunun bilgisini verdi.

Son günlerde Ünye de birçok göçmen kuşun varlığını görüyoruz. Sanırım Ünye artık göçmen kuşların göç yolu üzerinde olabilir.

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler : YERE, HİÇ, İNMEYEN, KUŞ, VATANDAŞIN, İŞ, YERİNE, İNDİ.

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA AJANS - ÜNYE HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız