HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
23 Temmuz 2020 Perşembe Saat: 21:30

MİLLİ EĞİTİMİN İHALESİZ YEMEK UYGULAMASINA TEPKİLER ARTIYOR

Milli Eğitimin İhalesiz Yemek Uygulamasına Bir Tepki De Ünye Den Geldi.
MİLLİ EĞİTİMİN İHALESİZ YEMEK UYGULAMASINA TEPKİLER ARTIYOR

Milli Eğitimin İhalesiz Yemek Uygulamasına Bir Tepki De Ünye Den Geldi.

Geçtiğimiz günlerde Ordu ’da yemek şirketleri basın açıklaması yapmış ,MEB uygulamasına tepki göstermişlerdi. Tepkiler artarak  devam ederken ünye’de faaliyet gösteren ATAK yemek firması  yetkilİ Şeref KESKİN Milli Eğitimin  Öğrencilere  İhale Edilmeden Yapacak Olduğu Yemekler İçin  Endişelerini Dile Getirerek Kanuna Göre Gerekli Şartlar Yerine Getirilmediğini Belirtti.

KESKİN Yaptı ğı Açıklamada,” MEB öğrencilerin öğlen yemeklerini vermekte ancak yemekler ihale kanunu kapsamında değil; öğretmenevleri, uygulama otelleri gibi yerlerden temin edilmekte. Taşımalı Eğitime Emanet Edilen Öğrencilerimizin Öğlen Yemekleri Güvenilir Mi?

Kamu ihale kanununa göre neden ihale yapılmıyor?

Taşımalı eğitim kapsamında ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine yemek verilmekte. Özel eğitim alan öğrenciler de bu hizmetten yararlanmakta. Ancak, yemeklerin tedariki kamu ihale kanununa göre temin edilmesi gerekirken il/ilçe bazında öğretmenevleri ve uygulama otellerinden sağlanıyor. İhale açılmıyor ve yemek temin edilen yerlerin otel konseptinde olması “gıda güvenilirliği” hakkında soru işaretlerini de beraberinde getiriyor.
Kamu İhale Kanununa göre Yemek Temin Edilmeli

18 Ocak 2020 tarih ve 31012 sayılı resmi gazete yayınlanan “Milli Eğitim Bakanlığı Taşıma Yoluyla Eğitime Erişim Yönetmeliği’nde Değişiklik yapılmasına dair yönetmelik” gereği Madde-1/(1)’de belirtildiği üzere öğrencilerin öğle yemekleri ihale ile temin edilmeli.
Ancak uygulamada; devlete bağlı öğretmenevleri ve uygulama otellerinden tedarik edildiği alınan bilgiler arasında.
Son zamanlarda yerel gazetelerde sıklıkla haber leştirilen durum sonrasında Kamu İhale Kurumu görüşünü bildirdi. Kamu İhale Kurumu; MEB Destek Hizmetleri Genel Müüdürlüğü’ne verdiği bilgide taşımalı yemek alımının “istisnalar” kapsamında değerlendirilemeyeceğinin vurgusunu yaptı .
Yemek Alınan Yerler Güvenli mi? Personeller Yeterli mi?

5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, gıda ve yem kanunu gereği; hazır yemek üretimi yapan, taşıyan ve sunan işletmeler “gıda mühendisi” istihdam etmelidir.
Hali hazırda öğretmen evleri ve uygulama otelleri yeteri miktarda Gıda Mühendisi bünyesinde barındırmakta mıdır? Bu konuda MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğü net olarak çizgisini belirlemiş durumda. İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri dağıtımlı yazıları ile yemek alımının “ihale usülü” ile temin edilmesi gerektiğini, öğretmenevleri ve uygulama otelleri gibi yerlere personel teminin yapılmamasını belirtmiş durumda.
Otel konsepti ile belirli miktarların üzerinde yemek verilmesi gıda güvenliği risklerini de beraberinde getirebilir. Taşımalı Eğitimde ise yemek tüketecek öğrenci sayıları ortalama 250-500 kişi arasındadır.
Ancak; ülkemizin hemen her bölgesinde T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı izninde ve denetiminde olan hazır yemek firmaları bu gerekliliği sağlayabilir. Bu firmalar Gıda Hijyen yönetmeliği gereği de üretimlerini HACCP prensiplerine göre yapmak zorunluluğunda ve gıda güvenliğini sağlamak zorundadır.

Şartlar Eşit Olmalı

Yemek sanayicileri ile yapılan görüşmelerde; gıda sağlığının ön planda tutulması gerekliliğinin üzerine yapılan görüşmelerde ortaya çıkan bu duruma karşın; ihale kanunu hükümlerinin uygulanması talebi tarafımıza ulaşmıştır. Yemek sanayicileri; kamu ihale kanunu kapsamında ihale düzenlenmesi; hatta ihaleye mevzu bahis öğretmenevleri ve uygulama otellerinin de dahil olmasını talep etmekteler.
Eşit şartlarda girilecek ihaleler ile fahiş fiyatlarında önüne geçileceği ve mali yükün azaltılacağını savunmaktalar. Bu MEB’den Gıda Güvenliği Konusunda İlk Hata Değil

Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı “hijyen eğitimi yönetmeliği” yayınladığında son tüketicilere hizmet eden gıda işletmeleri çalışanlarına hijyen eğitimi alma zorunluluğu getirmişti.
Otel, lokanta, pastane ve yemek hizmeti veren firmalarda çalışanlar bu kapsamda hijyen belgesi almaktalar. Ancak, eğitim verebilecek meslek gruplarında Tıp Doktoru, Hemşire ve hatta biyolog olmasına karşın; eğitim hayatı gıda güvenilirliği ve hijyen üzerine inşa edilmiş Gıda Mühendisleri yer almamakta.
Taşımalı Eğitim de yemek temininde gıda hijyeninin bir numaralı kahramanları olan Gıda Mühendisleri yeteri miktarda temin edilen noktalarda istihdam edilmiş midir? Gıda işletmelerinin hijyen eğitimi kapsamında Gıda Mühendisleri halen yok sayılmaktadır.
MEB’in Tarım ve Orman Bakanlığı Yetkilileri ile bir araya gelip, yıllardır süren gıda güvenilirliği konusunda bilgi eksikliğinin bir an önce gidermesi gerekmektedir.”dedi.

 


Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA AJANS - ÜNYE HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

G-0M8FWJ5EH7