22 Ocak 2023 Pazar Saat: 12:28

EMEK PARTİSİ’NDEN “LAİKLİK VE DEMOKRASİ” PANELİ

Emek Partisi Ordu İl Örgütü anayasa değişikliği tartışmaları devam ederken 28 Ocak 2023 Cumartesi günü EMEP Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan’ın katılımıyla, seçim sürecini de kapsayan bir panel gerçekleştirecek.
EMEK PARTİSİ’NDEN “LAİKLİK VE DEMOKRASİ” PANELİ
OSKİ
regaip kandili

 Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz yapacakları panel hakkında şunları söyledi. “Hem seçim sürecine girmekten dolayı hem de AKP iktidarının kadınların haklarını yok eden yeni anayasa girişimi nedeniyle “Seçim sürecinde laiklik ve demokrasi mücadelesinin önemi” konulu bir panel yapmayı kararlaştırdık. İktidarın günlük yaşama bile müdahale ettiği, cemaat ve tarikatları ekonomide ve siyasette etkin olduğu günümüzde gerçek laiklik ve demokrasi mücadelesi oldukça önem kaza nıyor. Panelimizi, Genel Başkan Yardımcımız Selma Gürkan’ın katılımızla 28 Ocak 2023 Cumartesi günü saat 13.00-15.00 arasında Belediye İş Sendikası Ordu Şubesinin toplantı salonunda gerçekleştireceğiz.  ” dedi.

 

            Laiklik bulanıklaştırılıyor

            Türkiye’de laiklik tartışmalarının yanlış yapıldığını vurgulayarak, “Türkiye’de gerçek laiklik uygulaması olmadı. Laikliği yalnızca din işleri ile devlet işlerinin birbirinden ayrılması olarak tanımlayıp uygulamada devlet dini ortaya çıkarılmaktadır. İnsanların dini inanışlarına karışmamak ayrı, bir inanç grubunun öne çıkarılarak devlet olanaklarından yararlandırılması ayrı. Devlet hiçbir din inancına maddi ya da manevi destek sağlayamaz. İnsanlar ibadetlerini istedikleri gibi yaparlar. Ancak ülkemizde bunu göremiyoruz. Bu gerçeği tartışmak için panel düzenliyoruz. Laikliği ve demokrasi mücadelesi için halkımızı panelimize davet ediyoruz.” dedi.

 

           Laiklik inananların da güvencesidir

           Gerçek laikliğin “din düşmanlığı” olmadığını söyleyen Poyraz, “Laikliği bilinçli olarak “din düşmanlığı” olarak anlatanların amaçlarının insanların yaşamlarını dini kurallara göre dizayn etmek olduğunu biliyoruz. Oysa gerçek laiklik, inananlarının inançlarını uygulama konusunda da güvencedir. Hiçbir inancı öne çıkarmaz. Kısacası laiklik inananların ve inanmayanların özgürlüğüdür.” dedi.

           

Bu haber toplam 64 defa okunmuşturHaber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız