HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
28 Ekim 2020 Çarşamba Saat: 09:25

ÜNYE’DE KÖYLÜLERE BİBER GAZLI MÜDAHALE

Ünye’nin yeşilkent mahallesinde maden çıkartmak için sontaj çalışmaları yapmak isteyen şirkete karşı çıkan köy halkına jandarma’dan sert müdahale.
ÜNYE’DE KÖYLÜLERE BİBER GAZLI MÜDAHALE

Sondaj yapılan sahanın etrafını çevirerek geniş güvenlik önlemi alan jandarma ekipleri ile sontaj çalışmasına müdahale etmek isteyen köylüler arasında çıkan arbede sonucu biber gazından etkilenen Hatun Yankuncu (54) ve Elvan Yankuncu (23) jandarma aracıyla Ünye Devlet Hastanesi’ne getirilerek tedavi altına alındı.

 

Yaşanan arbedede gözlem altına alınan 2 si kadın  10 kişi akşam saatlerinde serbest bırakılırken, Yöre sakinleri devletin ilgili kurumlarının olaya müdahil olmasını ve sondaj çalışmalarının bir an önce durdurulmasını istiyor.

 

Jandarma ile halk arasında ki arbedenin yaşandığı bölgeye gelip açıklama yapan chp ünye ilçe başkanı İsa Maral , Üçpınar, Çiğdem ve Yeşilkent’deki sondaj çalışmalarına güvenlik güçlerinin eşliğinde tekrar başlandığını belirtirken şu ifadelere yer verdi. ‘’Ordu’da ciddi çevre katliamlarının yaşandığını hatırlatan İsa Maral , “Devletin vatandaşla bu inatlaşmasını anlamakta zorluk çekiyoruz. Daha önce de Ordu ’da yaşanmış çok ciddi çevre katliamlarının yapıldığı bir dönemdeyiz. Bu dönemde buna tekrar işlevlik kaza ndırılması, güvenlik güçlerinin buraya yığılmasıyla birlikte olay biraz daha tırmandırılmış oldu.

Devletin şunu bilmesi gerekiyor ve mevzuatlarımızda olan bir şey var. Halkın katılımı sağlanmazsa, yöre halkı istemezse bu tür şeylerin yapılmasının bir anlamı yok. ÇET raporları ve halkın katılımı toplantıları da genel anlamda buna hizmet eden bir anlayış. Ayrıca burası çok ciddi miktarda tarım geliri olan bir bölge. Bu tarım gelirinin yok edilmesi ve hangi şirkete verileceği belli olmayan bir hazırlık çalışmasının burada yapılmış olması da çok manidar. Ordu coğrafyasını tehdit eden bu sondaj çalışmalarının durdurulmasını istiyoruz. Burada kimseye burada sondaj yapacağız, burayı maden sahası olarak yapacağız, diye bir bilgilendirme olmadığı gibi bu kadar vatandaş topyekün istemediği bir olayın da tekrar gündeme getirilmesini kınıyoruz.

 Devleti yöneten mülki idare amirlerinin vatandaşın yanında olması gerekirken, kime verileceği belli olmayan bir şirkete bu bölgenin talan ettirilmesi son derece yanlış. Burada güvenlik güçlerini bu şekilde insanlarla, vatandaşla karşı karşıya getirmenin de hiçbir yararının olmayacağını belirtmek istiyorum. Halkın kararlılığı devam edecektir. Bizde burada vatandaşımız için elimizden gelen neyse her şeyi yapacağız.” diye konuştu. 

 

Anahtar Kelimeler : ÜNYE’DE, KÖYLÜLERE, BİBER, GAZLI, MÜDAHALE

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA AJANS - ÜNYE HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

G-0M8FWJ5EH7