26 Haziran 2022 Pazar Saat: 21:19

SUYABATMAZ ÜNYE YALI KOYU İLE İLGİLİ TARTIŞMALARA AÇIKLIK GETİRDİ

Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Asım Suyabatmaz Ünye Yalı Koyunun “Orası bir etkinlik alanı olsun istiyoruz.” dedi.
SUYABATMAZ ÜNYE YALI KOYU İLE İLGİLİ TARTIŞMALARA AÇIKLIK GETİRDİ

Ünye Medya Haber Ajans ında yayınlanan Murat Erkuş İle Mercek Özel Programına Konuk olan Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Asım Suyabatmaz Ünye Yalı Koyu ile ilgili yaşanan Tartışmalara açıklık getirdi.

Katıldığı programda Ünye Yalı Mevkiinde yapılması düşünülen proje ile ilgili “Biz buranın bir aktivite alanı olsun istiyoruz. Tıpkı belediye önündeki eski iskele plajını halka kaza ndırdığımız etkinlik alanı gibi.” sözlerini kullanarak Yalı sahilinin bir aktivite alanı olması için proje yapıldığını belirten Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Asım Suyabatmaz yaptığı açıklamada:

 

“Teşekkür ederim bu konuyu açtığınız için bende takip ediyorum zaten gündemi. Şimdi Büyükşehir Belediyesi olarak Dr. Mehmet Hilmi Güler’in başkanımızın Ünye ’ye gerçekten hassasiyeti var.

 

ÜNYE’NİN SAHİLİNDE BİR BÜTÜNLÜK VAR

 

Bu anlamda sahilde çok ciddi düzenlemeler yaptık ve bu düzenlemelerde halkımız tarafından takdir ediliyor. Zaten biz bu işlere girmeden alttan önce talebi topluyoruz ne istiyor ne arzu ediyor diyerekten ona göre biz bu işlemleri uyguluyoruz. Dolayısıyla şu anda baktığınızda Ünye ’nin sahilinde bir bütünlük var. Nedir bu otogardan Çamlığa kadar uzanan bir gerdanlık gibi bisiklet ve yürüyüş yolu yaptık. Bir bütünlük sağladı Ünye sahilinde, gece aydınlatması daha bit güzellik sağladı. Dolayısıyla geldiğimiz noktada Atatürk Parkı ve Ünye İskelesi arasında da çok ciddi düzenlemelerimiz var.

 

ÜNYE’NİN ÇAMLIĞI NE KADAR DEĞERLİYSE YALIDA O KADAR DEĞERLİDİR

 

Şimdi yalı sahiline geldiğimizde gerçekten Ünye ’nin bir değeri yani Ünye ’nin Çamlığı ne kadar değerli ise Yalı da o kadar değerlidir Ünye için. Dolayısıyla burada yapacağımız iş herhangi bir yapılaşma, oranın dokusunu bozacak oraya yapılaşma açacak bir çalışma değil tamamen oranın düzenini sağlama, çevre temizliğini sağlama ve halkın daha kullanılabileceği bir şekilde düzenleme. Nedir bu düzenleme? Düzenlemenin içerdiği kumsalda plaj voleybolu ki orada bir alanda oynanıyor zaten. Dolayısıyla bizde Büyükşehir olarak buraya sahip çıkalım, destek olalım, daha iyi nasıl bir duruma getirebiliriz diye düşündüğümüz alan düzenlemeleri. Spor alanı olsun bir tarafta çocuk alanı olsun bir tarafta farklı bir spor dalının olduğu alan olsun. Şu anda mesela olan kum bu sene mesela kum birikti yalı sahiline ve sahil biraz daha genişledi. Seneye deniz belki o kumu tekrardan geri alacak. Bu denizin bir sirkülasyonu. Bende orada büyüdüğüm için çok iyi biliyorum oranın yapısını.

 

ORADA KALICI BİR ŞEY YAPILSA SENEYE OLMAYABİLİR

 

Dolayısıyla oraya kalıcı bir şey yapmanız ertesi sene olmayacağı anlamına gelebilir. Biz bunun bilincinde hareket ederek orayı düzenleme projesi başlattık. Nedir? Diğer tarafta balıkçı ve kayıkçıların olduğunu Yunus Emre parkına kadar olan bir düzen olsun hatta Büyükşehir marifeti ile yapılan tenteleri olacak. Çok bir kez uygulama yapıldı bu tenteler.

 

O KONU ORADA KAPANDI

 

Şimdi şöyle Ünye ’de Ünye ’nin kültürünü yaşamayan yalının havasını teneffüs etmeyen insanlar belki oradaki kayık hassasiyetini çok iyi anlayamayabilirler. Biz bu noktada şunu da söyleyeyim yani bir önceki kaymakamımız döneminde kayıkların kaldırılmasıyla ilgili bize yazı geldi. Tabi bizim arkadaşlarda kaymakamlıktan geldiği için devreye almışlar. Bize de kayıkçılardan böyle bir konu geldi. Dediler ki bizim buradan kalkmamızı istiyorlar dediler bundan yaklaşık iki yıl önce. Bizde dedik ki böyle bir şey olamaz bir yanlış anlaşılma vardır biz bunu durduralım sonra gece saat 10 gibi bende bir telefon aldım Ünye ’de olduğum sıra dediler işleme koyuyoruz yarın, baskı var, baskı yapılıyor, işleme koyacağız kayıkların kaldırılmasıyla ilgili. Benden Ünye ’den gece 10-11 gibi atladım arabaya Ordu ’ya gittim. Sayın Başkanımızla bir araya geldik. Dedim ki efendim böyle bir durum var, sizin hassasiyetinizi biliyorum, sizin bu konudan vakıf olmasını istedim. Hemen Başkanımız da o an telefonu eline aldı aramasını yaptı ve o konu orada kapandı. Yani burada Başkanımızın da, ekibimizin de çok ciddi bir hassasiyeti var. Kayıkların korunmasına karşılık dolayısıyla orada kayıklar Ünye ’nin kültürüdür, bizimde özenle koruduğumuz bir alandır bunu da belirtmek isterim.

