HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
1 Ocak 2021 Cuma Saat: 13:57

ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, “MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ” SINAVLARI BAŞLADI

ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, LONCA BELGELENDİRME A.Ş. FİRMASI İLE ANLAŞARAK ÜCRETSİZ MESLEKİ YETERLİLİK SINAVLARI YAPACAK.
ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, “MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ” SINAVLARI BAŞLADI

İşsizlik fonundan karşılanan teşvikle birlikte Ordu Büyükşehir Belediyesi, bağlı kuruluşları (OSKİ) ve iştiraklerinde yer alan meslek gruplarındaki personellerine ücretsiz olarak mesleki yeterlilik belgesi sınavları yapılıyor.

''SINAVLARA 162 KİŞİ KATILIM YAPACAK''

Pazartesi günü başlayan ve yılbaşından sonrada devam edecek sınavlara yaklaşık 162 kişi katılım yapacak. Yapılan sınavlarla birlikte çalışanlara mesleki yeterlilik belgeleri verilerek, verimlilik ve rekabet gücünün artmasıyla ülke ekonomisinin daha da güçlenmesine katkı sağlaması hedefleniyor. Böylece birimlerin mesleğin gerektirdiği niteliklerin yanı sıra, iş sağlığı ve güvenliği konusunda bilgi ve becerileri tescillenmiş iş gücüne sahip olması da sağlanıyor.

Belgelendirme Kuruluşları Dernek Başkanı ve Lonca Belgelendirme A.Ş. Genel Müdürü Cengizhan Kutlu yaptı ğı açıklamada bu belgelerin zorunlu olduğuna vurgu yaparak, “Bu belgeler bir nevi mesleklerin ehliyeti gibidir. Bir meslekle uğraşan kişilerin bu belgeleri olmadan çalıştırılması yasaktır” dedi. Olası bir iş kaza sında kişinin sürücü belgesiz araç kullanması gibi cezai işleme tabi tutulduğuna vurgu yapan Kutlu, “Bizler 143 meslekte sınav yapabiliyoruz. İnşaat işçisi, betonarme işçisi, kaynakçı gibi birçok alanda bu sınavları gerçekleştiriyoruz. Çalışma Bakanlığımızın yapmış olduğu istatistiklere göre yeterlilik belgesi olanlar olmayanlara göre yüzde 25 daha az iş kaza sına maruz kalmaktadırlar. Bu nedenle yürütülen çalışmaların önemi ortaya çıkmaktadır” diye konuştu.

Öte yandan yakın zamanda Ordu ilinde yaşayan tüm meslek erbaplarını bu teşvikten faydalandırıp ücretsiz olarak uluslararası geçerliliği olan mesleki yeterlilik belgesi ile belgelendirileceği açıklandı. Bunun için hazırlıkların devam ettiğini belirten yetkililer önümüzdeki süreçte konu hakkında kamuoyuna gerekli bilgilendirmenin yapılacağını söylediler.


Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA AJANS - ÜNYE HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız