HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
13 Kasım 2020 Cuma Saat: 12:44

ÜNYE’DE SALEP ÜRETİMİ’NE BAŞLANDI

Ordu Büyükşehir Belediyesinin Geçtiğimiz Günlerde 300 Bin Salep Fidesini Dağıtılmasının Ardından Şimdi De Ünyeli Çiftçi Ali Yücel Alan'a Ait Bahçede Salep Dikimi Yapıldı.
ÜNYE’DE SALEP ÜRETİMİ’NE BAŞLANDI

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in ‘kendi kendine yeten şehir’ ilkesi doğrultusunda Ordu ilinde tarımın gelişmesi, farklı tarım ürünleri üretiminin yaygınlaştırılması, atıl durumdaki arazilerin değerlendirilmesi ve vatandaşların ‘doğduğu yerde doymaları’ amacıyla başlattığı tarım atağı sürüyor.

Bu amaçla tıbbi ve aromatik değeri yüksek bir bitki olan, yoğun olarak sıcak içecek şeklinde tüketilen, aynı zamanda dondurma üretiminde ve sütlü tatlılarda da kullanılan salep üretimini yaygınlaştırmak amacıyla Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ünye Tarımsal Kalkınma Derneği ile Ünye Ziraat Odası Başkanlığınca ortaklaşa yürütülen salep yetiştiriciliği için ilk dikimler gerçekleştirildi.


Ordu'da ziraat odalarıyla birlikte tarımsal etkinlikleri geliştirmek istediklerini belirten ORTAR A.Ş Genel Müdürü Sercan Eser, “Göreve geldiği günden itibaren tarıma büyük önem veren Sayın Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler’in talimatları doğrultusunda birçok tarımsal etkinliğe ev sahipliği yaptı k. Ziraat odalarımız ile birlikte bu etkinlikleri sürdürmek istiyoruz. Geçtiğimiz gün 300 bin salep fidesini üreticilerimize dağıtımını yaptı k. Bugün de üreticimizin bahçesinde ilk dikimi gerçekleştirdik” dedi.

Eser, “Salep çok emek isteyen bir ürün. Salep bitkisi sürdürebilir şekilde bakım istiyor. Tıbbi aromatik bitkilerde bakım faaliyeti ve satış faaliyeti çok daha fazla emek istiyor. Bu anlamda Ordu Büyükşehir Belediyesi ORTAR A.Ş. olarak üreticilerimizin yanındayız. Ürünün satışı noktasında gerekli sertifikasyonlar için başvurularımızı yaptı k. İnşallah Ordu saleple birlikte dondurması, tatlısıyla ünlü bir yer olacak” diye konuştu.


Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan ORTAR A.Ş’nin tarımsal anlamda gerçekleştirilen faaliyetlerin önünü açtığı ifade Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman da, “Belediyeler yol yapar, su getirir, ağaç dikerler ama neden tarım yapmasınlar. Ordu Büyükşehir Belediyesi de bunu yapıyor, tarımsal faaliyetlere ağırlık veriyor. Tüm bu çalışmalar için öncelikle Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler ve ekip arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Bildiğiniz gibi fındık olmazsa olmaz. Ama yılda bir defa ürün alıyorsunuz. Fındık maksimum 2 aylık bakım isteyen bir ürün. Diğer 10 ay ise ekonomiye ek gelir sağlayacak sera, salep, meyve üretimi yapılmalıdır. İşte ORTAR A.Ş. bunun önünü açıyor” şeklinde konuştu.


Programda salep hakkında bilgi veren Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Çalışkan da şu bilgileri verdi: “Gıda katkı maddelerinin zararları insan bünyesinde ortaya çıkmaya başladı. Tıbbi aromatik ürünler de gündeme gelmeye başladı. Salep, Anadolu topraklarında çok önemli yere sahip. Ülkemizde bulunduğu konum itibariyle çok zengin bir salep çeşitliliği var. Tabii, çeşitliliğe bağlı olarak da yıllar boyu biz salebi kullanmışız. İbni Sina'ya kadar bunu görebiliyoruz. Hatta 1963 yılına kadar eczanelerde kuvvet verici olarak satılmaktaymış. 1999'dan sonra toplanması yasak olduğu için önemini yitirmiş olsa da yapılan çalışmalar sonucu yeniden üretime kaza ndırmaya çalıştık”

Samsunlu salep yetiştiricisi Hakkı Karaman ise programda salep yetiştiriciliği ve satışı ile ilgili mevzuatları ve çalışmaları anlattı. Programda ayrıca salep ikramında da bulunuldu. Çiftçi Ali Yücel Alan tarafından hazırlanan alanda salep fidelerinin nasıl dikileceği konusunda bilgiler verilirken dikim yapıldı. Çiftçi Alan, “Bir yıllık araştırmanın ardından salep yetiştirmeye karar verdik. Ünye Ziraat Odası ile istişareler sonucunda salep yetiştiriciliğine başladık. Bu konuda dernek kurduk. 10 bin adet fideyi kendimiz temin ettik, 12 bin 500 adet Ordu Büyükşehir Belediyesinin hibe programından aldık” bilgilerini verdi.

Anahtar Kelimeler : ÜNYE’DE, SALEP, ÜRETİMİ’NE, BAŞLANDI

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA AJANS - ÜNYE HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

G-0M8FWJ5EH7