12 Mayıs 2020 Salı Saat: 16:37

KARGALARDAN KAÇARKEN YARALANAN GUGUK KUŞU KORUMA ALTINA ALINDI

Ordu’nun Ünye ilçesinde duyarlı vatandaş Adem Okuyucu Saca mahallesindeki evinin bahçesinde kargaların kovaladığı türünün ne olduğunu bilmediği uçamayan bir kuş buldu.
KARGALARDAN KAÇARKEN YARALANAN  GUGUK KUŞU KORUMA ALTINA ALINDI

  Yaralı Guguk Kuşu    Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Ordu Şube Müdürlüğü Ünye Şefi Saygın Yıldırım a ihbar etti ve kuşu boş bir odada  muhafaza altına aldı.

  Türünün Guguk Kuşu olduğu belirlenen bölgemizde nadir görülen kuş  Doğa Koruma Milli Parklar Ordu Şube Müdürlüğü Ünye Şefi Saygın Yıldırım tarafından ilçede hizmet veren Özel Deva Veteriner  Kliniğine götürüldü. Burada guguk kuşunun   Veteriner Hekim Hüseyin Bozkurt  tarafından İlk müdahalesi  ve muayenesi yapıldı.  Kargalardan  kaçarken biryerlere  çarparak yorgun ve bitkin düştüğü tahmin edilen   guguk kuşunun ; kanatlarında herhangi bir sorun olmadığı, uçma yeteneğine sahip olduğu tespit edildi.

 Doğa Koruma ve Milli Parklar Ordu Şube Müdürlüğünce koruma altına alınan Guguk Kuşu yeterli süre beslenip tedavi ve rehabilitasyon sürecinin tamamlanmasının ardından tekrar doğal ortamına bırakılacak.

Yetkililer  Bu süreçte  Yardımcı olan   Ünye Doğa ve Tüm Hayvanları Koruma Grubu Üyesi  Serkan Er  Bey e teşekkür etti.

Yetkililerden den alınann bilgiye göre bu türün  ilginç bir yaşam öyküsü var: Hoş ötüşlerinden dolayı bu kuşlara "guguk" adı verilmiştir.Bu güzel ve alımlı kuşlar, insanlar için zararlı böcekleri yemektedirler. Bazen menülerinde yılan, kuş ve bazı küçük kemiriciler de bulunabilir.

Yumurta asalağı olarak da bilinirler. Bu türler "kuluçka asalağı" olup,  yumurtalarını başka kuşların yuvasına bırakır, böylece yavru bakımını üvey anne ve üvey baba üstlenir. Guguk kuşu, yuva sahibinin kısa bir ayrılışında yuvadaki yumurtalardan birini yer ve kendi yumurtasını orada yumurtlar. Guguk kuşu, yuva sahibinin kuluçkası esnasında yuvayı iyice gözler. Yuva sahibi kuşun yuvası fırtınadan dağılır veya üvey anne yırtıcı bir kuş tarafından öldü rülürse yumurtayı başka bir yuvaya taşır.

Guguk kuşunun iri yapısı olmasına rağmen yumurtası oldukça küçüktür. Guguk kuşu, gerektiğinde yumurtayı boğazında taşıyabilir.

Ama bazı kuşlar yumurtalar arasındaki farkı anladığı ve sonra bunları yuvadan attığı için guguk kuşları yumurta taklitçiliği yaparlar. Örneğin, guguk kuşu kendi yumurtasına benzer yumurtlayan bir kuşun yuvasına yumurtasını bırakır ve yavru guguk kuşlarının yaşama şansı artar.    

Guguk yavrusu, 12 gün sonra genellikle üvey kardeşlerinden önce doğar. 2 – 4 gün içerisinde yavru guguk henüz kör ve tüysüzken, üvey ebeveynlerin getirdiği yemeği yuvanın asıl sahibi yavrularla bölüşmemek için diğer yumurtaları akrobatik hareketlerle tek tek atar. 3 hafta sonra genellikle üvey annesinden büyük olan yavru guguk, 6 hafta beslendikten sonra yuvayı da dağıtarak eş aramaya çıkar.

 

 

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE HABER VE MEDYA AJANS Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

G-0M8FWJ5EH7