10 Temmuz 2021 Cumartesi Saat: 14:29

CHP EKONOMİ MASASI HEYETİ ÜNYE'DE

CHP Ekonomi Masası heyeti, 55. Toplantısını Ünye’de gerçekleştirdi. CHP heyeti, ÜTSO ev sahipliğinde ilçedeki meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının başkanları, sanayi kuruluşları ve esnaf temsilcileriyle bir araya geldi.
CHP EKONOMİ MASASI HEYETİ ÜNYE'DE

CHP Ekonomi Masası heyeti, 55. Toplantısını Ünye ’de gerçekleştirdi. CHP heyeti, ÜTSO ev sahipliğinde ilçedeki meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının başkanları, sanayi kuruluşları ve esnaf temsilcileriyle bir araya geldi.

Genel Başkan Yardımcısı Öztrak’ın yanı sıra Ünye ’deki programa CHP Milletvekilleri Aşkın Türeli, Özkan Yalım ve Mehmet Güzelmansur, CHP il Başkanı Atila Şahin, Ünye ilçe Başkanı İsa Maral , Saadet Partisi Ünye ilçe Başkanı Özgür Şahin, Deva Partisi Ünye ilçe Başkanı İrfan Tosun, Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar, STK temsilcileri, partililer ve iş insanlarının katıldı. 

Toplantıda, Türkiye’de fındık kanununa ihtiyaç olduğunu vurgulayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, fındıkçıya, fındık üretenlere istikrarlı bir gelir temin edilemediği sürece verimi arttırmanın güç olduğuna dikkat çekti. 

 “Biz neden Türkiye’de fındık içeren çikolatayı ve fındığa dayalı diğer besinleri üretemiyoruz?” sorusunu soran Öztrak, fındığın Türkiye’nin en önemli stratejik ürünü olduğunu belirtti.

Fındıkla ilgili stratejiyi geliştirmek gerektiğini vurgulayan Öztrak, “Fındığı dünyada üreten ve fındığın her şeyini dünyada belirleyen tek ülke olmamızı sağlayacağız.” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak Başkanlığında oluşturulan CHP Ekonomi Masası, 55. toplantısını Ünye ’de gerçekleştirdi.

Toplantı öncesi konuşan Öztrak, ülke ekonomisine ilişkin güncel konularla ilgili yaptı ğı değerlendirmenin ardından, CHP’nin ekonomideki sorunların çözümüne ilişkin politikalarını anlattı.

-“YATIRIMCILAR TÜRKİYE’DE KENDİLERİNİ GÜVENDE HİSSETMİYOR” -

Yatırımcıların Türkiye'de kendilerini güvende hissetmediklerini öne süren, güven ortamının sağlanması için ciddi yapısal değişime ihtiyaç olduğunu söyleyen Öztrak, "Küresel arenada yarışma gücümüzü artıracak yapısal değişimi gerçekleştirmemiz lazım. Bunun için de 3 tane yeniye ihtiyacımız lazım. Yeni kurallar, yeni kurumlar, yeni kadrolar." diye konuştu.

Türkiye'nin en önemli açığının, cari açık veya bütçe açığı olmadığını belirten Öztrak, "Türkiye'nin en önemli açığı, tarafsız, herkesi kucaklayan bir Cumhurbaşkanı olmamasıdır. Partisiz, tarafsız, herkesi kucaklayan, sorun çıktığı zaman tüm kesimi bir araya getirip uzlaştırabilecek bir Cumhurbaşkanlığı makamının kalmaması Türkiye'nin çok ciddi geri kaymasına neden olmaktadır. Türkiye'nin hızla istişarenin hakim olduğu güçlü demokratik bir parlamenter sisteme geçmesi lazım." dedi.

-“DİJİTAL VE YEŞİL EKONOMİNİN SUNDUĞU YENİ FIRSATLARIN HEPSİNİ KULLANMALIYIZ” -

Türkiye'nin üreten, döviz kaza ndıran faaliyetlere yönlendirilmesi gerektiğini ifade eden Öztrak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dijital ve yeşil ekonominin sunduğu yeni fırsatların hepsini kullanmaya kararlıyız. Eğitim politikalarını paydaşlarla beraber yeniden oluşturacağız. İnsan gücü planlamasına önem vereceğiz. Bir dönüşüm ve destek programını uygulayacağız Bu destek programıyla esnaf dükkanını açacak. Borç kaygısı olmadan açacak. Çiftçi tarlasına girecek. Kobi üretim yapacak. İşsiz işe kavuşacak."

Öztrak, Aile Destekleri Sigortası Kurumu kuracaklarını, asgari ücretten vergi almayacaklarını ve kadınlar ile gençlerden kendi işini kurmak isteyenlere destek vereceklerini söyledi.

-“YENİ KADROLARA İHTİYACIMIZ VAR” -

Maliye politikalarıyla ülkeyi borca batırmayacaklarını savunan Öztrak, "Para politikamızla enflasyonu hortlatmayacağız. Yatırım ve büyüme politikalarımızla çevremizi tahrip etmeyeceğiz. Bütün bunları yapabilmek için de yeni kadrolara ihtiyacımız var. Biz diyoruz ki CHP olarak bunları yapabilecek kadrolara sahibiz." dedi.

