17 Mart 2020 Salı Saat: 14:40

İlküveze Destek Artıyor ‘’Birlikte Mücadele Edeceğiz’’

İlküvezdeki vahşi depolama alanında karşı çıkıp çöp dökülmesini engellemek amacı ile 95 gündür nöbet tutan yöre halkına destek her geçen gün artıyor.
İlküveze Destek Artıyor  ‘’Birlikte Mücadele Edeceğiz’’
2. devre başlıyor

İlküvez’de yapılan vahşi çöp depolama alanına karşı çıkıp 95 gündür tesise çöp kamyonu sokmamak için tesisin önünde çadır kurup nöbet tutan bölge halkına destekler her geçen gün artıyor. Bir çok sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra hemen hemen her  partinin siyasi temsilcilerininde destek verdiği ve çözüm için ellerinden gelen yardımı yapacaklarını belirtmesinin ardından gündemden hiç düşmeyen ilküvezdeki çöp tesisi ne destek her geçen gün artar ken ordu çevre derneği de yoğun bir şekilde konu ile ilgilenip bir çok kez basın açıklaması yapmıştı. Hukuksal anlamda ordu barosu’nun da  destek verdiği bölge halkına son destek de ekoloji birliğinden geldi.

Ekoloji birliğinin fatsa ve Altınordu ’da  yapılan orta karadeniz bölge toplantısına, Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Coşkun Özbucak, Fatsa Doğa ve Çevre Derneği Başkanı Zeki Odabaş, Sinop Nükleer Karşıtları Platformu (Sinop NKP) Sözcüsü Zeki Karataş, Artvin Çevre Platformu sözcüsü  Adem Çiftçi, Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ, ve çöp tesisinde gönüllü nöbet tutan vatandaşlar  ile çeşitli parti ve sendika yetkilileri katıldı.

Zehirleniyoruz!

Toplantıda  Fatsa Doğa ve Çevre Derneği Başkanı Zeki Odabaş da söz alarak maden sahası çevresinden alınan örneklerle yapılan tahlil sonucu hakkında bilgi verdi. Odabaş, “Maden sahası çevresinde derelerden alarak Kanada’da yaptı rdığımız tahlil tehlikenin boyutunu gözler önüne serdi. Sular çok kirli, ağır metal oranları çok yüksek. Yalnızca sular değil, biriken katmanlardan da alınan numunelerde ağır metaller bulundu. Bu durumda siyanürle altın ayrıştırmasının yasaklanmasını isteyeceğiz. Yalnızca su değil, toprak birikintilerden de örnekler alındı . Sularda alüminyum 9 bin, bakır 80, demir 80 kat fazla. Arselik 6-7 kat, kadmiyum 5 kat fazla.” dedi.

Çöp için halk direniş çadırı kurdu

Çaybaşı ilçesi İlküvez Mahallesi ’nde Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu katı atık bertaraf tesisi nedeniyle tepki gösteren halk 90 gündür vardiyalı çadır nöbeti tutuyor, tesise çöp kamyonlarının girmesine izin vermiyor. Bölge toplantısına katılanlardan söz alanlar tepkilerini dile getirdiler.

Havva Karayiğit: “OBB Başkanı sahil deki çöpleri kaldırdıklarını söylüyor. Çöpü nereye taşıdığını da söylesin. İyileştirme yapacağız diyorlar. Oysa oradan çöp kaldırılmalı. Orada sağlık sorunu var. Sağlık Bakanı, Çevre Bakanı ne yapıyor. İkide bir karşımıza askerleri çıkarıyorlar. Bizler asker yetiştiren anneleriz. Bizim karşımıza askerleri dikmesinler. Soğuktan üzerimizdeki giysiler dondu nöbette. Ayrılmayacağız. Çöpleri yaylaya çıkarmak hizmet değil. Ağaçların tepesi poşetlerle dolu. Biz oradan sonuç almadan gitmeyeceğiz. Çok üzgünüz. Büyüklerimize saygımız var. Vali bizim sorunumuzu çözmek isteseydi karşılama töreni yapardık. Orada düğünler, bayramlar yapacağız. Bizim çocuklarımızdan örgüt aramayın. İnsanlar yaşasın ki devlet yaşasın. Biz varsak sizler varsınız. Sorun askerlerle çözülecek değil. İki dudağınızın arasında çözüm. Memleketimizi bekliyoruz. Çanakkale geçilmez dedik. Burası da bizim Çanakkalemiz.  Köylü hiçbir şey bilmez sanmayın. Ben ilkokul mezunuyum. Her şeyi biliyorum. 90 gündür direnişimiz devam ediyor. Kaza n kaynatıyoruz. Pancar çorbası yiyoruz. Araçlarımıza ceza kesiyorlar. Yılmayacağız. Bizim çocuklarımız AVM bilmez, dereleri bilir, orada yüzer. Vatanı korumak, toprağımızı, suyumuzu korumaktır. Bu insanların sesini duyun. 90 gündür neden çadır direnişi yapıyoruz bir sorun.

Yusuf Alpaslan: “ Çöp tesisi yapılma sürecinde ki  iki başkan da AKPARTİLİ. Buraya çöp gelebilir incelemesi yapıldı mı? Bizi gözaltına alıyorlar. Yaklaşık elli arkadaşımız gözaltına alındı . Valimiz en son geldiğinde iyileştirme yapacağız dedi. Çöp 1200 metreye çıkarılıyor. Ünye ’den 50 km. Buradaki çöpün suları ırmaklarla geri gidiyor. Hayvanlar su içmesin diyorlar. Hayvan bir tane değil ki, engelleyelim. Kirli sular tehlike yaratıyor.”

İdris Atar: “Kullanılacak çok cümle var. Sorun sağlık olunca iş değişiyor. Aklımın almadığı bir husus var. Ormanlarımız, yaylalarımız bizim için çok önemli. Bize siyaset yapıyorsunuz diyorlar. Ekolojik dengenin neresi siyaset. Doğadaki tüm canlıların yaşama hakkı var. Çöpe karşı olunmaz. Çöp üretiyoruz, çöp alanı olacak ama burası uygun değil. Üç beş kişinin cebine para girecek diye deredeki alabalığı zarar veremezsiz. Dünya virüsle uğraşıyor ama bizim orada virüs zaten var. Köylüler cahil değil. Herkes televizyondan, internetten öğreniyor. Halka rağmen hiçbir şey yapılamaz. Belediye başkanını biz seçtik. Bizi yabana atamazsınız. Biz bir adım geri atmayacağız. Bizi askerle karşı karşıya getirmeyin. Askerlere çöpü korutuyorlar. Asker de toprağımız da değerli. Bu çöp, içme suyumun üzerinde.”

Mücadele ortaklaştırılacak           

Bölge toplantılarda parti, sendika temsilcileri de söz alarak görüşlerini dile getirdiler. Karadeniz Bölgesi kapsamında dayanışmanın önemine değinildi. Ordu ’da gündem olan maden işletmeciliği ve çöp sorunu birleştirilerek bundan sonraki süreçte  ortak hareket edilmesi kararı alındı

Bu haber toplam 776 defa okunmuşturHaber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız