HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
28 Eylül 2021 Salı Saat: 13:44

ÜNYE KENT KONSEYİ’DEN DÜKKANLARIN SATIŞINA TEPKİ

Ünye Kent Konseyi Başkanı Sevindik Diktepe Demir Mülkiyeti Ordu Büyükşehir Belediyesine ait olan Ünye Kaledere Mahallesi Büyük Cami yanında bulunan iş yerlerinin SGK’ ya satılacağı söylentilerine karşılık bir açıklama yaptı.
ÜNYE KENT KONSEYİ’DEN  DÜKKANLARIN SATIŞINA TEPKİ

Ünye Kent Konseyi Başkanı Sevindik Diktepe Demir yaptı ğı açıklamada; ‘’ Ünye Büyük Caminin yanında bulunan Kaledere Mahallesi, 90 ada-18 ve 32 nolu parsel alanlarının üzerindeki mevcut dükkanlar ile Ordu Büyükşehir Belediyesinin SGK ya olan borçlarına karşılık, SGK ya satılacağı yönünde yerel basında haber ler yer almakta ve kamuoyunda konuşulmaktadır.  

     Ünye Belediyesi tarafından 30-35 yıl önce yapılan ve kente hizmet eden Belediye Dükkanları ve arsaları kamu arazisi olması, ulaşılabilirlik ve konumu itibari ile değeri ve önemi her gün daha da artmaktadır. Mülkiyeti Ünye Belediyesine ait iken, Ordu ilinin Büyükşehir Belediyesi olması nedeniyle, yasa gereği Büyükşehir Belediyesi mülkiyetine geçmiştir. Bugüne kadar kente hizmet veren ve belli bir ücret karşılığı kiralanan Belediye Dükkanları, zamanla mimari yapısı, inşaat kalitesi ve işlevi açısından değerini kaybetmiş, yenilenmesi gereken bir yapı niteliği kaza nmıştır. Çeşitli zamanlarda Ünye Belediyesi tarafından ve en son Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Kentsel Dönüşüm ve Kentsel Tasarım projeleri hazırlanmış, ancak uygulamaya geçilmemiştir. Ünye Kamuoyunda bu alanda Kentsel Dönüşüm projesi yapılacağı yönünde oldukça yüksek beklenti vardır. Hazırlanacak Kentsel Dönüşüm ya da Tasarım projesinde ticari dükkanlarla beraber  Ünye kent merkezinin de sorunu ve ihtiyacı olan yeşil alan ve otopark gibi sorunlarında, bu alanda kısmen de olsa çözüleceği beklentisi de yüksektir.  

         Ünye Kent Konseyi olarak; Ünye  Kamuoyunda kent merkezinin sorunlarına yönelik proje beklentilerine rağmen,  Ünye Kent merkezindeki otopark ve yeşil alan eksikliği sorunlarının dikkate alınarak, dükkan ihtiyacını da çözen Kentsel Tasarım projesinin hazırlanması gerektiği, ilgili parsel alanlarının satılmadan Ordu Büyükşehir Belediyesinin yani kamunun elinde kalması gerekliliği nedenleri ile,  Ordu Büyükşehir Belediyesinin SGK ya olan borçlarına karşılık SGK ya satılacağı yönünde karar ve düşünceleri konusunun,  Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından tekrar gözden geçirilerek vazgeçilmesi gerektiği düşünce ve kanaatindeyiz. ‘’ ifadelerini kullandı.

 

 

 


Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE HABER VE MEDYA AJANS Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

G-0M8FWJ5EH7