HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
23 Mart 2021 Salı Saat: 13:02

BAŞKAN TAVLI’DAN OLAĞANÜSTÜ MECLİS TOPLANTISI

Ünye belediyesine ait olan ve bir çok hizmet kollarını içinde barındırdığı Dönerçeşme Meydanı’ndaki hizmet binası SGK borçlarına karşılık SGK’ya devredilecek.
BAŞKAN TAVLI’DAN OLAĞANÜSTÜ MECLİS TOPLANTISI

Ünye Belediye Meclisi olağanüstü toplantısında görüşülen madde kapsamında Kaledere Mahallesi Dönerçeşme Meydanı’nda bulunan Büyüşehir Belediyesi ve Halk Kütüphanesi tarafından kullanılan hizmet binasının belediyenin SGK borcuna karşılık devredilmesi kararlaştırıldı.

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı başkanlığında olağanüstü toplanan meclis üyeleri gündemdeki tek maddeyi görüştü. Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı gündem maddesini okuttu.

Bilgi İşlem Müdürlüğü’nün talebi olan “Kaledere Mahallesi ’nde bulunan Mülkiyeti Ünye Belediyesi’ne ait 83 ada 15 nolu parselde kayıtlı 560.38 metrekare yüzölçümlü arsa üzerinde bulunan binada 93 adet dükkan, büro, os vasıı taşınmazı 5510 sayılı Kanuna 6322 sayılı kanunla eklenen 41. Maddesine istinaden Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan prim borçlarına karşılık devrinin yapılıp yapılmaması, yapılması halinde 5393 sayılı kanunun 18. Maddesinin (e) bendi ve 75. Maddenin (d) bendi uyarınca Belediye Başkanına yetki verilmesi talebi” görüşüldü.

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı yaptı ğı açıklamada “SGK kurumumuzun Ünye ’de bir yere ihtiyacı vardı. Bu konuda yıllardan beri bir çalışma yürütülüyordu. Fakat bir neticeye gelinememişti. 17 Kasım 2020 yılında Hükümetimizin borçların yapılandırılması ile ilgili çıkardığı kanun neticesine böyle bir fırsat doğdu. Hem faizlerin silinmesi hem de Ünye Belediyemizin SGK ile olan bağının düzgün sürdürülebilmesi adına böyle bir işlemi başlatmayı düşündük. Geçen yıl itibariyle baktığımızda 8.5 Milyon TL İlbank payımızdan kesinti olmuş. Ama bakıyoruz borcumuz katlanarak atıyor. Bu süreçte ise peşin ödeme üzerinden mevcut imkanlarımızı bugün kullanmadığımız sürece yarın daha fazla borç sarmalına girmiş olacağız” diye konuştu.

“Şahsa Değil, Kuruma Devrediyoruz”

Başkan Tavlı açıklamasında ayrıca hizmet binasına özel bir şahsa değil kuruma devredildiğinin altını çizerek, “SGK için şehirden uzak yapılacak bina vatandaşlarımızın da ulaşımını zorlaştıracak. Herkesin rahatça ulaşabileceği bir yerde SGK hizmet vermiş olacak. En önemlisi de bir şahsa değil, herkesin istifade ettiği bir kuruma devir yapıyoruz” dedi.

Güncel Borç, Faizi ile Birlikte 56 Milyon TL

Ünye Belediyesi’nin SGK’ya toplam 56 Milyon TL civarında borcu olduğu bu borcun 30 Milyon TL’sinin ana para kalanının faiz olduğu belirtilirken, yapılacak takasla 23 Milyon 926 Bin 968 TL miktarda borcun silenebilineceği böylelikle geriye dönük borcun kalmayacağı ifade edildi.

Oy Çokluğuyla Kabul Edildi

Yapılan takas oylamasında Saadet Partisi ve İYİ Parti red oyu kullanırken madde oy çokluğu ile kabul edildi. Saadet Partisi Grup Sözcüsü Av. Kerim Ateş, kendisinin bireysel olarak talebe olumlu baktığını ancak parti kararının olumsuz olduğunu söyledi. İYİ Partili Murat Çıraklı da Ünye Belediyesi’nin mülklerinin borç karşılığında satılmasını doğru bulmadıklarını kaydetti. CHP’li Kemal Maral da takasın gerçekleşmesine kabul oyu verdi.

Alınan karar doğrultusunda Ünye Belediyesi SGK’ya takas tekli götürecek. Yapılandırmanın son günü olan 31 Mart 2021 tarihine kadar işlemler tamamlanırsa takas gerçekleşmiş olacak.

Haber Unye Medya Ajans  


Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA AJANS - ÜNYE HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

G-0M8FWJ5EH7