29 Haziran 2021 Salı Saat: 11:52

ÜNTİD’DEN ÜNYE’YE TARİHİ KEŞİFLER

Üntid, Ünye’nin tarihi turizmine yeni keşifler kazandırmaya devam ediyor. İlk olarak Gürecülü mahallesinde tarihi bir şapel keşfeden Üntid, sonrasında iste Güzelkale mahallesinde tarihi çeşme keşfi yaparak bu iki yeri tescillendirdi.
ÜNTİD’DEN ÜNYE’YE TARİHİ KEŞİFLER

Üntid, bu tescil işlemlerinin tamamlanmasının ardından yaptı ğı basın açıklamasında;

‘’Üntid olarak kurulduğumuz 2005 yılından bu yana yaptı ğımız tüm faaliyet ve saha çalışmalarımızda hazırladığımız raporlarla, kentimize ve geleceğine birçok eser kaza ndırdık, değer kattık.

Son olarak, 25.12.2020 tarihinde derneğimiz öncülüğünde dernek üyemiz Sanat Tarihi Bilimi Uzmanı sayın Nevra Arslan, Arkeolog ve Sanat Tarihçisi Ali Rıza Nal ve Mahalle Muhtarımız Ceyhan Gür ile yaptı ğımız saha gezisinde Gürecülü Mahallesi nde mimari yapısı ve kullanım amacına özgü özel bir şapel keşfederek, bilimsel bir rapor ve başvuru talebi hazırladık. Ardından 11.02.2021 tarihinde Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğüne başvuruda bulunarak kayıt ve tescilini talep ettik.

İkinci bir saha çalışmamızda 08.01.2021 tarihinde Güzelkale Mahallesi nde bulunan kayıt, tescil ve koruma kaydı olmayan, mimari yapısı itibariyle bölgede ender bulunan tarihi çeşmeyi dernek üyemiz Sanat Tarihi Bilimi Uzmanı sayın Nevra Arslan ve Arkeolog ve Sanat Tarihçisi Ali Rıza Nal beyle birlikte yerinde görerek raporumuzu hazırladık. 11.02.2021 tarihinde Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne başvuruda bulunarak çeşmenin tescil, kayıt ve koruma altına alınması için başvurumuzu yaptı k.

Yapmış olduğumuz iki başvuru, 27.05.2021 tarihinde toplanan koruma kurulu tarafından uygun bulunarak kayıt, koruma ve tesciline karar verilmiştir.

Ünye, Ordu ve Bölge Turizmimize Hayırlı Olsun.’’ ifadelerine yer verdi.


Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE HABER VE MEDYA AJANS Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

G-0M8FWJ5EH7