9 Mart 2021 Salı Saat: 09:12

ÇAYBAŞI’NDA ROMA DÖNEMİ’NE AİT SİKKELER BULUNDU

Ordu’nun Çaybaşı ilçesinde koğuş tepesi bölgesinde roma dönemine ait sikkeler bulundu.
ÇAYBAŞI’NDA  ROMA DÖNEMİ’NE AİT SİKKELER  BULUNDU

  Ordu Çaybaşı ilçesinde Koğuş Tepesi’nde bulunan sikkeler Müze Müdürlüğüne teslim edilerek arkeolojik kazı yapılması istendi.

         Ordu’nun Çaybaşı ilçesinde Çaybaşı Belediyesi tarafından Koğuş Tepesi’nde taş ocağı için ÇED süreci başlatılması üzerine yerinde inceleme yapan Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak,  İyi Parti İlçe Başkanı Ahmet Altun ve CHP İlçe Başkanı İrfan Genç buldukları 7 adet sikkeyi Müze Müdürlüğü’ne teslim ederek, arkeolojik inceleme yapılması için dilekçe verdiler.

         CHP İlçe Başkanı İrfan Genç ve İyi Parti İlçe Başkanı Ahmet Altun  Müze Müdürlüğü’ne teslim edilen sikkeler için yaptı kları ortak açıklamada, “İlçemizin önemli mesire yeri olabilecek bir tepe olan Koğuş Tepesi’nde Çaybaşı Belediyesi’nin taş ocağı projesi var. Ordu Çevre Derneği yöneticileriyle birlikte itiraz dilekçe hazırlamak için yerinde inceleme yapmak istedik. Kimi yerlerde kazılmış yerler gördük. Toprağı karıştırdığımızda çeşitli yerlerde 7 adet sikke bulduk. Bunları Kültür ve Turizm İl Müdürlüğüne teslim edilmesinin iyi olacağını, ilçemiz bakımından önemli bir turizm alanı kaza nılacağını da düşünerek Ordu Çevre Derneği’yle birlikte bulduklarımızı teslim ettik. Koğuş Tepesi’nde arkeolojik inceleme yapılması için dilekçe ile başvuru yaptı k, bulduklarımızı Müze Müdürlüğü’ne teslim ettik.” dediler.

         Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül de, “ Ordu ili arkeolojik değerler bakımından oldukça zengin. Hiç ummadığımız bir tepede bulunan bu sikkeler çok önemli. Böyle bir bulgu nedeniyle Çaybaşı Belediyesi’nin projesi uygulanamaz. Müze Müdürlüğü, sikkeleri Samsun’a göndererek kurul incelemesi isteyecek ve yerinde inceleme yapılacak. Müze Müdürlüğüne teslim ettiğimiz sikkeler için tutanak tutuldu. Sikkelerin Roma dönemine ait ve 2000 yıllık olduğu belirtildi.  Bir an önce arkeolojik kazı yapılmasını bekliyoruz.” dedi.


Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE HABER VE MEDYA AJANS Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

G-0M8FWJ5EH7