HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
18 Temmuz 2020 Cumartesi Saat: 11:04

MARAL, ‘’ÇAMLIKTA KAR DEĞİL KAMU YARARI DÜŞÜNÜLMELİ’’

Cumhuriyet Halk Partisi Ünye İlçe Başkanı İsa Maral, Parti Binasında Yaptığı Açıklamasında Çamlıkla İlgili Çok Sert Açıklamalarda Bulundu.
MARAL, ‘’ÇAMLIKTA KAR DEĞİL KAMU YARARI DÜŞÜNÜLMELİ’’

Çamlıkta Kar Değil Kamu Yararı Düşünülmesi Gerektiğini İfade Eden MARAL Ünye Çamlık’ta ‘Yap İşlet Devret’ Modeli İle Bir Yatırım Yapılması Halinde Buranın Halkın Elinden Çıkacağını Ünye linin Çamlık’ı Unutması Gerektiğni Belirtti.

Cumhuriyet Halk Partsi Ünye İlçe Başkanı İsa MARAL  “Kar hesabının olduğu yerde doğa olmaz, kar hesabının yapıldığı yerde vatandaş yararına her hangi bir şey yapılmaz, Yap işlet devret’ ile bu alanın birine veya bir kuruma verilmesi halinde geri almanın mümkün olmayacağını vurgulayan Maral şunları söyledi, “Yap işlet devret olayı bir yerde mülkiyet olayıdır. Kişiye 30-40-50 sene işletme hakkı verdiğin zaman o kişi oradan bir daha çıkmaz.” 

‘’ÇAMLIK’IN ÜNYE ’NİN SON PARÇASI ‘’

“Son bir vatan parçası, derler ya Ünye ’nin son bir parçası olan şehrin akciğeri durumundaki ve Ünye ’ye dışarıdan biri geldiği zaman şehrin keşmekeşinden kurtulup nefes aldığı Çamlık bölgesi şuan ziyan edilmekle baş başa bir konumda”dedi.

Ünye’deki toplantılarda konuşulanlarla yapılanlar farklı

Büyükşehir’in Ünye ’de yaptı ğı toplantılarda Çamlık ile ilgili konuşulanlarla yapılanların uyuşmadığını ifade eden Başkan Maral , “31 Mart 2019 yerel seçim lerinden sonra Belediye yetkilileri siyasi partilerin ilçe başkanlarını Ünye ’nin kanaat önderlerini, Oda başkanlarını bir araya getirerek Çamlık ile ilgili bir toplantı yapıldı. Bu toplantıda Ordu Büyükşehir Belediyesinin bu işlerden sorumlu yetkilisi de vardı. Onlar önce orayla ilgili düşündüklerini anlattılar, daha sonra bizi dinlediler.Kendileri burayla ilgili eski motelin olduğu yeri etkinlik alanı, yıkılan restoranın bulunduğu alanda ise daha küçük çay ocağı şeklinde bir şey yapılacak. Ama restoran gibi olmayacak dendi. Yaşlanan ağaçlar uzmanlara da danışılarak gençleştirilecek. Kesinlikle çamlığın içine beton girmeyecek. Oraya yapılacak çay ocağının da taş ve ahşap ile birlikte oranın dokusunu hiç bozmayacak şekilde güvence verildi” şeklinde konuştu.

Buraya rant amaçlı bir şey yapılmayacak denmişti

Çamlık yap işlet devret modeli ile verilirse Büyükşehir Belediyesinin taviz vermek durumunda kalacağını işaret eden Maral , “Sorulduğunda bize Çamlık’ta yapılacak işin ne şekilde yapılacağı söylenmedi. Ama ben ‘yap işlet devret’ buraya sokulursa, burayı alan kişi veya kuruluş bu parayı çıkarmak için sizden taviz isteyeceğini düşünenlerdenim. Bu da buranın yok olmasına sebep olur. Bu söylemim üzerine Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı , kesinlikle rant amaçlı bir şey yapılmayacak. Belediye buraya doğaya uygun bir mimariyle çay ocağı yapacak. Başka da hiç bir şey yapılmayacak diye gözümüzün içine baka baka söyledi” ifadelerinde bulundu.

Birileri orada rant arayışında ise bu iş bitmiş demektir

Orada birileri için bir arsa ve rant arayışındaysalar bu iş bitmiş demektir ifadesini kullanan Maral , “Ama şimdi bakıyorum Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı sabahın köründe oralarda tek başına  geziyor. Koskoca 70 küsur yaşında ODTÜ mezunu, Bakanlık yapmış biri orayı birilerine yap işlet devret modeli ile vermek için dolanıyor. Bu konuda kendisini hem çok küçük düşürüyor hem de kendisine yakışmayacak hareketler yapıyor. Koskoca, Bakanlık yapmış, ununu eleyip, eleğini asmış, bundan sonra belirli değerlerle, belirli ahlaki değerlerle  anılması gereken bir insan orada birileri için bir arsa ve rant arayışındaysa bu belediyecilik bitmiş demektir”dedi.

Bu şekilde verilen yerler geri alınamıyor

‘Yap işlet devret’ ile bu alanın birine veya bir kuruma verilmesi halinde geri almanın mümkün olmayacağını vurgulayan Maral şunları söyledi, “Yap işlet devret olayı bir yerde mülkiyet olayıdır. Kişiye 30-40-50 sene işletme hakkı verdiğin zaman o kişi oradan bir daha çıkmaz. İnsan ömründe ve şehirlerin hayatında 40-50 yıl çok uzun süreler. Bunun için Ünye halkının buna izin vermeyeceğine inanıyorum. Ama son dönemlerde de Ünye halkında lanet olsun, hep bunla mı uğraşacağız kaygısı oluşmaya başlıyor”dedi.

Bir daha o tarafa bakılamaz

Eğer oraya ‘yap işlet devret’ modeli ile bir şey yapılırsa Ünye linin Çamlık’ı unutması lazım ifadesini kullanan Maral şunları kaydetti, “ Çamlık ‘yap, işlet, devret’le birilerine verilirse daha o tarafa bakılmaz bir duruma gelecektir. Nasıl Ünye ’nin silueti şuanda bozulduysa, çirkin binalardan dolayı iskeleden fotoğrafı çekilemeyecek duruma geldiyse o bölgenin de aynı duruma geleceğinden hiçbir tereddüdüm yok. İnşallah buraya kıymazlar. İnşallah o kariyerdeki bir karar verici bu şekilde ucuz bir işin içine girmez.Karşımızda çok tipik bir AKP Belediyeciliği görüyoruz. Şimdiden bir yanlış yapılmaması konusunda uyarmak istiyorum. Buradaki olay, Çamlık belli birilerine rant amaçlı verilip oradan kar sağlaması. Bilinsin ki kar hesabının olduğu yerde doğa olmaz, kar hesabının yapıldığı yerde vatandaş yararına her hangi bir şey yapılmaz.” 

 


Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA AJANS - ÜNYE HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

G-0M8FWJ5EH7