HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
17 Aralık 2020 Perşembe Saat: 19:46

ÜNYE KALESİ’NDEKİ DEHLİZLERİN GİZEMİ GÜN YÜZÜNE ÇIKMAYA BAŞLADI

Bölgenin en Gizemli Tarihi Miraslarından biri olan ve 2 bin 500 yıllık tarihi geçmişe sahip olan Ünye Kalesi ‘nde dehiz temizleme çalışmalar devam ediyor.
ÜNYE KALESİ’NDEKİ DEHLİZLERİN GİZEMİ GÜN YÜZÜNE ÇIKMAYA BAŞLADI

  Ünye Belediyesi’nin girişimleri ile devam eden dehliz açma çalışmalarında önemli bir noktaya daha ulaşılmış oldu. 2 adet dehliz bulunan Ünye Kalesi’nde büyük dehlizde 230 metre derinliğe kadar inildi.

Yerin 230 Metre Altında Yatan Tarih

Ünye Kalesinde 2 adet dehliz bulunuyor. Ünye Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl Aralık ayında yapılan ihale ile dehlizlerin açılması ve temizlenmesi çalışmalarına başlanmıştı. İlk etapta küçük dehlizde yürütülen çalışmalar kısa sürede tamamlandı. Döneminde erzak saklama alanı olarak kullanıldığı düşünülen küçük dehlizin temizlime çalışmalarının ardından büyük dehlize geçildi. Titizlikle yürütülen çalışmalarla birlikte büyük dehlizde şu an 230 metre derinliğe inildi.

Çalışmalarda Tarihi Eserlere Rastlanıldı

Ünye Kalesi restorasyonu kapsamında yürütülen dehliz açma ve temizleme çalışmaları sırasında çok sayıda tarihi esere de rastlanıldı. Fatih Sultan Mehmet dönemine ait bir adet Bursa basımı sikke, toprak kaplar, boyalı ve işlemeli eserler, yine çok sayıda demir ve taş gülleler çalışmalar sırasında gün yüzüne çıktı.

Ünye Belediye Başkanı Tavlı , “ Ünye İçin Çok Önem Arzeden Bir Çalışma Yürütüyoruz”

Ünye Kalesi’nde devam eden çalışmaları AK Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan, AK Parti Ünye Kadın Kolları Başkanı Neşe Akgül Tiyaloğlu, Partinin Yönetim Kurulu ve Belediye Meclis Üyeleri, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Temsilcileri ve Basın Mensupları ile birlikte inceleyen Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı , Ünye ’nin başta olmak üzere bölgenin turizmi açısından büyük önem arz eden Ünye Kalesi’nde devam eden çalışmaların çok büyük önem arz ettiğini belirtti. Başkan Tavlı , “ Ünye Kalesi Pontus Krallarından 6’ncı Mitridates tarafından yapılan bir kale. Kalemizi Kültür Bakanlığımız, Ordu Valiliğimiz, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz ve Belediyemiz olarak sahiplenerek turizme kaza ndırma noktasından çalışmalar yürütüyoruz. Bu noktada birçok rivayete konu olan dehlizlerimizi Ordu Valiliğimiz ve Belediyemiz işbirliği ile temizliyor ve gün yüzüne çıkarıyoruz. Bu çalışma ile ilgili 2019 yılı Aralık ayında ihaleye çıkmıştık. İhale sonrası çalışmalar hızla başladı ve küçük dehlizi açmış olduk. Büyük dehlizde ise 170 metrelik bir kısımdan sonrası kapalıydı. Çalışmalarla birlikte şu an 230 metreye inmiş bulunuyoruz. Çalışmalar sırasında tarihi eserlere de ulaşmış olduk. Ulaşılan alanda bir adet düzenli taşlarla örülmüş su kuyusu da bulunuyor. Umuyoruz ki Ünye Kalemizde tarihi birçok bulguya daha ulaşmış olacağız. Şehrimizin ve bölgemizin turizmine katkı sunan Ünye Kalemizi de İnşAllah çok kısa zamanda turizme açarak önemli bir destinasyonu daha tamamlamaya hep birlikte vesile oluruz” diye konuştu.

AK Parti Ünye İlçe Başkanı Argan, “Tarihe Tanıklık Ediyoruz”

Ünye Kalesi’nde devam eden çalışmaları incelemeler sırasında bir açıklamada bulunan AK Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan ise “Burada titizlikle devem eden çalışmalar dolaysıyla Ordu Valiliğimizi, Ünye Belediyesi nezdinde Belediye Başkanımız Hüseyin Tavlı ve tüm ekibi kutluyor ve teşekkür ediyorum. Ünye Kalesi tarihi geçmişi ile hem tarihi miras olması hem de turizm açısından son derece önemli bir değerimiz. Bu anlamda da birçok tarihi bulgunun ortaya çıkarılacağına inanıyorum” dedi.


Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA AJANS - ÜNYE HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

G-0M8FWJ5EH7