ordu

HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
26 Ekim 2022 Çarşamba Saat: 12:14

İlk Kadın Muhtar Seçilmesinin 89. YIL Dönümünde CHP’den Eş Zamanlı Basın Açıklaması

CHP ÜNYE KADIN KOLLARI BAŞKANLIĞI ilk kadın Muhtar Gül Esin’in Muhtar oluşunun 89. YIL dönümü dolayısı ile Ünye İlçe binasında tüm Türkiye’de ki teşkilatlarla ortak açıklama gerçekleştirdi.
İlk Kadın Muhtar Seçilmesinin 89. YIL Dönümünde CHP’den Eş Zamanlı Basın Açıklaması

CHP Ünye İlçe Kadın Kolları Başkanı Ayşe Atay yaptığı konuşmada, ''

CUMHURİYET HALK PARTİSİ KADIN KOLLARI BAŞKANLIĞININ KADINLARIN KÖY İHTİYAR HEYETLERİ ve MUHTARLIKLARDA SEÇME VE SEÇİLME HAKKINI KAZA NMASININ 89. YIL DÖNÜMÜNE İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI

26 EKİM 2022

Değerli Basın Mensupları,

Cumhuriyet devrimlerinin en önemlilerinden biri; kadınların siyasi haklarına kavuşması olmuştur. Ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, 89 yıl önce bugün Köy Kanunu'nda değişiklik yapılmıştır. Böylece, kadınlar köy ihtiyar heyetleri ve muhtarlıklarda seçme-seçilme hakkı kaza nmıştır. Başta ebedi liderimiz Atatürk olmak üzere, eşitlik mücadelesine katkı sunan herkesi saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz.

Bizler hep ülkemizdeki kadınların birçok gelişmiş ülkeden önce seçme ve seçilme hakkımı kaza nmış olmasıyla gurur duyduk. 3 Nisan 1930'da Belediyeler de, 26 Ekim 1933'te köy ihtiyar heyetlerinde ve muhtarlıklar da, 5 Aralık 1934'te parlamento da seçme ve seçilme hakkına sahip olduk.

6 Kasım 1933'de, Aydın'ın Çine ilçesine bağlı Demircidere Köyü'nde seçimler yapıldığında 500'e yakın kişi oy kullandı. Sekiz aday içerisinde, tek kadın aday Gül Esin idi. Seçimi kaza nan da O oldu. Gül Esin'in Türkiye'nin ilk kadın muhtarı oluşunun köy halkı tarafından sevinçle karşılandığı, üç gün üç gece davullar çalınarak şenlikler yapıldığı tarih kitaplarına geçti. O, muhtarlığı döneminde köyünün Sosyal ve Ekonomik hayatına çok değerli katkılar sundu, özellikle kız çocuklarının okutulması için çaba harcadı.

 

Değerli Basın Mensupları,

Kadınların bu hakka sahip olmasının üzerinden 89 yıl geçmesine rağmen, eşitlik adına kat etmemiz gereken çok mesafe var. 2019 yılında yapılan yerel seçimlerin sonuçlarına göre, Türkiye'de toplam 50.217 muhtarımız var. Bu muhtarların sadece yüzde 2'si kadın.

Oysaki biz kadınlar, muhtarlığın Demokrasinin temel taşı olduğunu çok iyi biliyoruz. Hangi evin tenceresinde et, hangisinde dert pişer, en iyi muhtarlarımız bilir.

Kimin düğünü, kimin cenazesi var, en iyi muhtarlarımız bilir. Kimin işsiz çocuğu, kimin borcu var; en iyi muhtarlarımız bilir. Şu bir gerçek ki; kadın muhtarların kapısı, mahalle sakinleri tarafından daha rahat çalınıyor. Sorunlar, kadın duyarlılığı ve yaratıcılığıyla daha kolay çözülüyor. Buna rağmen kadınlar, pek çok alanda olduğu gibi muhtarlıkta da eşit temsil edilmiyor. Kadınların eşit temsil hakkına erişmesi için, öncelikle ülkeyi yönetenleri değiştirmeliyiz. İlk seçimlerde "ben kadın erkek eşitliğine inanmıyorum" diyen zihniyeti sandığa gömmeliyiz.

Bir iktidar düşünün ki "eşitlik" kelime dağarcıklarında yer almıyor. AKP Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir çıkmış, Türkiye Yüzyılı vizyonunu önemli bir parçası kadınlar olacak" diyor.

Kadına yönelik şiddet hız kesmeden devam ederken, koruma altındaki kadınlar göz göre göre katledilirken İstanbul Sözleşmesi'ni feshedenler hangi vizyondan bahsediyor?

Öldürülen kadınlara sadece sayı gözüyle bakanlar, kadın katillerinin cezasızlıkla ödüllendirilmesine seyirci olanlar hangi vizyondan bahsediyor?

İstismar vakalarında "çocuğun rızası’ndan bahsedenler, tecavüzcüleri aklama yasasını getirmeye çalışanlar hangi vizyondan bahsediyor?

Kadınların yediğine, içtiğine, kıyafetine, kaç çocuk doğuracağına, yaşam tercihlerine karışanlar hangi vizyondan bahsediyor? 2023 yılı merkezi bütçe kanun teklifinde kadınların güçlendirilmesi için kadın başına 50 lira ayıran iktidarın vizyonu ortada.

 

Değerli Basın Mensupları,

İktidara geldiğimizde siyasetin öznesi olan muhtarlarımız için 10 önemli adımı hayata geçireceğiz.

1) 82 aynı kanuna dağılmış değil, tek bir muhtarlık kanunu çıkaracağız.

2) Muhtarlık seçimleri için birleşik oy pusulası esasını getireceğiz.

3) Belediye binası var, "muhtarlık evi" neden yok? Bağımsız bir muhtarlık evi olacak.

4) Muhtarlıklara yardımcı büro personeli tahsis edeceğiz.

5) Kaldırılan köy tüzel kişiliklerini yeniden oluşturacağız.

6) Her muhtarlığın ayrı bir bütçesi olacak.

7) Sosyal yardımlar, muhtarlıklar aracılığı ile dağıtılacak.

8) Belediye Meclisi'nde muhtarın seçildiği mahalleyle ilgili bir karar alınacaksa, o kararın görüşüldüğü belediye meclisi toplantısına muhtar da katılacak, toplantıda söz ve karar sahibi olacak.

9) Muhtarlarımız, belediye ile birlikte sosyal projeler geliştirecek.

10) Türkiye Muhtarlar Birliği kurulacak. AKP'nin muhtarlarımıza ve eşitliğe değer vermeyen anlayışını yerle bir etmeye geliyoruz. Kadını kuluçka makinesi gibi gören, kadınları geleneksel roller içine hapsedip eş-anne rolleri dışında birey olarak kabul etmeyen zihniyeti ilk seçimlerde yıkmak için geliyoruz. Eşit, Adil, Demokratik, Laik bir Türkiye'yi parlamenter demokrasi ile taçlandırmaya geliyoruz.

AZ KALDI!

GELİYOR GELMEKTE OLAN!

Bu haber toplam 65 defa okunmuşturAnahtar Kelimeler : Ünye, chp, kadınkolları, muhtar, seçim

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız