HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
23 Mart 2021 Salı Saat: 17:00

ÜNYE’DE DÜĞÜN SALONU VE ORGANİZASYONCULAR BİRLEŞİYOR

Ünye’de düğün salonu ve organizasyoncular kısa adı (DUSOİŞ) olan sendikanın Ünye temsilciliğini kurdular.
ÜNYE’DE DÜĞÜN  SALONU VE ORGANİZASYONCULAR BİRLEŞİYOR

Düğün salonları ve organizasyoncularıyla  veren sendikası , Ünye temsilciliği için bugün Ünye ’ de bir çok düğün salonu işletmecisi ve organizasyon firması yetkililerin katılımlarıyla oluşturuldu.

DÜSOİŞ’in Ünye ’de yapılan ilk toplantısında 2021 Düğün sezonu değerlendirildi. Pandemi döneminde yaşanan sıkıntıların ve çözüm önerilerinin masaya yatırıldığı toplantıda bir açıklama yapan DÜSOİŞ Ünye Temsilcisi Mustafa Darıoğlu “DÜSOİŞ sendikası bugün sorunlarımızı, pandemi döneminde yapacağımız çalışmaları değerlendirmek adına toplantı gerçekleştirdik. Biz kendi sektörümüz olarak pandemi döneminde kurban seçilen sektörlerden bir tanesiyiz. Tabi hepimiz bireysel olarak sorunları problemleri anlatıyoruz ancak sesimiz çevremizden dışarı çıkamıyor. Artık sendikamız, Ankara’da sesimiz olacak. Biz ruhsatlı düğün salonları olarak pandemi döneminde tüm hijyen kuralları, maske ve mesafelere dikkat ederek düğünler gerçekleştirdik. Ancak herkes düğünlerde düğün salonlarında koronavirüs bulaştı şeklindeki haber leri sıkça gördü. Aslında o haber ler bizim gibi ruhsatlı düğün salonlarında tüm tedbileri alan işletmelerde değil, sokakta ve ruhsatsız yerlerde pandemi kuralları uygulanmayan düğünlerde vakalar görüldü. 2020 yılında Ünye ’de gerçekleştirilen düğünlerde biz salon girişlerinde liste tuttuk ve ruhsatlı salonlarda bir tane vaka görülmedi. Bu nedenle 2021 yılı sezonu için Güvenli Düğün projesini önemsiyoruz ve hayata geçireceğiz. Pandemi sürecinde güvenli bir şekilde düğünlerimizi yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

DÜSOİŞ Her Bölgede Teşkilatlanıyor

DÜSOİŞ Karadeniz Bölge Başkanı Ali Bülent Gayret şunları kaydetti; “Düğün Saloncuları ve Organizasyoncular İşveren Sendikası (DUSOİŞ). Üyelerimizin ortak menfaatlerini gözetmek ve geliştirmek amacıyla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’mızın onayı ile 2020 yılında kurulmuştur. 8 bölge ve 81 ilde hizmet veren sendikamız sektördeki rmaları tek bir çatı altında toplayarak, üyelerimize hukuki danışmanlık desteği, fuar hizmetleri, tanıtım çalışmaları ve malzeme temininde ortak ihaleler gibi birçok hizmet sunmaktadır. Sendikamız olarak yerel yönetimlerle iletişime geçilmiş ve sektörümüzün tanınabilirliği sağlanmıştır. Bunun yanı sıra ilgili bakanlıklar ile görüşmeler yapılmış, sektörün karşılaştığı problemler ve çözüm yöntemleri bildirilmiştir. Ayrıca  Organizasyoncu luk mesleğinin kriterleri ni oluşturmak için  Mesleki Yeterlilik Kurumu Protokolü de imzalanmıştır. Hepimizin bildiği üzere yaşadığımız zorlu pandemi dönemi tüm sektörlerde olduğu gibi bizim sektörümüzü de derinden etkilemiştir. Bizim gibi en az 55 İş kolu ile iş birliği içinde çalışan ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan düğün sektör ü rmalarının olumsuz etkilenmesi birçok iş kolunu da ekonomik olarak desteksiz bırakmıştır.”

