HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
18 Ocak 2021 Pazartesi Saat: 12:28

ÜNTİD TESÇİL VE KEŞİF ÇALIŞMALARINA TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR

Ünye Turizm İşletmeleri Derneği ,( ÜNTİD) Ünye Ordu ve bölge turizmine katkı sağlamaya devam ediyor.
ÜNTİD TESÇİL VE KEŞİF ÇALIŞMALARINA TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
pc3

Ünye Turizm İşletmeleri Derneği ünye’nin güzelkale mahallesi nde bulunan 2 adet biri tescilli olan tarihi çeşmelerin iyileştirilmesi için çalışma başlattı.

  Ünye Turizm İşletmeleri Derneği başkanı Adnan Sobi konuyla ilgili  yapılan açıklamada ,

‘’ÜNTİD olarak kuruluş amaçlarımızdan olan Tanıtım, Tescil ve Keşif çalışmalarımızda dehliz çalışmaları ile dikkatleri üzerine çeken Ünye Kalemizle aynı destinasyonda bulunan biri tescilli birtanesi tescilsiz iki çeşmemizi Ünye , Ordu ve Bölge Turizmine kaza ndırmak için 08.01.2021 tarihinde Ünye Turizm İşletmeleri Derneği Başkanı Adnan Sobi , Dernek Üyemiz Sanat Tarihi Bilim Uzmanı Nevra Arslan , Arkeolog ve Sanat Tarihçisi Ali Rıza Nal ile ihbar üzerine incelemek için Güzelkale Mahallesi ne gezi düzenlenmiştir. Bu gezide bir tanesi tescilli iki adet çeşme yapısı tespit edilmiştir.

           Özellikle Ordu Büyükşehir Belediyemizin Tarihi Çeşmelerle ilgili iyileştirme çalışmalarını bu kapsamda değerlendirileceğini düşünüyoruz.  Bu raporumuzu ve iyileştirme talebimizi Büyükşehir Belediyemize de ileteceğimizi belirtmek istiyorum.            

   ÖN  RAPOR:

          KALE GİRİŞİNİN HEMEN ALT YOLUNDAKİ TESCİLSİZ TARİHİ ÇEŞME

           Ünye Kalesine yakın bir konumda bir çeşme yapısı tespit edilmiştir. 104/39 ada parselde bulunan çeşmenin taş malzeme ile inşa edildiği anlaşılmaktadır. Buradaki çeşmenin geniş ve kapalı havuzu bulunmaktadır. Yuvarlak kemerli örtü sistemine, düzgün kesme taşlı cepheye ve iki su oluğuna sahiptir. Üzerinde ilk belirlemelere göre kitabe ve bezeme unsuru tespit edilememiştir.

        Çeşmenin etrafındaki yabani otlar ve örtü sistemini saran sarmaşık çeşmeyi gizlemektedir. Ayrıca geniş havuzunda biriken su içinde halk sağlığını etkileyecek bakteri oluşumu gözlemlenmiştir. Çeşme önünde suyun akarını tıkayan malzemelerden dolayı balçık oluşmaya başlamıştır. Hem çeşmeye ulaşımı engellemekte hem de yürümeyi zorlaştırmaktadır. Ünye Kalesi olarak bilinen savunma yapısındaki çalışmalar ve üst yolda yapılan yol yapım çalışmaları da dikkate alındığında çeşmenin koruma altına alınıp işlev kaza ndırılması gerekmektedir.             Bulunduğu konum itibariyle de mahalle ile kaynaşmış olan çeşme tarihi önem arz etmektedir. Tüm bunlar göz önüne alındığında ivedi bir şekilde çeşme incelenmeli, tescil edilmeli ve restore edilmelidir.

        Kalealtı mevkiindeki çeşmenin tarihi için ilk aşamada tarihlendirme kriteri sunan bir veri ile karşılaşılmamıştır. Ancak tescil dilekçesinden sonra gelecek kurul ve müze ekibinin incelemesiyle tarihlendirme yapılabileceği düşünülmektedir. Tescil için Üntid Başkanı  Adnan Sobi tarafından dilekçesini iletmek üzere 19.01.2021 tarihinde Koruma Kurulu'na gönderilmek üzere hazırlamıştır.

-Tescilinin onaylanmasının ardından alanın korunması, müze tarafından restorasyon çalışmasının yapılması ve ziyarete uygun hale getirilmesi,

- Tarihi Çeşmenin ön kısmı fiziki temizliği yapılarak ortaya çıkarılması,

- Tarihi Kültür Varlığı olan Çeşmenin Kitabesinin hazırlanması,

- Yön tabelasının üç boyutlu görseli ile hazır hale getirilmesi gerekmektedir.

 

CAMİNİN KUZEY TARAFINDA BULUNAN TESCİLLİ TARİHİ ÇEŞME

             Mahalle camisinin arkasında, bahçelere inen patika yolun sağında, sonradan inşa edilmiş WC yapılarının altında tarihlendirme kriteri sunan tescilli  bir çeşme bulunmaktadır.

Tarihi Tescilli Çeşmenin Fiziksel hali ve Acilen yapılması gerenler:

- Çeşme taş malzeme ile inşa edilmiş,

- Su deposu olan,

- Üçgen çatılı ve sivri kemerlidir.

- Musluk oluğu cephesi sonradan kırmızı renge boyandığı için kısmi deforme olmuş.

- Aynı cephede 1238/1822-1823 tarihini veren kitabe ve musluk oluğunun iki yanında 19.yüzyıl özelliklerini yansıtan kabartma bezemeler bulunmaktadır.

- Üçgen çatı yine taş ile oluşturulmuş ve su deposunu da örtmektedir.

- Çeşmenin iki yanında dere kenarı boyunca uzanan istinat duvarları yükselmektedir.

- Çeşmenin önündeki dere sel neticesinde genişlediği ve sonrasında yapılan tuvalet nedeniyle lağım suyuna karıştığı anlaşılmıştır.

- Dere içinde biriken malzemeler nedeniyle su akar seviyesi düşmüş ve çeşmenin etrafından lağım havuzları oluşmuştur.

- Halk sağlığı açısından da tehlikeli bir ortam oluşturmuştur.

- Sel suları ile gelerek biriken malzeme Çeşmenin ayak seviyesini yükseltmiş ve çeşmeye ulaşımı zorlaştırmıştır.

- Çeşmenin tescil edilmiş olduğu fakat koruma altına alınmadığı görülmüştür.

- En önemliside Halk sağlığını tehdit ettiğinden WC yapılarının kaldırılması, dere içinin lağımdan arındırılması ve akarı etkileyen malzemelerin temizlenmesi elzemdir.

- Çeşmenin boyasının kitabeye, bezemelere ve orijinal görüntüye zarar verdiği görülmektedir.

- Tarihi Çeşmenin ön kısmında su akarının oluşturduğu görsel ve yapısal kirlilik büz sistemi ile tahliye edilmesi önem arz etmektedir.

- Ayrıca örtü sistemindeki ve kemerlerdeki taşların oynadığı anlaşılmıştır. Bu nedenlerle acil biçimde çeşmenin restore edilmesi ve tekrar işlev kaza ndırılması gerekmektedir

         Tarihi İpek Yolu bağlantısı üzerinde gelişecek olan turizm rotasına eklenmesi Ünye turizminin gelişmesi için önemlidir. 

         Yapılacak müze çalışması sonucu bilimsel araştırmalara da hazır hale gelmesi bölgenin kültür yapısının araştırılmasında görünür olacaktır.

          ÜNTİD olarak saha çalışmalarımız artarak devam edecektir. Kamuoyuna saygı ile.’’ İfadelerini kullandı.

Bu haber toplam 354 defa okunmuşturHaber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız