23 Mart 2022 Çarşamba Saat: 17:54

ÜÇPINAR KÖYÜNÜN DAVASI BERAAT İLE SONUÇLANDI

Ünye’ye bağlı Üçpınar, Çiğdem ve Yeşilkent bölgelerinde maden arama sondajı çalışmalarına karşı çıkan köylülerin yargılanması beraat ile sonuçlandı.
ÜÇPINAR KÖYÜNÜN DAVASI BERAAT İLE SONUÇLANDI

Ünye’ye bağlı Üçpınar, Çiğdem ve Yeşilkent bölgelerinde maden arama sondajı çalışmalarına istemeyen yerli sakinlerinin kollu kuvvetler arasındaki arbededen dolayı yargılanan vatandaşlara mahkeme sonucunda toplu beraat kararı uygulandı.

2020 Ekim ayında Ünye ’ye bağlı Üçpınar, Çiğdem ve Yeşilkent bölgelerinde maden arama sondajı çalışmalarına karşı çıkan yöre halkı ile kolluk kuvvetleri arasında arbede yaşanmış ve arama yapan maden şirketinin çalışmalarını yöre halkı üç kez durdurmayı başarmıştı.

2020 Ekim ayında, bölgede günlerce devam eden maden sondaj çalışmalarına karşı direniş gösteren yöre halkına jandarmanın müdahalesi sonucu, 28 Ekim 2020 tarihinde yaşanan olaylar sırasında gözaltına alınan 15 kişi hakkında 'görevi yaptırmamak için direnme, mala zarar verme, kanunlara uymamaya tahrik' suçlamalarıyla dava açılmıştı.

Ünye Adliyesi 3 Asliye Ceza Mahkemesinde görülen ve 5.’ci kez duruşmada hâkim karşısına çıkan 15 sanığın tamamı için beraat kararı verildi.

Davayı yürüten Avukat Nur Hilal Gündüz ve Avukat Tuğçe Yıldız, mahkemenin beraat sonrası konuya ilgili basın açıklaması yaptılar.

Adalet tecelli etti, mutluyuz

15 yöre sakininin tamamı için mahkemeden beraat kararı çıktığını duyuran Avukat Tuğçe Yıldız, ”Yaklaşık 1 yıl süren mahkememizde karar verildi. Kararımız beraat. 15 sanığın beraatına karar verildi.” dedi.

Adaletin tecelli etmesinden dolayı mutluluklarını dile getiren Avukat Nur Hilal Gündüz ise, “Çok mutluyuz. 1 yılı aşkın bir süreçtir devam eden bir yargılama var. Yargılamada eklenen suçlar var. Bayağı bir kanun maddesinden cezalandırılmaları istenmişti. Sayın savcımız son mütalaada da ceza verilmesi istemişti.  Ama mahkeme tüm sanıkların ayrı ayrı bütün suçlardan beraatına karar verdi. Gerçekten mutluyuz.” dedi.

Karar, yargıya inancımızı artırdı

Av. Gündüz, “Tabi ki ben 15 kişi için, Üçpınar için çok mutluyum. Bu çok ayrı bir duygu. Ama benim asıl mutlu olduğum şey, adaletin gerçekten tecelli ediyor olması. Yani emeğimizin karşılığını alıyor olmamız. Biz 1 yıldan fazladır bu dosta ile gece gündüz çok mesai harcadık. Bir sürü şey araştırdık, bir araya geldik. Ben onların ilk gözaltına alındığı günden beri yanlarındaydım. Bir aradaydık. Bunun Türk adaleti karşısında görülmüş olması, haklılığın ispat edilmiş olması bizim yargıya olan inancımızı daha da artırdı. Daha güzel kararlarda daha güzel günlerde olacağımız yönünde umut verdi.” diye konuştu.

Davada sanık olarak yargılanan Kesim Bozkurt , “Bizi hiç yalnız bırakmayan köylülerimize, çevre köylülerimize çok teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız. Çok mutluyuz.” dedi.

 

 

Bu haber toplam 274 defa okunmuşturHaber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız