HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
10 Ocak 2022 Pazartesi Saat: 15:01

ÜNYE’NİN DOKTOR SORUNU BAŞKANLARIN GÜNDEMİNDE

Ünye Devlet Hastanesindeki Hayati önem taşıyan branşlarda doktor olmayışı Ünyeli vatandaşların büyük tepkilerine yol açarken siyasi parti ilçe Başkanları sessiz kalmadı. Ünye Medya Haber Ajansı olarak sizlerden gelen yoğun istek üzer
ÜNYE’NİN DOKTOR SORUNU BAŞKANLARIN GÜNDEMİNDE

Ünye Devlet Hastanesindeki Hayati önem taşıyan branşlarda doktor olmayışı Ünye li vatandaşların büyük tepkilerine yol açarken siyasi parti ilçe Başkanları sessiz kalmadı.

Ünye Medya Haber Ajans ı olarak sizlerden gelen yoğun istek üzerine Ünye devlet hastanesindeki doktor eksikliğini gündemimize aldık ve siyasi parti  ilçe başkanları ile değerlendirdik ve ilçe başkanlarımızın görüşlerini sizlerle paylaşıyoruz.

 ‘’ÜNYE’Yİ İDARE EDENLERİN VE ÜNYE ’DEKİ SİYASİ TEMSİLCİLERİNİN BECERİKSİZLİĞİDİR’’

Büyük Birlik Partisi Ünye   İlçe Başkanı Erol Özkan Ünye’deki Doktor eksikliğinin İktidarın Ünye ’deki temsilcilerini işaret ederek ‘’konumunda büyük ilçe böylesine bir yerde  bu doktor sıkıntısı yaşanıyorsa bence bu Ünye ’yi idare edenlerin ve Ünye ’deki siyasi temsilcilerinin beceriksizliğidir.’’ Dedi.

Başkan Özkan Yaptığı açıklamada; ‘’İktidarın temsilcilerinin belirsizliğinden kaynaklanıyor. Son günlerde ünye il olacak diye bir çabanın içerisinde bulunuyoruz evet ünye il olacak büyüklükte ve o kapasitede bir ilçe, Ünye Türkiye’nin olacak ilçelerin en önde gelenlerinden Ünye sadece ünye  ile sınırlıda değil civar ilçelerinde merkezi konumunda büyük ilçe böylesine bir yerde  bu doktor sıkıntısı yaşanıyorsa bence bu Ünye ’yi idare edenlerin ve Ünye ’deki siyasi temsilcilerinin beceriksizliğidir.

Biran önce konunun sorumluları üzerine düşen görevleri yerine getirip Ünye ’nin doktor sıkıntısı çözmeleri gerekmektedir.’’ İfadelerini kullandı.

‘’ON BİNE YAKIN TÜRK  HEKİMİ YURT DIŞINA GİTMEK İÇİN İŞLEM BAŞLATTI.’’

İYİ Parti Ünye ilçe Başkanı Feryal Çuhacı Türk Hekimlerinin yurt dışına gittiğine dikkat çektiği açıklamasında; ‘’Sayın genel başkanımız Meral Akşener'den öğrendiğimize, göre on bine yakın Türk  hekimi ülkemizdeki  çalışma ve yaşam koşullarının yetersizliği ve eksikliği nedeniyle yurt dışına gitmek için işlem başlattı.

Bunun en bariz örneğini ünye devlet hastanesinde görmekteyiz. Devlet hastanesi açıldığından beri kadro eksikliği bir türlü giderilememiştir. Bu durumu geçtiğimiz günlerde sayın İsmail Torunoğlu'nun vefatında da bir kez daha acı bir şekilde yaşadık. Ünye ve çevre ilçelerinin doktor eksiği hastanemizde Beyin ve kalp ünitelerinin bir an evvel tamamlanıp hizmete girmesi en büyük beklentimizdir. Bir başka dileğimizde Dünyanın her yerinde aranan Türk hekimlerin kendi ülkelerinde kalıp kendi vatandaşımıza hizmet etmesidir. Merkezi idarenden beklentimiz de tüm sağlık çalışanlarının ve doktorlarımızın taleplerinin öncellikle ele alınmasıdır.’’ İfadelerini kullandı.

‘’BU SORUN SADECE ÜNYE ’MİZİN DEĞİL BİRÇOK İL VE İLÇE HASTANELERİMİZİN DE SORUNUDUR.’’

Ünye Devlet Hastanesindeki Doktor eksikliğinin sorununun sadece Ünye ’nin değil Türkiye’de birçok Hastanenin ortak sorunu olduğunu belirten Milliyetçi Hareket Partisi Ünye İLÇE Başkanı Murtaza Hacıimamoğlu yaptığı açıklamada şu İfadelere yer verdi. ‘’ Ünye devlet hastanemizdeki kronikleşmiş bir sorun olan doktor eksikliği ile alakalı sorunlara vakıfız ve bunun giderilmesi noktasındaki çabalarımız da aşikardır.

Fakat suda bilinmeli ki bu sorun sadece Ünye ’mizin değil birçok il ve ilçe hastanelerimizin de sorunudur. temelde yatan sebep ise tip fakültesinden mezun olanların branşlaşma noktasında kritik branşlardan olan kardiyoloji genel cerrahi gibi bölümleri tercih etmemeleridir. bu sıkıntı siyasilerimizindi bilgisi dahilinde olum bakanlık nezdinde de giderilmesi çalışılmaktadır. en azından geçici görevlendirme ile de olsa eksik olan branşlarda doktor eksiğimiz giderilecektir.

Milliyetçi hareket partisi olarak bu ve bu benzeri sıkıntıların takipçisiyiz ve çözümü için elimizden geleni yaptığımızı vatandaşlarımızın bilmesi arzumuzdur.’’

 

‘’ÜNYE’DE NEDEN DOKTOR YOK? DOKTOR YOKSA NE YAPACAĞIZ 5 YILDIZLI HASTANEYİ !?’’

Memleket Partisi Ünye İlçe Başkanı Sebanur Özdemir Ünye’deki doktor sorunu’nu Sorular sorarak dile getirirken, ‘’Ünye’de neden doktor yok? Doktor yoksa ne yapacağız 5 yıldızlı hastaneyi !?’’ İfadelerini kullandı.

“HASTA KUYRUKLARINA SON VERDİK ARTIK HASTANELERDE HASTA KUYRUKLARI YOK GÖREMEZSİNİZ”

Memleket Partisi Ünye İlçe Başkanı Sebanur Özdemir  konu ile ilgili yaptığı açıklama’da;

 Ünye’miz ve kangren olmuş sorunlarımız! Devlet Hastanesi de kangren olmuş sorunlarımızdan birisi, sağlık söz konusu olduğu için önemlisi! Ünye ’de neden doktor yok?

“Hasta kuyruklarına son verdik Artık hastanelerde hasta kuyrukları yok göremezsiniz” !Sloganlar arasında yapılan onca hastaneden yalnızca birisi.

Ünye Devlet Hastanesinde. Evet artık eskisi gibi koridorlarda bekleyen hasta kuyrukları yok, “Dijital Kuyruklar” var. İletişim ağlarının arkasında sıra bekliyoruz. Doktor varsa şanslıyız günler haftalar bekleyip randevumuzu alabiliyoruz. Doktor yoksa tam bir eziyet, ölüm kalım savaşı başlıyor.

Ünye’mizdeki sorunda işte burada daha bir önem kaza nıyor. Bizim yeterli doktorumuz yok. Bazı bölümlerde yığılma yaşanırken hayati uzmanlıklarda doktorumuz yok !...(Gerçi artık ülkemizin de doktoru yok. Her geçen gün yurtdışına göçen doktor sayımız artıyor.)

DOKTOR YOKSA NE YAPACAĞIZ 5 YILDIZLI HASTANEYİ !? YERLİ YABANCI TURİSTLERE KİRAYA MI VERECEĞİZ

Doktor yoksa ne yapacağız 5 yıldızlı hastaneyi !? Yerli yabancı turistlere kiraya mı vereceğiz. Paramız varsa özel hastaneye, yoksa yolda izde çevre hastanelerde doktor ararken ölelim mi?.

‘’DAYISI OLAN DEĞİL HASTA OLAN TEDAVİ OLACAK’’

Sayın Numan Kurtulmuş hemşerimiz hastanemizi açarken; “Artık parası, arkası, dayısı olan değil hasta olan tedavi olacak, Devlet aynı devlet, millet aynı millet. Gökten altın yağmadı, petrol bulmadık, doğru yönetirseniz hastane de açarsınız, havaalanı da” demişti.

Bu ne demek artık doğru yönetemiyor musunuz? Onca para harcanarak açılan bu hastanemizde neden doktor yok? İktidarın Ankara ile Ünye arasında bilmediğimiz sorunları mı var? Ünye ve Ünye lileri artık sevmiyor musunuz? Seçimlerde kantarın topuzunu mu kaçırdık?

BİZİ HASTA ETMEYİN!

Onlarca sorun soru çözüm ve yanıt beklerken il listesinde yeniden alınan Ünye ’mizde (geçmişte il konusunda da, havaalanı konusunda da havamızı almıştık.) gelinen, yaşanan durumsa artık “parası, arkası, dayısı olanın olmayanında hastasının çaresizlik yaşıyor olması. Gökten altın yağmadı ama yer altından altın yağıyor. Ordu ’nun %80’i maden sahasına tahsis edildi. Şimdi havamızı maden sahalarında siyanürden, HES’lerden, taşınan yakılan depolanan çöplerden alıyoruz.

Şehrimizi bitiriyorsunuz! Bizi hasta ediyorsunuz! Hem hasta ediyorsunuz, hem de tedavi etmiyorsunuz! Bizi hasta etmeyin!. İfadelerini kullandı.

‘’BİZ GEREKLİ OLAN ÇALIŞMALARIMIZI MİLLET VEKİLLERİMİZE KADAR HATTA SAĞLIK BAKANI’MIZA KADAR İLETİYORUZ.’’

Ünye’deki Doktor eksikliğinin farkında olduklarını ve gerekli çalışmaları sağlık bakanına ilettiklerini belirten Ak Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan konu ile ilgili yaptığı açıklamada; ‘’Değerli arkadaşlar devlet hastanelerimizdeki doktor eksikliği ile ilgili sadece bu konu Ünye ’yi ilgilendiren bir konu değil umumu ilgilendiren bir konu. Bu konuyla ilgili olarak da ben şunu özellikle ifade etmek isterim.

Tabi ki devlet hastanemizdeki doktor eksikliğinin olmamasını orada doktorların tamamının olmasını hepimiz arzu ederiz. Bu konuyla ilgili olarak da biz gerekli olan çalışmalarımızı Millet Vekillerimize kadar hatta Sağlık Bakanı’mıza kadar iletiyoruz. Ama reelde şöyle bir gerçek var özellikle kardiyolog ve kardiyoloji ile ve diğer taraftan göğüs hastalıkları çok ciddi bir açığımızın ve sıkıntımızın olduğunu ben herkesin bilmesini hasetten istiyorum.

‘’ ÜNYE DEVLET HASTANESİNDE, FATSA DEVLET HASTANESİNDE EN AZ ÜÇER TANE KARDİYOLOG OLMASI GEREKİR’’

Yani bugün Ünye devlet hastanesinde, Fatsa devlet hastanesinde en az üçer tane kardiyolog olması gerekir ama baktığımızda bu sayı tamamlanamıyor. Temel sebebi de tıpta uzmanlık sınavına giren doktorlarımızın uzman doktor adaylarımızın artık kardiyoloji, göğüs hastalıkları ve beyin cerrahı gibi branşları tercih etmemesinden kaynaklanıyor. Dolayısıyla bugün diğer hastalıklarla ilgili kuraya girecek hekim sayımız ellilerde yüzlerde iken bir beyin cerrahında bir kardiyoloji servisinde veya bu hastalıklarla ilgili teşhisi yapacak olan doktorlarda sayımız 10’larda 9’larda 8’lerde. Haliyle burada çok ciddi bir sıkıntının olduğunu bizlerde görüyoruz biliyoruz. Ama inşallah önümüzdeki süre içerisinde gerek milletvekillerimiz aracılığıyla gerekse doğrudan Sayın Bakanımıza bunları iletmek kaydıyla sorunun çözülmesini isteyeceğiz,

‘’DEVLET HASTANEMİZDE DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLARLA İLGİLİ DOKTORUMUZ YOKTU O DA TAMAMLANMIŞ OLDU’’

temel sebep doktorlarımızın bunları tercih etmemesinden kaynaklanıyor. İnşallah bu sorun tamamıyla giderilir. Hariçte ciddi bir sıkıntımız yok. Devlet hastanemizde deri ve zührevi hastalıklarla ilgili doktorumuz yoktu o da tamamlanmış oldu. Artık bir dermatoloğumuz var ama bir kardiyolojimiz ve göğüs hastalıkları uzmanına ihtiyacımız var. İnşallah geçici görevlendirme de olsa bir şekilde bu sorunun giderilmesi için uğraşacağız. Daha öncelerden Samsun’dan geçici görevlendirme yapılmıştı biliyorsunuz aynı şekilde çevre ilçelerimizden veya çevre illerimizden bu sorunun ilgili yerlere talebimizi belirteceğiz.

‘’ ÜNYE MECBURİ HİZMET STATÜSÜNE ALINMALI’’

Ünye Devlet Hastanesi sadece Ünye ile sınırlı değil bölgenin hastanesi diyen Saadet Partisi Ünye ilçe Başkanı Özgür Şahin konu ile ilgili yaptığı açıklamada; ‘’ Ünye devlet hastanemiz 300 yatak kapasiteye sahip bir hastanemiz aynı zamanda Ünye hastanemiz sadece Ünye ’ye değil bölgemize hitap eden Çaybaşı’mıza, İkizcemize, Akkuşumuza  da  hitap bölgemizde ki ilçelerimizin hastalarına hitap eden bir hastanemiz. Tabi ki çok kısa zaman olmasa bile uzun zamandır Devlet hastanemizde doktor eksiklikleri ile alakalı farklı branşlarda bunlarla ilgili vatandaşlarımızın şikayetleri bizlere geliyor.

Özellikle son zamanlarda kardiyoloji uzman doktorumuzun olmaması, göğüs hastalıkları ile göğüs cerrahisi doktorumuzun olmaması, cildiye doktorumuzun olmaması, intaniye doktorumuzun olmaması bölgeye hitap eden bir hastane için çok olumlu bir durum değil. Çünkü biliyorsunuz covid-19 Koronavirüs ile alakalı hızlı bir şekilde Hastanemiz bu noktada çalışıyor. Bu göğüs ve kardiyoloji bölümüyle alakalı da covid İle bağlantılı olan bir hastalık bunlar onun için bu hastanemizde özellikle kardiyoloji ve göğüs hastalıkları uzmanları bizim için olmazsa olmazlarımızdan birisidir. Tabi ki bununla birlikte biraz araştırma yaptık. Aynı zamanda şundan da bahsedeyim yakın zamanda KBB ve Ürolog uzmanlarımızın da istifa edeceğini veya bu ay sonu ayrılacağı ile ilgili bilgilerde edindik. Peki bu hastane doktorlarımız neden buraya gelmiyor veya neden istifa ediyor bunlarla ilgilide asıl önemli sorulması gereken araştırılması gereken konular bunlar.

‘’KARDİYOLOJİ BÖLÜMÜMÜZDE Kİ DOKTOR SABAH-AKŞAM GECE-GÜNDÜZ DEVAMLI MESAİ YAPMAK ZORUNDA’’

 Bakıyoruz buraya atanan doktorlarımızın istifa etmelerinin nedenleri özellikle özel hastaneye gidiyorlar, özel hastaneye gitmelerinde en önemli etken de tabi ki ücret var birinci planda bunu koymamız lazım, ikincisi iş yoğunluğu bunu da göz ardı etmemek lazım. Bunu niye söylüyorum şimdi Ünye Devlet Hastanemizin bir kardiyoloji kadrosu var bunu da Sağlık Bakanlığımız kardiyoloji bölümüne birden fazla doktor vermesi gerekiyor. Tabi ki kardiyoloji bölümüne bir doktor vermesiyle kardiyoloji bölümümüzde ki doktor sabah-akşam gece-gündüz devamlı mesai yapmak zorunda kalıyor. Bunula birlikte izin yapamıyor, hafta sonu tatili yapamıyor, bunun yüzünden bölgemize gelen kardiyoloji doktorlarımız ayrılıyorlar. Bir diğer farklı bir konuda da şu var yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde bakanlığımızın özellikle bu bölümlerle alakalı ilk atamaları eğitim araştırma hastanelerine yapıyorlar ikinci atamayı il hastanelerine yapıyorlar üçüncü atamayı ilçe hastanelerine yapıyorlar. Tabi ki bundan dolayı üçüncü atamada sıra geldiği için ilçelerimize maalesef doktorumuz kalmıyor veya buralara gelmek istemiyorlar. Bunu önünü açabilmek adına şu yapılabilir mi bilmiyorum Ünye ’yi mecburi hizmet statüsüne koymak. Tabi ki bunu yapabilecek olanlar bakanlığımızdır, yetkililerdir, iktidardır.

Eğer Ünye ’mizi mecburi hizmet statüsüne koyabilirlerse bu sefer otomatikman en az bu yıl gelen doktorumuz burada görevini yapmak zoruna kalacak. Bu mecburi hizmet kurası ise üç ayda bir yapılıyor. Aslında bu hizmet statüsü noktasında mecburi hizmet alınırsa doktorlarımızın burada olabileceğine inanıyorum. Birde kardiyolog ve kardiyoloji bölümüyle alakalı Ünye ’mizde en az iki tane doktor kadromuz olması lazım bir tane değil. Onun niçin az önce de ifade ettiğim bir tane olunca da doktorlar da gelmek istemiyor. Fatsa ’da da aynı sıkıntı var ama Ordu ’ya baktığımız zaman yani beşten daha fazla kardiyolog olduğu edindiğimiz bilgiler. Ünye devlet hastanemizde elliden fazla uzman doktorumuz ve yirmiye yakında pratisyen ekibimiz var. Bu noktada onlara biz kolaylıklar başarılar diliyoruz. Onun için yukarda da bahsettiğim kardiyolog, göğüs, cildiye en az bu gruplarla alakalı bakanlığımız Ünye ’deki hastanemizin kadrolarının sayısını fazlalaştırmasını ve tekrar söylüyorum mecburi hizmet statüsüne koyması gerekir diye düşünüyorum. Buradan da tüm yetkililere sesleniyorum.’’ ifadelerini kullandı.

‘’GÖRÜNÜŞÜ İTİBARI İLE 5 YILDIZLI OTELLERE KISKANDIRSA DA’’

Ünye Devlet Hastanesinin görünüş itibari ile 5 yıldızlı otelleri kıskandırsa da bölgenin ihtiyaçlarını tam karşılamadığını belirten Yeniden Refah Partisi Ünye İlçe Başkanı Yunus Çetinkaya

Son zamanlarda ilçemizin güzide kurumlarından olan Devlet Hastanemizde eksikliği büyük ölçüde hissedilen doktor eksikliği bizleri ziyadesi ile üzmektedir.

 Yapılmaya başlandığı tarihten itibaren büyük heyecan uyandıran Devlet Hastanemiz her ne kadar dış görünüşü itibarı ile 5 yıldızlı otellere kıskandırsa da, yapılış gereksinimini içinde barındırdığı doktor branşları adına tam olarak karşılayamamaktadır.

“BURADA BU HASTANIN DOKTORU YOK, BUNU BAŞKA İLÇEYE NAKLEDELİM”

                Doktor branşlarının eksikliği, halkımızın ihtiyaçlarının karşılanmaması Devlet Hastanemizi Şifa vesilesi olan bir kurum olmaktan çok, sorun üreten bir kurum haline getirmiştir. Kaldı ki; bir hastanın ambulans ile hastaneye getirilip, ilk kontrolü yapıldıktan sonra “burada bu hastanın doktoru yok, bunu başka ilçeye nakledelim” denilmesi, hasta açısından, hasta yakınları açısından çok üzücü ve vahim bir durum.

                İçmemizin yöneticileri, bizleri temsil eden değerli bürokratlar ve Vekillerimizin ilçe halkı için önem arz eden bu tür ihtiyaçlar için dilekçe veya yazılı bir talep beklemeksizin sorunun çözümü ile ilgili girişimde bulunmaları gerekmektedir

Bu haber toplam 576 defa okunmuşturHaber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız