HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
23 Ekim 2020 Cuma Saat: 13:12

DİRENEN KORGANLILAR KAZANDI

Ordu Korgan ilçesinde yapılmak istenen HES’e karşı çıkıp iş makinalarına barikat kuran korgan halkı hukuk yolu ile de kazanıp şantiyeyi yıktırdı.
DİRENEN KORGANLILAR KAZANDI

   Korgan Çiftlik Mahallesi ’nde Balamir HES için şantiye kurmak isteyen şirketin çalışmasını üç kez durduran halk, hukuksal ve fiili mücadelesi sonucu şantiye yıkılmak zorunda kalındı. HES2e karşı mücadele verenlerden Avukat İsmail Topçuoğlu, halkımız fiili olarak mücadele ederken hukuksal yolları boş bırakmadık, diyerek şunları söyledi: “HES’le ilgi Ordu Çevre Derneği’nin katkıları büyük. Bize fiili ve hukuksal konularda neler yapacağımızı mahalleye gelerek anlattılar. Hatta deredeki çalışmayı ilk olarak dernekten gelenlerin önerileri ve desteğiyle durdurduk. Jandarmaya tutanak tutturduk. Bu tutanak, bugün şantiyenin yıkılmasıyla sonuçlandı.” dedi.

            Dilekçe üstüne dilekçe verdik

            Avukat Topçuoğlu hukuksal süreç hakkında da bilgi verdi. “Jandarmanın tutanağı üzerine suç duyurusu yaptı k. DSİ, Çevre Şehircilik, Kaymakamlık ve Korgan Belediyesi’ne dilekçeler yazdık, dava açtık. Şantiyenin ve çalışmaların yasal olmadığını kanıtladık, yıkım kararı çıktı. İki aya yakın oyaladılar. En son Vali yardımcısı, Jandarma komutanı mahallelilerle toplantı yaptı . Halk kararlılığını dile getirdi. Sonunda şantiye yıkıldı. Tabi ki, temkinliyiz, takip ediyoruz. Şantiye yıkıldı diye işin peşini bırakmayacağız.” dedi.

            Dere bizim canımız

            Çiftlik’ten HES’e karşı çıkanlardan Hamide Güney Salduz ise şunları söyledi, “Deremizde iş makinaları çalışmaya başladığında önce uyanamadık ama Ordu Çevre Derneği yönetiminden arkadaşların uyarısıyla gerçekleri gördük. Sürekli tetikteydik. Şirketin dereye yönelik her hamlesini boşa çıkardık. Kadın, genç, yaşlı Çiftlik halkı deresine sahip çıktı. Birlikteliğin sonucunu gördük. Şantiyenin yıkılması Çiftlik halkının kararlı tutumundan kaynaklandı. Avukatımızın hazırladığı dilekçelerle hukuksal hakkımızı kullandık. Biz de gerekeni yaptı k.” dedi.

            Hakkımızı koruduk

            Deresine sahip çıkan Çiftlikli Gülseren Topuz da, “Bizler hakkımızdan başkasını istemedik. Deremize sahip çıktık. Dere bizim. Deremizi almak istediler, vermedik. Biz kimsenin malını istemiyoruz. Kavgamız, mücadelemiz hakkımızı korumaya yönelik. Dere yoksa Çiftlik de yok demektir. Şantiye yıkıldı. Bu Çiftlik halkının başarıdır. Mücadelemiz bitmedi. Tehlike geçmiş değil. Uyanık olacağız. Deremize sahip çıkacağız.” dedi.

Anahtar Kelimeler : DİRENEN, KORGANLILAR, KAZANDI

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA AJANS - ÜNYE HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

G-0M8FWJ5EH7