HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
8 Eylül 2019 Pazar Saat: 13:00

ENERJİ KİMLİK BELGESİ İÇİN SON 4 AY

ENERJİ KİMLİK BELGESİ İÇİN SON 4 AY Binalar için Enerji Kimlik Belgesi alımı zorunlu hale getirildi. Konut sahipleri ya da müteahhitler binalarına 1 Ocak 2020’ye kadar enerji kimlik belgesi çıkartmak zorunda. Resmi olarak yetkilendirilmi
ENERJİ KİMLİK BELGESİ İÇİN SON 4 AY

ENERJİ KİMLİK BELGESİ İÇİN SON 4 AY

Binalar için Enerji Kimlik Belgesi alımı zorunlu hale getirildi.

Konut sahipleri ya da müteahhitler binalarına 1 Ocak 2020’ye kadar enerji kimlik belgesi çıkartmak zorunda. Resmi olarak yetkilendirilmiş enerji verimliliği danışmanlık şirketleri tarafından verilen bu belgeler A’dan G’ye kadar tasnif edildi.

 2011’den önce yapılan binalar için herhangi bir sınıf belgenin alınması yetiyor ancak 2011’den sonra inşa edilen binaların enerji kimlik belgelerinin en az C kategorisinde olması gerekiyor. Konut Kredisi İçin Çok Önemli Uzmanlar enerji kimlik belgelerinin konut kredilerini de etkileyeceğini belirtiyor.

Szutest Enerji Uzmanı Can Demirhan, “Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu, enerji verimliliği yüksek bina sayısını artırmak için Enerji Kimlik Belgesi sınıfı A olan konutlar için değerinin yüzde 90’ı, B sınıfı olan konutlar için ise değerinin yüzde 85’i kadar kredi kullanımına olanak sağlayacak” dedi.

Binaların Enerji Röntgeni Enerji Kimlik Belgesi almak için son dört ayın kaldığını hatırlatan Demirhan, kanun ve yönetmeliklerle belirlenen bu belgeyle binaların enerji tüketim sınıflandırması, sera gazı salımı seviyesi, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve soğutma sistemlerinin verimiyle ilgili bilgilerin ortaya konulacağını ifade etti. Belgenin düzenlenmesinin asıl amacı ise enerji israfının önüne geçmek.

Geçerlilik Süresi 10 Yıl Bu belgenin alınması için binanın mimari projesi ile ısı yalıtım, mekanik tesisat ve elektrik projeleriyle enerji verimlilik danışmanlık firmalarından birine başvuru yapılması gerekiyor. 10 yıl geçerliliği olan bu belgenin ise binada oturan herkes tarafından görülebilecek bir yere asılması gerekiyor.

ÜNYE HABER AJANSI, İLKELİ GÜVENİLİR HABER

Anahtar Kelimeler : ENERJİ, KİMLİK, BELGESİ, İÇİN, SON, 4, AY

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA AJANS - ÜNYE HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

G-0M8FWJ5EH7