ordu

HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
21 Haziran 2022 Salı Saat: 09:13

BAŞKAN ÖZDEMİR “MİLLİ İRADEYE YİNE HANÇER”

Memleket Partisi Ünye İlçe Başkanı Sebanur Özdemir açıklanan Yeni Seçim Yasası Hakkında “Sezon sonu müthiş indirimleri gibi bir şey bu” ifadelerini kullanarak sert bir açıklamada bulundu.
BAŞKAN ÖZDEMİR “MİLLİ İRADEYE YİNE HANÇER”

Yeni Seçim Yasasının açıklanasından sonra sert açıklamalarda bulunan Memleket Partisi Ünye İlçe Başkanı Sebanur Özdemir “Hiç birini beğenmiyorum dersen oyun kadar konuş kardeş!” sözlerini kullanarak yaptığı açıklamada;

Her zamanki gibi makyajlanarak halkın gözünün boyanmasının yanında nasıl daha fazla sandalye kaparız yasasıdır bu. Öncelikle erken seçim tartışmalarının rafa kalktığını ve seçimlerin Nisan ayından önce yapılmayacağının göstergesi olduğunun altını çizelim. Çünkü eski kanun ilga olmuştur ve yeni kanun da 1 yıldan önce yürürlüğe girmez.

“BİR YANDAN İNDİRİLDİ AMA DİĞER YANDAN DA ÇIKARILDI”

İktidarın daha önce söz verdiği seçim barajının indirilmesinden başlayalım. % 10 olan baraj % 7 ye indirildi! İndirildi mi bindirildi mı tartışılır. Bir yandan indirildi ama diğer yandan da çıkarıldı.  Sezon sonu müthiş indirimleri gibi bir şey bu. Tamamen tüccar mantığı ile hazırlanmış. Artık oyları yüksek enflasyon ve istikrarsızlıkla hızla eriyen iktidarın nasıl yapayım da koltuk sayımı artırayım yasasıdır bu. Yenin sistemle ittifak içinde yer alan partiler baraj sorununa takılmıyor ama Milletvekili çıkarma şansları da azalıyor. İttifak içinde yer alan yeni kurulmuş partiler de ortak oy oranı ile barajı geçmiş olacaklar olmasına ama milletvekillikleri hesabına gelince 1871 de Belçikalı bir matematikçi hukukçu Victor D’Hondt’un tasarlamış olduğu nispi temsil sistemi olan D’Hondt sistemi ile karşı karşıya kalacaklar. Yani Arjantin, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, İsrail, Galler, Ekvador, Doğu Timor gibi az sayıda ülkede uygulanan bizde de 1961’ den beri uygulanmakta olan bir sistem bu. Yani 1. Partinin oyu o ildeki milletvekili sayısına göre sırasıyla 1.2.3… e bölünerek partilerin çıkartacağı milletvekili sayısının bulunulduğu bir sistem. Başkanlık sistemine geçerken artık koalisyonların olmayacağını bize satan bu iktidar bu baraj indirimi ile bu sefer seçim öncesi koalisyonlara mahkum ediyor. Koalisyon cenneti memleketimizde siyasi partiler artık akraba gibi oluyorlar. Birbirleri ile görüşmek, ziyaretler yapmak, yemek zorundalar…

“YA ANA MUHALEFETLESİN YA DA İKTİDARLA”

Bu açıdan baktığımızda tek partilere geri dönüşe zemin hazırlıyor bu sistem. Referandumda başkanlık sisteminin koalisyonlara son vereceğini ve istikrar için gerekliliğini meşrulaştırarak anlatan iktidar bu sistemle başkanlık sisteminin istikrarla izahının meşruluğunu da yitirmiş oluyor.  Ya bizimle ittifak yaparsın partimiz çatısında seçime girersin ya da yok olursun. Ya ana muhalefetlesin ya da iktidarla. Hiç birini beğenmiyorum dersen oyun kadar konuş kardeş!

“KONUŞ DEDİKSE LİDERİNİN İZİN VERDİĞİ KADAR KONUŞACAKSIN!”

Konuş dedikse liderinin izin verdiği kadar konuşacaksın! Siyasi partiler yasası değiştirilmedikçe konuşmak da sıkıntılı ve yasak.  Öncelikle partiler içi demokrasinin, eşitliğin sağlanması lazım. Bunu yapmadığımızda seçtiğimiz Milletvekillerinin de lider sultası altında TÜİK Merkez Bankası başkan ve yöneticilerinden farkları kalamıyor. Memleket sorunlara çare olamayan suskun, biatcı vekiller seçmiş oluyoruz. İktidarı muhalefetiyle;  konuşan, eleştiren, yanlışları haykırabilen partililer olmadıkça, STK’lar, kurumlar, yargımız bağımsız olamadıkça Türkiye’miz özgürleşemedikçe, istikrardan da, milli iradeden de söz etmemiz de mümkün görünmemektedir.

İl ilçe seçim kurullarının oluşumunda yapılan değişiklik de yine iktidarın kendine sağmaya (saymaya) çalıştığı bir düzenleme gibi görünüyor. En kıdemli hakimin başkan olarak atanmasının neresi iktidarı rahatsız etmiş olabilir?. İl ilçe seçim kurulu başkanlarının;  en kıdemli hakim yerine en kıdemli 3 hakim  arasından kura ile belirlenmesi,  oyunu sandığa atanın değil de sayanın iradesinin hakim olacağının göstergesi olarak karşımıza çıkıyor !.. Oy sayımlarında, tayin, atama, sınav,kura gibi konularda sicili bozuk olan iktidarın başkanların seçimi konusunda ne derece adil olacağını göreceğiz…

“MUHTARLAR DÖNEMİNİN ÖNÜ AÇILIYOR GİBİ”

Muhtarlarla ilgili düzenlemeyle de sanki kayyum muhtarlar döneminin önü açılıyor gibi.  Muhtarlar adete aday sıralamasına tabi tutulmuşlar. En fazla oyu alan muhtar seçilecek ama 1. Muhtar 2. Muhtar 3. Muhtar gibi kavramlar ortaya çıkıyor.  1 Ay içinde muhtarlık şartlarını yerine getiremeyen 1. Muhtarın mazbatası 2. Muhtara veriliyor gibi bir düzenleme yapılmış.

Buradaki en iyi düzenleme yerel seçimlerden dolayı sıkça yaşadığımız turistik seçmen gezilerinin önüne geçilmeye çalışılmış olması, görme engelli seçmenlerimizin tek başına oy kullanabilmesi için oy pusulasına uygun şablon hazırlanması, seçime girmek için mecliste grup kurma şartının kaldırılmış olması, parti teşkilatlarının 41 ilde 6 ay içinde teşkilatlarını kurması, kongrelerini üst üste yapmayan partilerin seçime girme hakkını kaybediyor olması gibi düzenlemelerdir. Bağımsız adaylar içinse baraj sorunu yok.

“HAYIRLI UĞURLU OLSUN!...”

Gelelim en adaletli maddeye;         

"Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine uyum" çerçevesinde yapılan düzenlemeyle ise cumhurbaşkanına "seçim yasakları" muafiyeti getirildi. "Başbakan ve bakanlara ilişkin" seçim yasakları maddesinde yapılan değişiklikle "Başbakan" ibaresi metinden çıkarılırken, sadece bakanların söz konusu seçim yasaklarına tabi olacağı hükme bağlandı. Buna göre cumhurbaşkanı, seçim propagandasının başlangıç tarihinden oy verme gününü takip eden güne kadar seçim propagandası ile ilgili gezilerde makam ve resmi araçları kullanabilecek, açılış törenleri yapabilecek, resmi ziyafetler verebilecek, devlet olanaklarıyla yapılan karşılama ve uğurlama törenlerine katılabilecek. Ancak bakan, milletvekili ve siyasi parti genel başkanları bu yasaklara uymak zorunda olacak.

Kısacası adaletsiz, haksız başlayan bir seçim yarışının daha sonunda seçimin faturasını hem iradesine vurulan neşterle, hem de seçim maliyetleri ile Mazot, elektrik, doğalgaz, gıda enflasyonu altında ezilen vatandaşımız ödeyecek.  Ama bu sefer faturayı öderken memleketi bu hale getirenlerden de göz yumandan da çözüm olamayandan da topluca kurtulacak gibi de görünüyor! Hayırlı uğurlu olsun!

Sanmayın kimseye kalır bu dünya
Gözünüz olmasın mazlumun aşında
Yoksa son sözü seçmen söyler
Sandık başında”

İfadelerine şiir sözlerini kullanarak son verdi.

 

 

 

 

Bu haber toplam 116 defa okunmuşturHaber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız