HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
14 Kasım 2023 Salı Saat: 18:42

BAŞKAN DEMİR ‘’HEDEF BELLİ ANAYASAYI DEĞİŞTİRMEK’’

İYİ Parti Ünye İlçe Başkanı İrfan Demir son günlerde ülke gündeminde olan anayasa Mahkemesi tartışmalarına ilişkin bir basın açıklaması yaparak anayasa mahkemesinin önemine vurgu yaparak anaysa mahkemesinin önemine değindi.
BAŞKAN DEMİR ‘’HEDEF BELLİ ANAYASAYI DEĞİŞTİRMEK’’

Son yıllarda Anayasanın yüzde 70 inin değiştirildiğini belirterek geri kalan kısımların ise değiştirilmeye çalışıldığına vurgu yapan İyi Parti Ünye İlçe Başkanı İrfan Demir bu tartışmaların asıl amacının anayasayı değiştirmek olduğunu dile getirdi.

Yaklaşık bir haftadır yaşanan anaysa mahkemesi ve Yargıtay 3. Dairesi başkanlığı arasındaki gerilim iyice artmaya başlarken İyi Parti Ünye İlçe Başkanı İrfan Demir ilçe binasında bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Bugün saat 14’de İyi Parti Ünye ilçe binasında ilçe yönetimi ile birlikte basın açıklaması yapan İrfan Demir şu ifadelere yer verdi;

“Ekonomik kriz yaşıyorsak bunun sebebi hukuksuzluktur hukuka ayrı davranışlardır. Geçen hafta Yargıtay üçüncü ceza dairesi ile bir çatışma yaşandı buna yargı krizi yâda anayasayı ortadan kaldırma teşebbüs adı altında bir sürü değerlendirilmeler yapıldı. Bu çatışmadan en büyük zararı ülkece biz gördük milletçe biz gördük, böyle dememizin sebebi, ana kuralımız şu hukuk devleti, devletin kendi kurduğu kurala önce kendisi uyması anlamı gelir. Hukuku koyan yasama kuralı koyan yasama ve yürütme mutlaka bu kurallara uymak zorundadır ve uymazsak ekonomik krize sebep olur.

“BEBEK KATİLİ HAKKINDA VERİLEN İHLAL KARARINI OKUSUNLAR”

Anayasa mahkemesinin bireysel başvuru hakkı mevcut iktidarın getirdiği bir uygulamadır. Bu uygulamanın ana sebebi Türkiye’nin Avrupa insan hakları mahkemesi nezdinde daha fazla rencide olmamasını sağlamak ve süreci uzatabilmek amacıyla getirilmiş bir başarılı uygulamaydı. Avrupa insan hakları mahkemesinin bebek katili hakkında verdiği ihlal kararını okusunlar. BDP Milletvekili Sebahattin Tuncer, milletvekili seçildiği için dokunulmazlık zırhına kavuştuğundan bahisle tahliye edilirken Engin Alan’ın milletvekili olduğu halde içerden tahliye edilmemesini ve dokunulmazlık zırhına sağlanmamasını hatırlasınlar. Bütün bunlar dururken şimdi anayasa mahkemesine hiç olmayacak şekilde saldırının gerçek manada anayasa mahkemesi olmadığını dillerinden anlamaktayız.

“HEDEFLERİ BELLİ ANAYASAYI DEĞİŞTİRMEK”

Hedefleri belli anayasayı değiştirmek. Anayasanın %70’i değiştirilmiş durumda değiştirilmeyen maddeler değiştirilmesi teklif dahi edilmemesi gereken maddeler olarak sınırlandı. Eğer bunu da kaldırırsak eğer bunu da yok edersek, Türkiye’nin bölünmesini, parçalanmasını daha kolay hale getiririz diye düşünüyorlar. Anayasa mahkemesi 1960 anayasasıyla getirilmiş bir kurum olup gerçekten çok önemlidir. Eğer anayasa mahkemesi 60 ihtilalinden önce olmuş olsaydı bugün Adnan menderes asılmamış olacaktı. Rahmetli Menderes’in cenazesinden yola çıkarak oy toplayanlar oy devşirenler, şimdi anayasa mahkemesine saldırmakla meşguller.”

 

 

Bu haber toplam 208 defa okunmuşturHaber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız