HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
27 Şubat 2019 Çarşamba Saat: 17:45

ÇAYBAŞI VE İKİZCE’DE “KENDİNİ KEŞFETME SANATI” ADLI KONFERANS DÜZENLENDİ

BÜYÜKŞEHİR ÖĞRENCİLERİN UFKUNU AÇIYOR ÇAYBAŞI VE İKİZCE’DE “KENDİNİ KEŞFETME SANATI” ADLI KONFERANS DÜZENLENDİ Ordu Büyükşehir Belediyesi “Kültür Sanat Etkinlikleri” kapsamında Çaybaşı ve İkizce’de düzenlenen “
ÇAYBAŞI VE İKİZCE’DE “KENDİNİ KEŞFETME SANATI” ADLI KONFERANS DÜZENLENDİ

BÜYÜKŞEHİR ÖĞRENCİLERİN UFKUNU AÇIYOR

ÇAYBAŞI VE İKİZCE’DE “KENDİNİ KEŞFETME SANATI” ADLI KONFERANS DÜZENLENDİ

Ordu Büyükşehir Belediyesi “Kültür Sanat Etkinlikleri” kapsamında Çaybaşı ve İkizce’de düzenlenen “Kendini Keşfetme Sanatı” adlı konferansta Ordulu Yazar Ercan Uçak öğrencilerle bir araya geldi.

BİREY GELİŞİMİNDE EN ÖNEMLİ GÖREV AİLELERİN

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen konferansta, ortaöğretim ve lise öğrencileriyle bir araya gelen Kişisel Gelişim Uzmanı Uçak, kendini keşfetme yolculuğunda kişinin doğru yola çıkışının serüveni hakkında söyleşi gerçekleştirdi. Kişisel gelişimle ilgili video ve oyunlara da yer verdiği söyleşisinde ailelerin öğrenci gelişimi üzerindeki önemine de değinen Ercan Uçak, “Önemli olan insanların kendilerini keşfedip istediği mesleği yapmasıdır. Ailelere bu hususta önemli görevler düşmektedir. Çünkü eğitim önce ailede başlar, sonra da okullarda bu eğitimler devam eder. Eğer bir öğrencinin ailesi çocuğunun yeteneklerini keşfetmiş ve bu hedefleri doğrultusunda eğitim almasına yardımcı olmuşsa o çocuk iyi yerlere gelecektir. Fakat aileler sadece kendi amaç ve isteklerini çocuk üzerinde geliştirmeye çalışır ve çocuğu o hedefe yönlendirirlerse ne yapılırsa yapılsın bir ilerleme olmayacaktır” diye konuştu.

KABİLİYETLERİ KEŞFEDİP MESLEKİ YÖNLENDİRMEYE ÖNEM VERMELİYİZ

Eğitimci ve yazar olan Ercan Uçak, “Konferanslarımda üzerinde durduklarımdan bazıları ortama ne katabilirim, öğrenmeyi öğrenme, 21. yüzyılın gereksinimlerini ve donanımlarını anlatan konulardır. Dünyada teknoloji çok hızlı ilerliyor. Bu da yeni meslek dallarını ortaya çıkartmamızı gerektiriyor ama bizler toplum olarak sabitlendik. İnsanlar zannediyor ki diplomamız olursa hayatımız da garanti olur ama yeni dünya düzeni artık yeteneklerle iş bulabileceğimiz karma bir düzen haline geldi. O yüzden sade bir diploma fikrinden ziyade kabiliyetleri keşfetme ve ona göre mesleki yönlendirmeye önem vermemiz gerekiyor. Bu sebeple yeteneklerimize odaklanmalı, onları geliştirmeli ve kişiliklerimizi şekillendiren bu süreci iyi değerlendirmeliyiz” dedi.

ŞIMARIKLIK İLE ÖZGÜVEN ARASINDA İNCE BİR ÇİZGİ VARDIR

Algı yönetimi, sanal ortamın bireyler üzerindeki etkisi ve daha birçok konuda örnekler vererek aktarımda bulunan Uçak, günümüzün en büyük sorunlarından olan şımarıklık ve özgüven arasındaki farka dikkat çekti. Ercan Uçak, “Şımarıklık ile özgüven arasında ince bir çizgi vardır. Günümüzde bu ikisi sıkça birbirine karıştırılmaktadır. Herkesin özgüvenle şımarıklığın ayrımının farkında olması gerekir. Aksi halde özgüven azlığa, kaygıya ve başarısızlığa özgüven patlaması da şımarıklığa götürür. En iyisi orta seviyede bu ince çizgide tutulmasıdır” şeklinde konuştu.

ERCAN UÇAK KİMDİR?

1976 yılında Ordu -Fatsa’da dünyaya geldi. İlkokulu Sakarya İlköğretim okulunda, ortaokulu Fatsa İmam Hatipte, liseyi Samsun 19 Mayıs Lisesinde okudu. Üniversite eğitimini Fırat Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde tamamlandı. 1998 yılında öğretmenlik hayatına Ordu - Korgan İmam Hatip Lisesinde başladı.

Fatsa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde yedi yıl görev yapan Ercan Uçak, şuan Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesinde öğretmenlik hayatına devam etmekte olup, evli ve iki çocuk babasıdır.

Senden Benden, Şimdi Sen Zamanı, İyilik Avcıları ve Boş Yapma adlı kişisel gelişim kitapları bulunmaktadır.

ÜNYE HABER AJANSI


Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA AJANS - ÜNYE HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

G-0M8FWJ5EH7