HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
12 Şubat 2021 Cuma Saat: 22:09

SAHA-DER; ‘’SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SESİ OLMAYA GELİYORUZ’’

Türkiye’de Sağlık Çalışanların Sorunlarının çözümü noktasında bağlı oldukları sendikaların yeterli olmadığını düşünen sağlık çalışanları, ‘’Sağlık Çalışanları Hak ve Mücadele Derneği’’ ( SAHA-DER ) ‘i ku
SAHA-DER; ‘’SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SESİ OLMAYA GELİYORUZ’’

Üyesi oldukları sendikalardan umudunu kesip, SAHA-DER’İ kuran sağlık çalışanları tTürkiye de 50 ilde teşkilatlanmayı başardılar.

 

Konuya ilişkin Ünye Medya Ajansa açıklamalarda bulunan Sağlık Çalışanları Hak ve Mücadele Derneği   ordu il Temsilcisi  Arzu Yıldırım; ‘’Üyesi olduğumuz sendikalardan umudunu kesen sağlık çalışanları olarak, sosyal medya üzerinden harekete geçerek kısa adı SAHA-DER olan “Sağlık Çalışanları Hak ve Mücadele Derneği”ni kurduk. Çalışanlar arasında yoğun ilgi gören derneğimiz birkaç ay içerisinde 50’nin üzerinde ile temsilcilik vermeyi ve yüksek bir üye sayısına ulaşmayı başardı.

 

Aylar önce twitter üzerinden @SaglTum “Sağlık Çalışanları Twitter Destek Grubu” ismi ile sorunların çözümüne daha hızlı ve daha etkin ulaşabilmek için dernekleşme yoluna gittik. Kuruluşunun üzerinden kısa bir süre geçmesine rağmen çalışanlar arasında yoğun ilgi gören SAHA-DER’İn sendikalardan ve diğer derneklerden farkını  şöyle anlatabilirim:

 Kamuda 50’ye yakın sendika olduğunu, ancak hiç birinin zaten var olan ve pandemi süreci ile iyice artan maddi ve manevi sorunlarının çözümüne dair neredeyse hiçbir adım atmadıklarını, “dostlar alışverişte görsün” yaklaşımı ile günü savuşturduklarını gördük. Çalışanlar arasında sendikalara güvensizliğin had safhaya geldiğini, “zaten mevcut 4688 sayılı yasa ile grev hakkı bile olmayan sendikaların aslında gerçekte birer sendika bile olmadığını” söyleyebilirim.

 

Sağlık hizmetlerinin bir ekip işi olduğunu, bir hastanede yaklaşık 40’ın üzerinde farklı mesleki branşın olduğunu ve her bir branşın kendine özgün farklı sorunları olduğunu, ancak mevcut yaklaşımda “hekim / hekim dışı” gibi bir yaklaşımın iş barışını bozduğunu ve  alandaki en ciddi sorunun mesleğimizin giderek itibarsızlaşmaya başlaması olduğunu belirtmek isterim.’’ dedi

 

Sağlık çalışanlarını en çok rahatsız eden konunun toplum nezdinde sağlık çalışanının gelirinin çok yüksek olarak algılanmasını ama aslında kamudaki neredeyse en düşük gelirin sağlık çalışanlarında olduğunun bilinmediğini söyleyen SAHA-DER Ordu il temsilcisi Arzu Yıldırım ; “Ek Ödeme ve Performans Sistemi” devam ettiği sürece bu sorunun giderek büyüyeceğini ve hak ettiğimiz ekonomik ve sosyal hakları alana kadar her platformda seslerini duyurmaya çalışacaklarını söyledi.

 

SaHa-Der olarak, ayrıca “kronikleşmiş olan ve pandemi süreci ile birlikte daha da ağırlaşan sosyoekonomik sorunların çözümü için sağlık ve sosyal hizmet alanındaki tüm sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yapmayı ve hepsine eşit mesafede olmaya devam edeceklerini de dile getirmiştir.

 

Mevcut Yönetim Kurulu üyelerinin arasında hiçbir sendikaya üye olmayan çalışanların olduğu gibi Sağlık-Sen, Türk-Sağlık-Sen, SES ve Genel Sağlık İş sendikalarına üye yöneticilerin de olduğunu belirten SaHa-Der Ordu il temsilcisi Arzu Yıldırım ; “Biz farklı sendikalara üye olan sağlık çalışanları haklarımız için bir araya gelebiliyorsak, üyesi olduğumuz sendikalar da bir araya gelmeliler” dedi.

 

Ayrıca kamuda 657 sayılı DMK dışında; sözleşmeli, hizmet alımı, süresiz sözleşmeli 4/B, vb. gibi birbirinden farklı ve güvencesiz istihdam modelinin de iş barışını çok büyük oranda bozduğunu, bu konuyu da bugüne kadar görüştükleri bürokrat ve yetkililere de ısrarla dile getirdiklerini belirten Arzu Yıldırım, SaHa-Der tüm sağlık çalışanlarının kadrolu ve güvenceli olacak şekilde tek çatı altında toplanması gerektiğini söyledi.

 

Son iki ay içerisinde bir çok bürokrat, milletvekili ve Bakanlık yetkilisi ile bir dizi görüşme gerçekleştirdiklerini  belirten Ordu il temsilcisi Arzu Yıldırım , bu görüşmelerin artarak devam edeceğini; başta tek kalemde yoksulluk sınırının üzerinde maaş olmak üzere Performans ve Ek Ödeme sisteminin yeniden değerlendirilmesi, sağlıkta şiddet yasasının uygulanabilir şekilde revize edilmesi ve şiddetin önüne geçecek farklı önlemlerin değerlendirilmesi, 3.600 ek gösterge, yıpranma payının geriye dönük olarak yeniden hesaplanması gibi taleplerin uygulamaya geçene kadar çalışmalarına yoğun şekilde devam edeceklerini söyledi.


Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA AJANS - ÜNYE HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız