HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
4 Ocak 2021 Pazartesi Saat: 12:58

Tarihi Cami Aslına Uygun Yenilecek

Ordu’nun Gürgentepe ilçesindeki tarihi Eskiköy Ahşap Camii, Ordu Büyükşehir Belediyesinin girişimleriyle restore edilerek aslına uygun bir şekilde tarihe kazanılarak ibadete açılacak.
Tarihi Cami Aslına Uygun Yenilecek

Ordu Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Koruma Uygulama ve Denetim Şube Müdürlüğü tarafından yapılacak restorasyon çalışmaları kapsamında tavandan zemine duvardaki süslemelere kadar büyük bir titizlikle ele alınacak cami, gün yüzüne çıkarılacak

Ordu Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı İlhan Yılmaz, yapının aslına uygun olarak yenileneceğini söyledi.

Daire Başkanı Yılmaz sözlerine şöyle devam etti: “Büyükşehir Belediyesi olarak ilimizin tarihi geçmişine önem veriyor ve tarihi yapılarımızı gelecek kuşaklara aktarmak için çalışıyoruz. Gürgentepe ilçemizde de aradan geçen yıllar içerisinde korunamamış ve yok olmaya yüz tutmuş Eskiköy Ahşap Camii’ni restore ederek koruma altına alacağız.

ÇALİŞMALAR SAMSUN KÜLTÜR VARLIKLARI KORUMA BÖLGE KURULUNA GÖNDERİLECEK

 Çalışmalar kapsamında deforme olmayan ahşap elemanları numaralandırdıktan sonra itina ile sökülecek. Uygulamanın tüm aşamaları fotoğraflanarak Samsun Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kuruluna gönderilecek.

Harim kat giriş kapısı önüne restorasyon projesinde belirtilen yığma tekniğinde taş merdiven uygulanacak. Yapının yakın çevresinde ve moloz taş temel duvarı üzerinde tespit edilen bitkiler orijinal yapı malzemesine zarar vermeden temizlenecek. Yapı çevresi özgün kotuna indirilecek, gerekli hafriyat çalışmaları yapıldıktan sonra tüm yapı çevresinde zemin sıkıştırılması yapılacak. Yapının tüm ahşap duvarlarında zımpara ve fırça kullanılarak yüzey temizliği yapılacak. Tüm yeni ahşap imalatlar yapının özgün ahşabından seçilecek ve cami aslına uygun olarak yenilenecek.”

 

Anahtar Kelimeler : Tarihi, Cami, Aslına, Uygun, Yenilecek

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA AJANS - ÜNYE HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

G-0M8FWJ5EH7