12 Ağustos 2021 Perşembe Saat: 15:00

AÇIKLANAN FINDIK FİYATINA TEPKİLER ARTIYOR

Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün akşam bir haber kanalında, Giresun fındığı 27 liradan, levant fındık ( Ordu fındığı ) 26,5 liradan alınacağını açıklamasının ardından, açıklanan fiyata tepkiler gelmeye başladı.
AÇIKLANAN FINDIK FİYATINA TEPKİLER ARTIYOR

Geçtiğimiz  yıl Giresun fındığı 22,5 liradan, levant fındık ise 22 liradan açıklanmıasının ardından bu yıl Giresun fındığı 27 liradan, levant fındık ( Ordu fındığı ) 26,5 liradan alınacağı açıklandı.

Açıklanan fındık fiyatına birçok il muhalefet millet vekillerinden tepki gelirken Ordu ’da da CHP Ordu Millet Vekili Mustafa Adıgüzel, Demokrat Parti Ordu Millet vekili Cemal Enginyurt, ve İYİ Parti Ordu İl Başkanı Emrem Şentürk’ten’de tepkiler geldi.

‘’ Şimdi bu fiyat oldu mu..? ‘’

İYİ Parti Ordu İl Başkanı Ekrem Şentürk Yaptı ğı Açıklama’da, ‘’ Şimdi bu fiyat oldu mu..?

Yaklaşık 5 milyon insanımızı ilgilendiren fındık ürünümüzün kıymetini belirlerken: Üreticinin alın teri göz nuru el emeği dikkate alınmadığı gözükmektedir.

Zaten mevcut iktidar hiç bir döneminde üreticiden yana olmamıştır.

İktidarın ana gündemi rant olmuştur dünde bugün de tüm üreticilerimiz göz ardı edilmiştir.

Cözüm halkımızdadır cözüm iktidarın değişmesidir, üreticinin emeğini gözeten üreticiyi seven ve ana gündemi üretici olan İYİ partinin iktidara gelmesi elzem olmuştur.

Biliyorum ve görüyorum ki üreticimiz ilk sandıkta rantcı iktidarı sorgulayacak ve istirahate çekecektir.

Bu fiyatı kabul etmemiz hiçbir sartta mümkün değildir.

Biz üreticilerimizin alın terinin ve emeğinin yanında olmaya devam edeceğiz.

Tüm üreticilerimize sözümüz olsun

Fındık üreticilerinin aylardır beklediği fındık fiyatını dün akşam canlı yayında acıklayan Sn Cumhurbaşkanımız maalesef üreticilerimizi değil uluslararası firmaları sevimdirmiştir.

Cumhurbaşkanı 2021 yılı fındık alım fiyatını açıkladı. Erdoğan, ”Fındık alım fiyatını yüzde 50 sağlam iç esasına göre Giresun kalite kabuklu için 27, levant kalite kabuklu için 26,5 lira olarak belirledik.” dedi.

26.5 tl fındık fiyat nedir?

Geçen yıl 25.5 tl olan fındık bu kadar zor bir zamanda ve herşeyin fiyatı en az 2 katı yükselmesine rağmen bu fiyat kabul edilemez.

İYİ Parti olarak 2 Ay önce TBMM 'inde yaptı ğımız fındık çalıştayımızda fındığımızın maliyetini ve zorluklarını dile getirmiştik ve şu yorumu yapmıştık

FINDIK FİYATI, ULUSLARARASI FİRMALAR TARAFINDAN DEĞİL,ÜRETİCİ VE DEVLET TARAFINDAN BELİRLENMELİDİR

Öncelikle fındık fiyatı, uluslararası firmalar tarafından değil, üretici ve devlet tarafından belirlenmelidir. Belirlenen bu fiyat üreticiyi mağdur etmemelidir. Fındığın fiyatı, alım politikası, üretim maliyeti, ihracat fiyatı ve diğer birçok uygulama rekolteye bağlı olarak belirlenmektedir. Rekolteyi olduğundan yüksek gösterirseniz fiyatı düşüyor. Olduğundan az gösterirseniz bu kez de fiyat yükseliyor. Her durumda birileri zarar ediyor. En büyük zararı da üretici ve haliyle ülkemiz görüyor. Bu nedenle, bakanlık tarafından rekolte tahmini çabuk ve güvenilir bir şekilde vaktinde yapılmalıdır. Aksi takdir de, ortaya çıkacak olan durum başta üretici olmak üzere bütün kesimler etkilenecektir

Demiştik..!

Maalesef Bölgemizin geçim kaynağı olan ülkemizin stratejik ürünü Fındığımızın fiyatını ne yazık ki tüm uyarılarımıza rağmen yine Uluslararası firmalar belirlemiştir bunu kabul etmemiz mümkün değildir.

İYİ Parti olarak her daim üreticilerimizin yanında olmaya ve haklarını savunmaya devam edeceğiz.

Takdir üreticilerimizindir.’’ İfadelerini kullandı.

‘’Fındık fiyatı geri gelmiştir’’

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel yaptı ğı açıklamada, “27 lira maliyeti olan fındığa 26.5 lira öyle mi?
Geçen yıl 3.3 dolar idi şimdi 3,1 dolar. Fındık fiyatı geri gelmiştir. Fındık fiyatında ihracatçı birliği ve kartelin talepleri doğrultusunda damping yapılmıştır. Çiftçi değil tefeciler, millet değil yabancılar muhatap alınmıştır. Suriyeli mültecilere 40 milyar dolar harcayan hükümet fındıktan geçinen 8 milyon vatan evladına 500 milyon lira destek vermemiştir. Bu şekilde ülke milyarlarca lira zarar etmiştir. 10 kilo fındık satıp bir kilo fındık ezmesi alan bu hükümetin bu şebekenin bir üyesi olduğu ortaya çıkmıştır. Hem millet hem ülke kaybetmiş, İtalyan kartel ve çetesi kaza nmıştır. Erdoğan’a bazı sıkı yandaşları güya milletin adamı diy ordu ya, bu açıklama ile Erdoğan fındık fiyatını değil ‘kimin adamı’
olduğunu açıklamıştır” ifadelerini kullandı.

‘’Fındık üreticisi bunu hak etmedi’’

Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt da sosyal medya hesabından açıklanan fiyatı eleştirerek, “Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan, fındık taban fiyatı olarak, Ordu için 26.5, Giresun fındığımıza 27 TL verdi. Bu fiyatı kabul etmemiz mümkün değildir. Fındık üreticisi bunu hak etmedi. Üreticimiz hayal kırıklığı yaşadı. Ak Parti Milletvekilleri, 30 TL olacak diyordunuz, ses verin” ifadelerini kullandı.

Muhalefetin yanı sıra STK lardan da tepkiler gelirken bir tepki de Ünye ’den geldi.

‘’Bu hiç hoş olmadı’’

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarı Kahraman Da ‘’Bu hiç hoş olmadı’’ diyerek açıklamalarda bulundu.

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman yaptı ğı açıklamada, “öncelikle Osman Sarıkahraman olarak beğendiğim, çok mutlu olduğum, beni mutlu edecek bir fiyatın olmadığını belirtmek istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanımıza hangi danışmanı rakamları verdiyse ben de akşam herkes gibi izledim. Bu hiç hoş olmadı. Beklentimiz ben bir muhalefet partisi lideri ya da temsilcisi değilim. Ben fındık üreticilerinin bağlı olduğu odanın temsilcisiyim. Muhalefet partileri 35-36 bandını söylerlerken bizim yapmış olduğumuz maliyet hesabına göre yaptı lar. Ama benim anlamadığım şu; iktidar partisi milletvekilleri 30 TL telaffuz ettiler. Halk 30 TL fiyat bekliyordu. Maliyet 27 TL olunca fiyatın da 30 TL olması beklenen bir rakamdı. Geçen yıla göre maliyet ve girdiler artarken fiyatın 27 TL açıklanması bizi üzdü. Bundan sonra biz fiyat revizesi isteyeceğiz. Fiyatın iyileştirilmesini talep edeceğiz” ifadelerini kullandı.


Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE HABER VE MEDYA AJANS Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

G-0M8FWJ5EH7