HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
22 Ocak 2021 Cuma Saat: 19:59

BAŞKAN MARAL’’ VERMEDİĞİNİZ EĞİTİMİN NERESİNE NOT VERECEKSİNİZ? ‘’

Başkan Maral okulların 22 ocak ‘da yarıyıl tatiline girmesi ülkemizdeki ve Ünye’deki eğitim uygulamalarını değerlendirip halkımızı ve kamuoyunu bilgilendirmek için basın açıklaması yayınladı.
BAŞKAN MARAL’’ VERMEDİĞİNİZ  EĞİTİMİN NERESİNE NOT VERECEKSİNİZ? ‘’

Chp ünye ilçe başkanı isa maral sözlerinde şu ifadelere yer  verdi ;

'' Tüm Türkiye gibi ilçemizde de uzaktan eğitime uzak kalan öğrencimiz çoğunlukta. Eğitim Sen’in yaptı ğı araştırmaya göre en az 6 milyon öğrenci uzaktan eğitime erişemedi. Ülkemizde 15 milyon öğrencinin olduğunu biliyoruz, bu %40’a denk gelmektedir. İlçemize oranlarsak yaklaşık 17 bin öğrencinin %40’ı 6800 öğrenci etmektedir.

Yaklaşık 6800 öğrencimiz için hangi çalışmalar yapılmıştır. Bakan Selçuk: Televizyonlardan eğitime devam edildiğini söylemektedir. Sayın bakan buna kendisi inanıyor mu? Eğer internet erişimi olmadan televizyondan bu iş oluyorduysa neden bu kadar öğrenci ve öğretmen bilgisayar başında radyasyon yiyerek internete bu kadar para verdi. Televizyondan bu iş olacaksa bakan Selçuk, sahibi olduğu özel okulda neden internet üzerinden ders vermektedir.

Eğitimde zaten var olan fırsat eşitsizliği, corona salgını döneminde daha da derinleşmiştir. Yaklaşık bir yıldır yeterli önlemler alınmayarak öğrencilerimiz bir bilinmezliğin içine sürüklenmektedir.

 Türkiye Cumhuriyet i, öğrencilerine internet sağlamaktan aciz midir? İnternet altyapısına yatırım yapmayarak, Türk Telekomu 20 milyar dolar zarara uğratarak kaçan Hariri ailesi, ülkemizde internete erişemeyen 6 milyon çocuğun hesabını verecek midir? Hesap sormak yerine saraylarda özel davetlerle neden karşılanmıştır?

Yaklaşık 20 milyon tableti öğrencilere dağıtacağız diye 10 yıl önce Fatih projesi başlattınız, bu tabletler nerede? Milletvekilimiz Sezgin Tanrıkulu’nun meclis sorusuna verilen cevapta 10 yılda dağıtabildiğiniz tablet: 1 milyon 437 bin. Geri kalan18 milyon 600 bin tableti dağıtmak için neyi bekliyorsunuz?

  Ünye Milli Eğitime soruyoruz: Salgın başladıktan sonra Ünye ’deki öğrencilerin internete erişmesi için herhangi bir girişimde bulunulmuş mudur? Kaç öğrenciye bilgisayar ya da tablet dağıtılmıştır? Ünye ’deki öğrencilerin geleceğini bilinmezliğe götürüyorsunuz, bu sorumluluğu taşıyabilecek misiniz?

 Ankara Büyükşehir Belediye başkanımız Sayın Mansur Yavaş’ın Ankara’daki tüm öğrencilere interneti ücretsiz sağladığını biliyoruz. Bizim yerel yöneticilerimiz bu konuda neyi beklemektedir? Bu çocuklar bizim geleceğimiz değil mi? Onlara anayasal hakları olan eğitim hakkını götürmek için neyi bekliyor?

Milli Eğitim Bakanlığı bunca yoksunluğa ve eksikliğe karşın öğrencilerimize not verilmesini istemektedir. Veremediğiniz eğitimin neresine not vereceksiniz? Olmayan öğretimin neresini ölçeceksiniz? Bakanlık bu konuda gerçek eğitimcilerin sesine kulak vermeli ve derhal bu uygulamayı kaldırmalıdır. Buradan uyarıyoruz, verilmeyen eğitimi notla değerlendirmenin sonu kaostur.

Eğitim adına yapılan tüm birikimleri yıkmaktır. Fırsat eşitsizliğini derinleştirip bizi bilinmezliğe sürükleyecek olan notla değerlendirme, derhal kaldırılmalıdır.

Asıl notla değerlendirme: Salgının başladığı günden bu yana gerekli önlemleri almayarak öğrencilerimizi internetin çektiği soğuk tepelere çıkaran, Öğrencilerine ve öğretmenlere ücretsiz internet sağlayamayan, 10 yıldır öğrencilere verdiği tablet sözünü tutamayan, laftan başka söz üretmeyen bakanlık merkez teşkilatına ve Ünye Eğitim müdürlüğüne yapılmalıdır. Karnelerinin kırıklarla dolu olduğunu görürlerse belki en azından ikinci dönem sorumluklularını hatırlayıp kırıklarını düzeltmek için çalışırlar.''  ifadelerini kullandı . 

 

 


Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA AJANS - ÜNYE HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

G-0M8FWJ5EH7