HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
4 Mart 2019 Pazartesi Saat: 12:55

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ORDUDA HALKA HİTAP ETTİ

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ORDUDA  HALKA HİTAP ETTİ
pc3

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ORDU DA  HALKA HİTAP ETTİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek olan Mahalli İdareler Seçimleri kapsamında halka hitap etmek ve Ordu Çevre Yolunun birinci kısmını hizmete açmak Ordu ’ya geldi.
Rize’den helikopterle Ordu ’ya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , 19 Eylül Stadyumunda Vali Seddar Yavuz ve eşi Selda Yavuz, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş ve diğer protokol mensupları tarafından karşılandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, beraberinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan, AK Parti Ordu Milletvekilleri Dr. Şenel Yediyıldız, Metin Gündoğdu, AK Parti İl Başkanı Halit Tomakin ile birlikte halka hitap etmek üzere Cumhuriyet Meydanına geçti. 
Cumhuriyet Meydanında düzenlenen halka hitap programına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , burada yaptı ğı konuşmada Ordu ’ya yapılan yatırım ve hizmetlere değindi.
Konuşmasına, “İşte suyu, havası, güllük gülistanlık gülü yuvası, bitmez tükenmez gönül hevesi, yayla yollarında sefa sürdün mü? Çam dibine postu serdin mi? Suyunu kana kana içtin mi? Cevherdir toprağı, taşı Ordu ’nun. Beti, bereketi boldur Ordu ’nun. Toprağı çiçektir, güldür Ordu ’nun. Ordu sevdasıyla, dereleri yukarıya doğru akıtan Ordu , Ordu üstüne üstüne kalksa sevdiğini ele vermeyen Ordu . Kırat yorulur, gönül yorulmaz diyen azimli Ordu , gönül kimi severse dünya güzeli odur diyen kalender yürekli Ordu . Karadeniz’in kilit taşı Ordu , adı gibi yiğit insanların,  kahramanların şehri Ordu . Kaşkarlı Mahmut’un, hanların şehri dediği Ordu . Ecdadın fethetmek için can attığı, can verdiği Ordu . Selçuklunun, Osmanlının, Cumhuriyetin sevdalı şehri Ordu . Hangi felaketi yaşarsa yaşasın, her seferinde saha güçlü bir şekilde ayağa kalkan Ordu , yoldaşım, gönüldaşım, kaderdaşım Ordu . Tüm ilçeleriyle, mahalleleriyle, Ordu lu kardeşlerimin her birine sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum” diyerek, başlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Ordu ’yu son bir yılda 3. defa ziyaret ettiğini hatırlattı. 
Ordu demek şehir demektir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ordu ’ya yapılan hizmet ve yatırımlar ile ismine layık hale getirmek için çalıştıklarını söyledi. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ordu ’ya son 17 yılda 21 katrilyon lirayı aşan yatırım yaptı klarının altını çizerek, eğitim, sağlık, ulaşım ve diğer alanlarda yapılan yatırımlara değindi. 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , “Biz bu ülkeye aşığız aşık. Biz bu millete meftunuz, biz Ordu ’ya vurgunuz. Ordu ’ya daha yapacak çok işimiz var. Getirecek çok hizmetimiz var” dedi. 
Eğitimde 3 bin 547 adet yeni derslik inşaa ettiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Bugün, Ordu Üniversitemiz 21 bin öğrencisi ile, 734 akademisyeni ile bölgesinin yükselen yıldızı haline gelmiştir. Yükseköğrenim öğrencileri için 3.336 kişi kapasiteli yurt binaları açtık. Bir kaç yıla kadar merkezde 1.000 kişi kapasiteli bir yurt binası daha açıyoruz. Ordu ’ya, Ünye ’ye, Fatsa ’ya gençlik merkezleri, Altınordu ’ya spor kompleksi, spor salonları, yüzme havuzları, futbol sahaları kaza ndırdık. 20 bin seyirci kapasiteli stadyumumuzun yapımında sona geliyoruz. İnşallah önümüzdeki sezona yetiştireceğiz. Ordu ’ya sporcu fabrikası, Altınordu ’ya gençlik merkezi yapıyoruz. Her ikisinin de ihalesi bitiyor. Yakında inşasına başlıyoruz.”
Ordulu ihtiyaç sahibi vatandaşlara, şehit yakınlarına, yaşlılara ve engellilere toplamda 2,2 katrilyon lira tutarında kaynak aktarıldığının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sağlıkta yapılan yatırımlardan da bahsetti. 
Ordu Şehir Hastanesinin ihale sürecinin devam ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, hastanenin yapımına en kısa sürede başlanılacağını ifade etti.
Gölköy’e 50 yataklı bir Devlet Hastanesi yapılacağının da müjdesini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sağlıkta 300’er yataklı, Fatsa ve Ünye Devlet Hastanelerimizin de içinde bulunduğu 9’u hastane, toplam 38 adet tesisi şehrimize kaza ndırdık. Ulubey ve Akkuş Devlet Hastanelerinin yapımı devam ediyor. 900 yataklı Ordu Şehir Hastanemizin ihale süreci devam ediyor. Yapımına inşallah en kısa sürede başlıyoruz. Ayrıca, Ordu Eğitim ve Araştırma Hastanemizi bir ek bina ile büyütmeyi planlıyoruz. Gölköy’e 50 yataklı bir Devlet Hastanesi yapacağız. Onun da proje çalışmaları sürüyor” diye konuştu. 
Konuşmasının devamında, Ordu ’da yaklaşık 5 bin konut yaparak hak sahiplerine teslim ettiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , İmar barışı ile 103 bin Ordu lu vatandaşın sıkıntısının giderildiğini söyledi. 
Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Ordu’daki 14 tarihi eseri restore ettik. Ulaşımda 50 km’den devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu 102 km daha ilave ederek, 152 km’ye çıkardık. Yol medeniyettir, su medeniyettir. Yolunuz varsa medenisiniz, yoksa yok. Ordu ’nun zorlu coğrafyasında yaklaşık 40 km uzunluğunda kaç tane tünel açtık biliyor musunuz? 33 tünel aşarak evelallah yolları kolay kıldık. Neden? Biz Ferhat’ız, Ferhat. Sizler Şirin, Şirin. Ferhat dağları delerek Şirin’e ulaşıyor. İşte biz de dağları deldik, Şirin’e ulaştık. Toplam maliyeti 2 katrilyon TL olan, içinde 11 adet köprü ve 6 adet tünelin olduğu Ordu Çevreyolunda 7 köprüyü, 2 afet çift tüp tüneli tamamladık. Durmuyoruz, çalışıyoruz, koşuyoruz. Biz size layık olmaya çalışıyoruz. Bu yolun kalan kısımlarını da inşallah önümüzdeki yılsonuna kadar bitiriyoruz. Nereleri aştık? Dağları aştık, dağları. Ama şimdi dağları deliyoruz. Artık o korku dolu yolculukları inşallah minimize ediyoruz. Ordu -Topçam-Mesudiye yolu ve Topçam tünellerini, İslamdağ- Korgan yolunu, Çaybaşı-Tekkiraz yolu ve Çaybaşı geçişini ve Ordu il yolundaki çalışmaları bu yıl tamamlıyoruz. Korgan -Çamiçi ve Kumru -Korgan-Çamiçi ayrım yolunu önümüzdeki yıl bitiriyoruz. Ordu -Ulubey ayrımı, Kabadüz-Çambaşı yolunu, Ordu -Topçam ayrımı, Ulubey-Gürgentepe-Gölköy yolunu ve Aybastı-Reşadiye yolunu da bir sonraki yıl tamamlıyoruz. Fatsa -Aybastı yolunu ve Terme- Ünye ayrımı, İkizce yolunu ise üç yıla kadar onları da bitiriyoruz. Sel felaketi sebebiyle kullanılamaz hale gelen köprüleri onarıyoruz. Sahil yolundaki köprüyü hizmete açtık mı, anında bitirdik mi? İşte biz buyuz. Bu felakette hasar gören 10 köprüyü inşallah bu ay içinde,  kalan 2 köprüyü de Mayıs ayında açıyoruz. 
Türkiye’nin ve Avrupa’nın ilk denize dolgu yapılarak, inşa edilen Ordu -Giresun Havalimanını şehrimize kaza ndırdık mı? Havalimanımızın yolcu sayısı geçtiğimiz yıl ne oldu biliyor musunuz? 1 milyon 86 bini geçti. 
Ordu’ya iki baraj ve bir gölet inşaa ettik. 5 baraj daha inşa ediyoruz. Ordu şehir merkezinin, Ünye ve civar yerleşim yerlerinin ve Gülyalı ilçe merkezi ve civar yerleşim yerlerinin içme suyu ihtiyacını yaptı ğımız ishale hattı ve içmesuyu arıtma tesisiyle karşıladık. İnşa ettiğimiz 63 adet taşkın koruma tesisiyle, Ordu şehir merkezi, 62 yerleşim yeri, 14 tesis ve yaklaşık 5 bin dekar araziyi taşkın zararlarından koruduk. Ayrıca vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği için 15 adet taşkın koruma tesisinin de çalışmalarına devam ediyoruz. 
Ordu’da ruhsatlı alanlarda fındık üretimi yapan üreticilerimizi destekliyoruz. Ordu ’ya 10 milyon Euro’luk bir yatırımla Bal Araştırmaları Merkezi kurduk. Böylece dünya arı ürünleri ihracatında ülkemizin payını daha da artırmayı hedefliyoruz. Ordu lu çiftçilerimize son 17 yılda biz çiftçilerimize ne kadar tarımsal destek verdik biliyor musunuz? 3,1 katrilyon lira tarımsal destek verdik. Son 17 yılda şehrimizde 2 organize sanayi bölgesi, 1 araştırma, geliştirme merkezi kurduk. Ayrıca, Ordu ve Ünye ’ye yeni birer Organize Sanayi Bölgesi kuruyoruz, proje çalışmaları devam ediyor. Fatsa ’daki mevcut Organize Sanayi Bölgesini de genişletiyoruz. Buralarda üretim başladığında inşallah 10 bin 600 kişiye istihdam sağlanacak. Ünye Organize Sanayi Bölgemizin 30 yıldır süren kamulaştırma meselesini, tahsis ettiğimiz yaklaşık 5 milyon TL kaynakla çözdük. Ordu lu işadamlarımızı toplamda 2,3 katrilyon tutarında yatırım teşviki verdik. Desteklerimizle 17 bin kişilik ilave istihdam oluşturduk. Ordu ’da 45 bin iş yerimize toplam 870 milyon liralık SGK prim teşviki verdik. Şimdi turistik yatırımları geliştiriyoruz. Ordu ’da mavi bayraklı 5 adet plajımız dünya üçüncülüğü aldı. Şehrimizin hem deniz, hem de tabiat turizmi potansiyelini değerlendirmekte kararlıyız. Biz Ordu ’da turizmin gelişmesi için devlet olarak elimizden geleni yaptı k, yapıyoruz. Gerisi Ordu lu girişimcilerimize, iş insanlarımıza düşüyor. Ordu ’ya, Fatsa ’ya ve Ünye ’ye doğalgazı getirdik, önümüzdeki yıl Kabadüz’e de doğalgazı getiriyoruz.”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasının ardından, Ordu Çevre Yolunun 1. etabının açılışını gerçekleştirdi. 
Ordu Çevre Yolunun 1. Etabı, canlı yayın bağlantısı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu ve beraberindekilerin kurdele kesmesi ile hizmete sunuldu. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışı gerçekleştiren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan ve beraberindekilere teşekkür ederek, 40 dakikalık şehir içi geçiş trafiğinin 10 dakikaya düştüğünü söyledi. Erdoğan, Ordu Çevre Yolu 1. Etap açılışının Ordu ’ya hayırlı olmasını diledi. 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirdiği halka hitap programının ardından, helikopterle Samsun programına hareket etti.

Bu haber toplam 497 defa okunmuşturHaber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız