HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
22 Mart 2021 Pazartesi Saat: 12:54

MUSTAFA ADIGÜZEL ‘’3 PINAR HALKI ANAYASAL HAKLARINI KULLANMIŞTIR ‘’

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel Ünye adliyesi önüne gelerek 3 pınar da sondaj çalışmalarına karşı tepki gösteren 3 pınar halkına halkına destek verdi.
MUSTAFA  ADIGÜZEL ‘’3 PINAR HALKI ANAYASAL HAKLARINI KULLANMIŞTIR ‘’

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında Ünye ’nin Üçpınar Mahallesi başta olmak üzere bölgede maden rezervleri için sondaj çalışmaları yürütülmüştü. Maden aranmasına başta Üçpınar halkı olmak üzere çevre mahalle sakinleri tepki göstererek sondaj çalışmalarını engellemeye çalışmıştı. Yaşanan arbedede 15 kişi gözaltına alınmış haklarında savcılı tarafından “kolluk kuvvetlerine karşı gelme, mala zarar verme ve halkı tahrik etme” suçlamasıyla soruşturma açılmıştı. Soruşturmanın ardından bugün ise 15 kişi hakim karşısına çıktı.

Milletvekili Adıgüzel, “Halk, Evladına Askerine Kötü Söz Söylememiş, El Kaldırmamıştır”

Milletvekili Adıgüzel burada yaptı ğı açıklamada, “bugün burada kendi toprağını, kendi bahçesini, kendi yaşam alanını, su hakkını savunan Üçpınar halkı yargılanıyor. Üçpınar halkı burada bu iş doğru değil demiş. Üçpınar halkı anayasal hakkını, itiraz hakkını kullanmış. Evladına askerine kötü söz söylememiş, el kaldırmamış. Fakat burada çok şiddetli bir şekilde devletin bütün güçleriyle, emniyet kuvvetleriyle orantısız bir şekilde hasta kadınlara, yaşlılara, çocuklara bir zor kullanılmasına şahit olduk. Bugünler de geçecek. Bu vatandaşın kendi hakkını savunurken bundan dolayı yargılandığı günler geçecek. Bu ülkeyi yabancı maden kartellerine peşkeş çekenlerin de yargılandığı günler gelecek” diye konuştu.

Başkan Maral , “Bölge Halkının Yanındaki Kararlı Duruşumuz Devam Edecek”

CHP Ünye İlçe Başkanı İsa Maral ise “kirlenen doğalarını korumak için mücadele veren ve mağdur olanların sanık olduğu bir duruşmayı izlemek için buradayız. Tabi tüm Türkiye’de olduğu gibi devlet Ordu ’nun havasına suyuna ihanet eden maden çalışmalarına tüm hızıyla devam ettiriyor. Ne olacağına bilemediğimiz bir sürece doğru gidiyoruz. Biz bölge halkı ile birlikte bunun önüne geçmek için kararlı bir şekilde devam edeceğiz” dedi.

ÇATAL “Mağdur Olan Biziz, Bize Mağduriyetlik Davası Açtılar”

Mahalle Sakinleri adına konuşan Cemal Çatal ise “Sayın vekilimizin yanımızda olduğunu görmek ve bilmek mahalle sakinleri olarak bizi mutlu etti. Biz burada neden olduğumuzu biliyoruz ama bizi buraya çağıranlar niye çağırdıklarını bilmiyorlar. Bize mağduriyetlik davası açtılar. Mağdur olan biziz, biz fındık bahçemizi, ormanlarımızı, bal ormanlarımızı, yaşam alanlarımızı korumak için mücadele ettik. Biz kimseye zarar vermedik ama bize zarar verildi. Biz inciltmedik ama incitildik. 15 arkadaşımız ifade verecek. Her zaman arkadaşlarımızın yanında olacağız. Köyümüzü koruyacağız, kollayacağız” diye konuştu.

Yapılan açıklamaların ardından yargılanan 15 kişi avukatlarıyla birlikte mahkeme salonuna geçti. Mahkemenin gün boyu devam edeceği öğrenildi.

Haber Unye Medya Ajans

 


Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA AJANS - ÜNYE HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

G-0M8FWJ5EH7