 

BU BİR DİYOLOG DEĞİLDİR MONOLOGDUR

 

Şunu da söyleyeyim dediniz basın açıklaması yapılacak belki, bir önceki bir kaç gün öncede toplu bir şekilde basın açıklaması yapıldı. Şimdi ben bunları iletişim kanalı olarak maalesef göremiyorum. Bu diyalog değildir monologdur. Yani tek taraflı olarak çıkıp açıklama yapmak buranın yararına bir iş değildir. Yani bizim gibi bir yönetim hele ki Sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler seçimden önce Ordu ’ya ilk ayak bastığında havaalanına inip otobüse bindiğinde dediği laf ilk şuydu 'Ben Ordu ’ya sevgiyi büyütmeye geldim.' Yani dolayısıyla biz bu yönetim tarzıyla hareket ediyoruz. Biz kim geldi de kapımızdan geri çevirdik kim aradı ki telefonunu açmadık. Yani dolayısıyla biz yerinde de gelip istişaresini yapıyoruz, bize geleninde fikirlerini alıyoruz, değerlendiriyoruz ve ortak akılla bir şeyler ortaya koymaya çalışıyoruz. Tabi ki yeri geldiğinde basın açıklamaları yapılır, protestolar da edilir ama belli bir aşama kaydedilir.

 

BU BASIN AÇIKLAMASI HALKA KARŞI BİR AÇIKLAMADIR

 

Bize şu ana kadar yalı ile ilgili arkadaşlar gelin burayla ilgili şu öneriyi yapalım şöyle oturalım böyle konuşalım böyle bir şeyler olmadı ki. Sadece tepki oldu. Şimdi bakın bu tepki nerede gösterildi Yunus Emre parkında gösterildi dolgu yapılacak diye. Bize burayı halk söyledi ya bizi şu kokudan kurtarın, bizi bu pis görüntüden kurtarın buraya bir düzenleme yapın. Şimdi geliniyor burada bir basın açıklaması yapılıyor. Halkın istediğine karşılık siz bir basın açıklaması yapıyorsunuz. Bu basın açıklaması bize değil ki halka karşı yapılan bir basın açıklaması oluyor. Aynı şekilde Ünye Çamlığında bir sürü protestolar işte şu istenmiyor bu istenmiyor. Halbuki biz bunu ortak karar neticesinde buraya bir kırkahvesi yapılması istendi bu noktada ve kararlılıkla da devam ettik. Şu anda çok güzel bir çamlık ortaya çıktı. Dolayısıyla biz bütün fikirlere görüşlere hepsine çok açığız gelelim oturalım konuşalım bir araya gelelim, talepte bulunun, biz gelelim konuşalım. Dolayısıyla ortak ilerleyelim.

 

YALI SAHİLİ HAKKINDA HERKES FİKRİNİ SÖYLESİN

 

Şimdi dediğiniz konuya geleceğim. Tabi ki projede değişiklikler olur. Halkın yararına yaptığımız işler bunlar. Diğer taraftan da kum havuzu da yani kum havuzu dediğimiz iş çocuklara özel gösterdiğimiz bir alandır. Yine doğal olarak kalır deniz suyu ile yıkanır temiz bir alan bırakır. Şöyle biz oranın daha fazla etkin ve aktif olarak kullanılması için çalışıyoruz. Şimdi ben görüyorum hatta çocuklarım ile birlikte ailelerin kullandığı işte sandalyesi attığı alan olarak karşımıza çıkmaya başladı. Mesela yalıda ki dubalardan yapılan bir iskele var kayıkların sıkça kullandığı. O da zaten Büyükşehir’in tahsis ettiği bir iskeledir sökülebilir bir şekilde. Dolayısıyla Büyükşehir burada dönem dönem koyduğu geri aldığı işte soyunma kabinimiz var iskelemiz var. Şimdi oradaki yapının işleyişi orayı kullananlar ile birlikte yapıyoruz. Ha bakarız bocce dediğimiz alan dediğimizde oraya ona ait bir alan tahsis etmeye gerek yok. Bakarız bugün gülleler atılır başka zaman başka bir spor dalı yapılır mesela uzun atlama yapılır. Yani asıl niyet oradaki burayı spor merkezi olarak aktivite kaza nma peşindeyiz. Şöyle ki herkes fikrini söylesin yani Ünye ’nin biraz daha aklında buranın aktivite alanı olarak kabullensin istiyoruz. Mesela bir derneğimiz olabilir ben etkinliğimi burada yapmak istiyorum Büyükşehir’in desteğini şu konuda almak istiyorum da diyebilir. Yani orası bir etkinlik alanı olsun istiyoruz. Tıpkı belediye önündeki eski iskele plajını halka kaza ndırdığımız etkinlik alanı gibi.” ifadelerine yer verdi.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Asım Suyabatmaz’ın konuk olduğu Mercek Özel Programını alt tarafta bulunan linkten izleyebilirsiniz. İyi seyirler

Bu haber toplam 208 defa okunmuşturHaber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız