HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
2 Şubat 2019 Cumartesi Saat: 13:06

ÜNYE UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEDE KARARLI

Ünye’de uyuşturucu ve bağımlılıkla mücadele ilçe koordinasyon toplantısı düzenlendi. Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney’in başkanlığında Ünye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen toplantıda, uyuşturucu ve diğer ba
ÜNYE UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEDE KARARLI

Ünye’de uyuşturucu ve bağımlılıkla mücadele ilçe koordinasyon toplantısı düzenlendi. Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney’in başkanlığında Ünye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen toplantıda, uyuşturucu ve diğer bağımlılık yapan maddelerle ilgili mücadele ve faaliyetler konuşuldu.

2018 yılı ve 2019 yılının ilk ayında uyuşturucuyla mücadeledeki çalışmalar hakkında bilgi veren Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, mücadelede kararlı olduklarını ifade ederek şunları söyledi; Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney: “Bağımlılıkla mücadelede bizler toplumumuzu, gençlerimizi ve çocuklarımızı bağımlılık konularıyla temas etmeden sağlıklı bir şekilde yetişmeleri için topyekün mücadelemizi yürütüyoruz. Bağımlılığın toplumda bilinen ve en kötü şekli olan uyuşturucu madde ile ilgili suçlarla etkin çalışmalar yürütülüyor. Bu kapsamda 2018 yılında emniyet ve jandarmamız sayesinde 119 operasyon gerçekleştirildi. 184 şüpheli gözaltına alındı ve toplam 29 kişi tutuklandı. 2019 yılı içerisinde de toplam 7 olay meydana gelmiş ve olaya karışan kişi sayısı 9, tutuklanan sayısı 6’dır. Bütün Kurumlarımızla Mücadeleyi Yürütüyoruz Uyuşturucuyla mücadelede çok geniş operasyonlar düzenlenerek etkili sonuçlar alınmıştır. Tüm bu mücadelelere rağmen bağımlılara madde temin eden yine küçük gruplar var. BU anlamda da 2018 yılı çok başarılı geçti ve çok sayıda suçlu yakalanmış ve gereği yapılmıştır. Bu mücadele uzun süreli bir mücadeledir ve biz bu mücadelede kararlıyız. Bütün kurumlarımızla ve sivil toplum örgütlerimizle mücadelemizi yürütüyoruz. Bu toplantılarla birlikte de faaliyetlerimizi yürüterek hedefimizi gerçekleştirme çabası içinde olacağız. Yapacağımız çalışmaların amacına hizmet edecek ve netice verecek çalışmalar olmasıni temenni ediyorum.” diye konuştu.

 Düzenlenen toplantıda uyuşturucu ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında konuşan Ünye Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün şunları ifade etti; Türk Ceza Kanununun 188. Maddesindeki uyuşturucu ya da uyarıcı madde ticareti ve bunların kullanımına dair Türk Ceza Kanununun 191. Maddesindeki uyuşturucu madde bulundurma ve kullanma suçları kapsamında soruşturmalarımızı yapıyoruz. Buna ilişkin yapılan soruşturmalar akabinde Denetimli Serbestlik Müdürlüğümüz ile Ünye Kapalı ve Açık İnfaz Kurumumuzda yapılan çalışmalar var. Bunları kurum müdürlerimiz burada anlatacaklar. Ünye’nin ağır ceza merkezi olması sebebiyle diğer ilçelerden suçlular geliyor ve böylelikle bizim verilerimiz daha fazla çıkabiliyor. 191. Maddeye göre 2018 yılında Uyuşturucu madde kullanmaya yönelik yürütülen soruşturma sayısı 183’tür. 2018 kişi hakkında ise soruşturma yürütülmüştür. Uyuşturucu madde ticaretinden 53 dosya yapılmış ve 127 kişi hakkında soruşturma yürütülmüştür. Uyuşturucuyla mücadele kapsamında toplam dosya sayımız 236 olmuştur Soruşturmalar neticelendiğinde bunların bir kısmına dava açılıyor, bir kısmına açılmıyor. Akabinde yargılamalar neticesinde verilen kararlar sonrasında Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ve Ceza İnfaz Kurumu tarafından bu kişilerin uyuşturucudan arındırılması, buna yönelik farkındalıkların yaratılması gibi çalışmalar yapılıyor. Bu kapsamda da Cumhuriyet Başsavcılığı ve Adalet Bakanlığımıza bağlı birimler uyuşturucu ile mücadele çalışmalarının devam ettiriyorlar. “ dedi.

Ünye Toplum Sağlığı Merkezi Müdürü Saliha Yeşilduman ise; “8 Kasım 2018 tarihinde yaptığımız son toplantıda alınan kararlara istinaden ilçemizin strateji belgesi ve eylem planının oluşturulabilmesi için ilgili kurumlardan yaptıkları çalışmalarla ilgili belgeler istedik. Öncelikli olarak gelen veriler oluşturacağımız ulusal strateji belgesi ve eylem planına uygun olmadığı için ilgili kurumlara eğitim verdik. Daha sonra ise verilerin tekrar düzenlenip gönderilmesini istedik. 0 Ocak itibariyle de İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından, strateji belgesi ve eylem planının yazılımı yavaşladı. Ayrıca yine alınan kurul kararına istinaden bağımlılıkla mücadele amaçla birçok paydaş kurumun birlikte olduğu birçok proje çalışmaları başlatıldı. Bu kapsamda yapılan toplantılar sonucunda 3 farklı yaş grubuna hitap eden risk gruplarına yönelik proje taslakları oluşturduk. 2018 2023 uyuşturucu ile mücadele ulusal strateji belgesi ve eylem planı bakanlıklar düzeyinde yazılmış olduğu için bunları ilçemize indirgemeye çalıştığımızda, bazı göstergelerle ilçemizde gerçekleştirileceğini, bazı faaliyetlerin ülke bazında planlanmış olduğunu gördük. Sonuç olarak oluşturduğumuz Eylem planında ilçemizde 85 faaliyetin gerçekleştirilebileceğini tespit ettik ve buna yönelik bir çalışma yaptık.” diye konuştu.

ÜNYE HABER AJANSI

Anahtar Kelimeler : ÜNYE, UYUŞTURUCU, İLE, MÜCADELEDE, KARARLI, HABER

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA AJANS - ÜNYE HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

G-0M8FWJ5EH7