HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
23 Eylül 2019 Pazartesi Saat: 15:51

ORDU’NUN DERELERİNDEN ELEKTRİK ÜRETİLECEK

ORDU’NUN DERELERİNDEN ELEKTRİK ÜRETİLECEK ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI HİLMİ GÜLER: “BİZDE IRMAK BOL, AKAN SU BOL ELEKTRİĞİMİZİ KENDİMİZ ÜRETEREK DAHA UCUZA MAL EDECEĞİZ”
ORDU’NUN DERELERİNDEN ELEKTRİK ÜRETİLECEK

ORDU’NUN DERELERİNDEN ELEKTRİK ÜRETİLECEK

ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI HİLMİ GÜLER: “BİZDE IRMAK BOL, AKAN SU BOL ELEKTRİĞİMİZİ KENDİMİZ ÜRETEREK DAHA UCUZA MAL EDECEĞİZ”

ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI HİLMİ GÜLER, BİSİKLET JANTINDAN ELEKTRİK ÜRETİM SİSTEMİ KURAN KUMRU BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISININ SİSTEMİNİ YERİNDE İNCELEDİ

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler , bisiklet jantından elektrik üreten Kumru Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Arıncı’nın yaptı ğı türbini inceledi. Bu tür sistemlerin sayısının artırılacağını söyleyen Başkan Güler, “Bizde ırmak bol, akan su bol elektriğimizi kendimiz üreterek daha ucuza mal edeceğiz” dedi.

“ORDU’NUN DERELERİNDEN ELEKTRİK ELDE EDECEĞİZ”

Bisiklet jantından elektrik elde eden Yusuf Arıncı’dan gurur duyduğunu belirten Başkan Güler, “22 senedir imam hatiplik yapan Yusuf kardeşimiz akan sudan elektrik elde ederek evini aydınlatıyor. Bu davranış herkese örnek olacak. Bu tür jeneratörlerin sayısını arttıracağız. Bizde ırmak bol, akan su bol elektriğimizi kendimiz üreterek daha ucuza mal edeceğiz. Ordu ’nun derelerinden artık elektrik elde edeceğiz. Bu örneklerin daha çok artması için kollarımızı sıvadık uğraşıyoruz. Ne mutlu sizlere. Sizlerle gurur duyuyoruz” diye konuştu.

 YUSUF ARINCI: “İLÇENİN AYDINLATMASINI DA BU ŞEKİLDE SAĞLAMIŞ OLACAĞIZ”

Sistemi nasıl kurduğunu anlatan ve gelecek yıllarda projeyi ilçenin geneline yaymayı amaçladıklarını söyleyen Yusuf Arıncı ise, “Teknolojiye merakım olduğundan dolayı araştırmalar sonucu bu çalışmalara başladım. Evimizin yanında dere yatağı bulunuyor. Bu dereyi nasıl değerlendirelim diye düşündüm parçaları bir araya getirdim. Çalışmalarım sonucunda burada elektrik üretimine geçtim. Hareket halinde olan her şey enerji üretir. Biz okurken Kuran-ı Kerim’in teknolojiye ışık tutması yönünde araştırmalar yaptı k. Bu merakımızı görselleştirdik. 50 metre aşağıdaki dereden elektrik eve giriyor. Şarj kontrol cihazıyla beraber aküyü şarj ediyor. Gündüz aküyü şarj ediyor. Sensor sistemi ile de akşam yanıyor. Bizzat ben çizdim bu çarkı. Buradaki elektrik topraktaki kablolarla direk eve gidiyor. İlk olarak burada kurduk sistemi. Bundan sonraki süreçte inşallah ilçenin aydınlatmasını da bu şekilde sağlamış olacağız” diye konuştu.


Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA AJANS - ÜNYE HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

G-0M8FWJ5EH7