“BİZ İŞ ALEMİNİ İYİ BİLEN BİR KADROYUZ” -

Ekonomi Masası olarak gezdiklerini belirten Öztrak, “Biz devletin ve ekonomini işleyişini iyi biliyoruz. İstişare ve ortak akla inanıyoruz ve diyoruz ki sizlerle istişare ederek Türkiye’yi süratle düze çıkarabilecek kapasiteye, bilgiye, kadrolara sahibiz. Ekonomi Masası’nda olan arkadaşlarımızın çoğu sizlerin arasından insanlar, iş insanları. Biz iş alemini iyi bilen bir kadroyuz ve burada nasıl bir ilaç verilmesini gerektiğini de iyi bilen bir kadroyuz.” dedi.

Açıklamalarının ardından Öztrak, sivil toplum kuruluşu ve diğer katılımcıların sorularını yanıtladı.

-“İTTİFAK ORTAKLARINDA GÖRÜŞ AYRILIĞI YOK” -

Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, ittifak ortakları olarak birlikte oldukları vurgusunu yaparak, şunları söyledi:

“İttifak ortaklarımızla ülkeyi güçlendirilmiş demokratik parlamenter sisteme taşımak konusunda herhangi bir görüş ayrılığı görmüyorum.  Bizi bir birimize düşürmeye çalışıyorlar. Birde bir başka unsurla ittifakta olduğumuzu söylüyorlar. Bizim ittifakımız bellidir.  Bizim ittifakımızı oluşturan partilerde bellidir. CHP, İYİ Parti, belli yerlerde Saadet Partisi , Demokrat Parti kendi aralarında Millet ittifakını oluşturmuşlardır. Bu ittifak kendi aralarında önemli bir güç birliği içinde yürümektedir. Bu ittifakın etrafında demokrasi olsun isteyen, ülkenin gerçek demokrasiye geçmesinin gerektiğini söyleyen tüm seçmenlerin geçmişte hangi partiye oy vermiş olursa olsun birleşeceğini düşünüyorum.”

“TÜRKİYE’DE BİR FINDIK KANUNUNA İHTİYAÇ VAR” -

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman’ın söz alarak Türkiye’nin birinci sırada milli ürünü olan fındık ürününe ilişkin sorusu üzerine Öztrak, fındık kanununa ihtiyaç olduğunu belirtti ve şu açıklamayı yaptı :

“Türkiye’de bir fındık kanununa ihtiyaç olduğunu söylüyoruz. Ama fındığı bir bütün olarak ele almak lazım. Fındıkta verimliliği artırarak maliyeti aşağı çekmek zor görülüyor. Ama bunun bir nedeni var. Bunlardan biri şartlar olabilir ama ondan daha önemlisi fındıkçıya, fındık üretenlere istikrarlı bir gelir temin edemediğimiz için ve ileriye yönelik baktığında böyle bir geliri elde edebileceğini düşünmediği için gerekli bir takım tedbirleri almıyor. Yenilemeleri yapmıyor. Zaten gübre fiyatları almış başını gitmiş. Dolayısıyla verimi artırması oldukça güç. Bu üretim açısındaki sorun.

-“BİZ NEDEN TÜRKİYE’DE FINDIK İÇEREN ÇİKOLATAYI VE FINDIĞA DAYALI DİĞER BESİNLERİ ÜRETEMİYORUZ” -

Fındıkta benim gördüğüm bir başka mesele daha var. Bugün baktığınız zaman Türkiye’nin fındığını bir tane yabancı şirket ihraç ediyor. Yani ağırlık onların. Peki bu şirket ne iş yapıyor, çikolata üretiyor. Biz neden Türkiye’de fındık içeren çikolatayı ve fındığa dayalı diğer besinleri üretemiyoruz. ETİ, Şölen, ÜLKER, Sagra var. Ne yapıyor bunlar? Nutella diyoruz, Nestle üretiyor. Diğerini Ferrero üretiyor. Önüne lokomotif olarak bunu koymadığınız zaman bu iş olmaz.

-“FINDIK TÜRKİYE’NİN TARIMDAKİ EN ÖNEMLİ STRATEJİK ÜRÜNÜDÜR” -

Fındık bizim bakış açımızda Türkiye’nin tarımdaki en önemli stratejik ürünüdür. Ben Dünya’da bunun yüzde 75’ini üretiyorum. Benim yüzde 75’ini ürettiğim bir ürünün her şeyini benim tespit etmem lazım. Amerikalı bademde tekel oldu. Nasıl oldu bakacağız. Kısa vadede ne yapacağız, uzun vadede ne yapacağız, bakacağız. Devletin desteği ile de önce bu politikaları uygulayacağız. Fındığı dünyada üreten ve fındığın her şeyini dünyada belirleyen tek ülke olmamızı sağlayacağız.

-“FINDIKLA İLGİLİ STRATEJİYİ GELİŞTİRMEMİZ GEREKİYOR” -

Ben Devlet Planlama Teşkilatına uzman yardımcısı olarak girdiğim 2. yılda FİSKOBİRLİK’in fındık alım fiyatlarının tespiti ile ilgili rapor hazırlamıştım. Yıllarca da hazırladım. Yani fındığı bilirim. Bu anlamda fındıkta ilgili çok özel bir stratejiyi geliştirmemiz gerekiyor. Bu böyle gitmiyor. Bu kadar büyük bir avantajı elimizden kaçıracağız. Böyle giderse. Yabancı tekellerle bu iş olmaz. Yerli ve Millilik işte burada gerekli.”

Heyet, ülke ekonomisini değerlendirdiği toplantı sonrasında Ünye ’nin sorun ve talepleri ile ilgili rapor hazırlayarak parti Genel Merkezine sunacak.

Anahtar Kelimeler : CHP, EKONOMİ, MASASI, HEYETİ, ÜNYEDE, ÜNYE HABER, MEDYA

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE HABER VE MEDYA AJANS Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

G-0M8FWJ5EH7