Güvenli Düğün Projesi

“Bu zincirdeki en güçlü halkanın kopması (Düğün sektörünün KAPALI OLMASI)demektir. Bu durum  Gıda sektöründen Giyim sektörüne tüm ekonomiyi etkilemiştir. Pandemi nedeni ile iş yapamaz hale gelen üyelerimiz e 2. darbe de ruhsatsız iş yapan, organizasyon yetkisi olmadan, kişi sayısına  dikkat etmeden ve hiçbir hijyen kuralına uymadan etkinliklerini sürdüren ve haksız kaza nç sağlayan işletmelerin varlığı olmuştur. Bizler tüm önlemlerimizi alarak sektörümüzü canlı tutmak hedendeyiz. Bu nedenle sendika olarak bu zorlu şartlarda işimizi sürdürebilmek ve ekonomiyi canlı tutabilmek adına üyelerimizle birlikte hareket ederek toplantılar düzenledik ve düzenliyoruz. Bu Yeni normalleşme dönemi için alınan önlemler doğrultusunda en elverişli olabilecek şartların nasıl olabileceğine dair çalışmalarımızı yaptı k ve Güvenli Düğün Projesi’ni faaliyete geçirmeyi amaç edindik. Çalışmalar sonucunda üyelerimiz ile birlikte tek ses olarak ilgili bakanlıklara sektörümüzü ifade etme fırsatını bulduk.  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na Güvenli Düğün projemizi sunmuş bulunmaktayız. Bu proje ile birlikte salonlarımıza İSO 9001:2015 Kalite Belgesi alarak turizm sektöründe olduğu gibi bizlerin de işletmelerimizde kontrollü denetimler altında düğün ve organizasyon faaliyetlerimizi yapabileceğimizi resmen beyan ettik. Bizler işimizin bilincinde olan, tüm salgın önlemlerini hassasiyetle uygulayan ve kontrol eden işletmeleriz. İş in gücünü toplumdan alan ve en önemli sektörlerden olan düğün Sektörü olarak. Toplum sağlığını en çok önemseyen kurum olduğumuzun altını çizmek isteriz. Güvenli Düğün Projesi ile düğün salonları ve organizasyon rmaları işletmecileri olarak ortam şartlarını bulaş riskini en aza indirecek şekilde düzenleyerek, maske, mesafe ve hijyen kurallarını titizlikle yürüterek, öncelikle toplum sağlığını ve mesleğimizin devamlılığını  önemseyerek ve tabii ki en önemlisi denetimler doğrultusunda faaliyetlerimizi sürdürmek istiyoruz. “Geçen yıl 24 Haziran genelgesiyle 1 Temmuz’da açılmış olmanın vermiş olduğu rahatlığın bu yıl tekrarlanmasını istiyoruz. 24 Ağustos’ta gelen genelge ile sezonu tamamen kapattık. Verilen 50-100 kişilik davetli sınırı düğün yapma şansını maalesef düşürüyor. Düğün salonlarında yapılamayan organizasyonlar lokantalara, kafelere hatta 35 -40 metre kare evlerdeki odalara kaymış durumda. Doğal olarak mesafenin daraldığı ve bu noktalarda riskin arttığı kesin. Yurt genelinde Kaçak düğünlere fırsat verilmemesini, düğünlerin düğün salonların da yapılmasını talep ediyoruz. Salonların zor durumda olduğunu özellikle kiracı olan salonların bina sahiplerine karşı sıkıntı yaşadığını ve salonlarını kapatmak zorunda kaldıklarını biliyoruz. Ruhsatsız çalışan rmaların tespit edilmesini, bu denetimlerle önümüzün açılmasını istiyoruz”

Sendikamızın gelecek hedeerinden bahsetmek gerekirse;

Önceliğimiz olan, küresel salgın döneminde sürdürebilir ve güvenilir iş yapabilmek

Düğün salonları na yıldızlama kriterleri getirilerek kaliteyi yükseltmek ve yatlandırmanın yapılandırılmasını sağlayabilmek. Sendikalı üye sayımızı arttırarak ruhsatlı ve vergi levhalı işletmeleri tek bir çatı altında toplamak. Denetlenebilirliği ve güveni sağlamak. Birlikte tek ses olarak üyelerimizi en doğru şekilde temsil ve ifade etmek Sendika üyelerimize kulanmış oldukları ses ve ışık ekipmanlarında ücretsin bakım ve servis  hizmeti vermek. Bunlar Gelecek hedeerimizden bir kaçıdır. Bizler düğün salonları ve organizasyon rmaları olarak  birlikte güçlü bir sektörüz.

HABER ÜNYE MEDYA AJANS


Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA AJANS - ÜNYE HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

G-0M8FWJ5EH7