15 Nisan 2021 Perşembe Saat: 18:42

ÜNTİD, TURİZİM HAFTASI’NDA TURİZİM AÇISINDAN ÜNYE’Yİ DEĞERLENDİRDİ

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi Turizm haftası dolayısı ile açıklamalarda bulundu.
ÜNTİD, TURİZİM HAFTASI’NDA TURİZİM AÇISINDAN ÜNYE’Yİ DEĞERLENDİRDİ
OSKİ
regaip kandili

Başkan Sobi Ünye Kadılar Yokuşu’nda düzenlediği basın açıklamasında Ünye ’de faaliyet gösteren Turizm Sektörlerinin Pandemiden büyük yara aldıklarını dile getirdi.

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi, 15-22 Nisan Turizm Haftası nedeniyle hazırladıkları faaliyet raporunu  açıklarken beraberinde ÜNTİD Genel Sekreteri İlker Çorbacı ve Sanat Tarihi Bilimi Uzmanı Nevra Arslan da yer aldı.

Yaptığı basın açıklamasında Ünye Turizmini değerlendiren Başkan Sobi Turistlik Tesislerin sorunlarına çözüm önerileri sundu.

Başkan Sobi yaptı ğı açıklama’da, ‘’ Ünye Turizm İşletmecileri Derneği olarak, kurulduğumuz 2005 yılından bu yana yaptı ğımız tüm faaliyet ve çalışmalarımızda hazırladığımız raporlarla, sektörümüzün kronikleşmiş sorunlarının kesin çözüme kavuşturulması ve kentimizin insani yaşam kalitesinin arttırılması için mücadele ettik.      

          Aynı zamanda 2020 yılı ve 2021 yılının ilk aylarına kadar dernek olarak pandemi salgınını fırsata çevirerek tarihi ve turistik değerlerimizin korunması ve kentimizin  turizme hazırlanması için;

* Karadeniz Bölgesinin ilk Arkeolojik Su Altı Çalışmasına öncülük ettik.

* Ünye Kalesi çevresinde bulunan biri tescilli diğeri tescilsiz tarihi çeşmelerimizin iyileştirilmesi ve tescili için Büyükşehir Belediyesine rapor sunulması ve Samsun Koruma Kuruluna teknik rapor hazırlanarak tescil başvurusu yapılması,

* Pandemiden büyük bir olumsuzlukla etkilenen sektörümüzün çalışanlarının aşılanması için Sağlık Bakanlığımıza resmi talepte bulunduk,

* Yaz Konağı Mağaramızın turizme kaza ndırılması çalışması,

* Ünye ve Bölge turizminin nefes borusu olan Ünye -Akkuş-Niksar yolu ile ilgili Üntid olarak sürekli gündeme taşıyarak iyileştirilmesini yineledik.

* Gürecülü Mahallesi nde bulunan Tarihi Şapel'in kayıt ve Koruma altına alınması,

* Ayanikola Adası çalışmasına teknik destek verilmesi,

* Ünye Kalesi delhiz çalışmasının takibi ve çalışmalara teknik destek verilmesi ve katılım sağlanması,

* Ayanikola Adadı çalışmalarına  bölgede ilk olan teknik destek veriyoruz.

* Kızılkaya Doğal Alanında, Doğa yürüyüşü ve trekking güzergahı çalışması,

* İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzle birlikte Go Ordu ve Go Ünye alt yapısının çalışmalarını birlikte hazırlanması.

* Atatürk parkına masal karakterlerinin yerleştirilmesi ve interaktif seslerle eğlence alanı yaratılması önerimiz,

* Ünye Belediyesi'nin yerel üretimlerin tanıtılması ve uluslararası turizm bilincinin arttırılması için QR kod ile tarihi yerlerin gezilmesi önerisinde bulunduk,

* Plajların güvenlik ve yönetim çalışmaları için O. B. B. İtfaiye Dairesi Başkanlığı ile birlikte çalışıyoruz.

* O. B. Belediyesi ve Ünye Belediyesinin yapmış olduğu peyzaj çalışmalarında ve bisiklet yolu hattının peyzaj düzenlemesinde sokak hayvanlarının sağlığını koruma yönünde yenilenilir bitki dikimi önerisinde bulunduk.

            Tüm bunların yanında kentimizin önemli hizmet ve altyapı çalışmalarına ihtiyacı vardır. Bunların başında, Özellikle oteller bölgemizin en önemli ve aciliyet arz eden  sorunundan olan deniz tahribatının önüne geçilmesi için dalga kıran yapılması önem arz etmektedir. 

            Parçalı halde bulunan sanayi tesislerinin Kentimizin Resmi Turizm Kenti Kimliği gözönünde bulundurularak, yapılacak olan Ünye Organize Sanayi Bölgesine taşınma mecburiyeti getirilmesi kentimizin insani yaşam kalitesini arttıracak hayati bir çalışma olacaktır.

 Bunun yanında kentimizin giriş kapısı pozisyonunda bulunan Batı girişine tak veya giriş görseli ve acilen SARI BANT uygulaması ile kentimize ulaşımın kolaylaştırılması, çöpten arındırılan ancak atıl durumda bulunan alanın rehabilitasyonu, eski vizyonuna kavuşturulan Çınarsuyu bölgesinin, kamp, karavan ve mavi bayraklı plaj alt yapısının tamamlanarak 2021 sezonuna eksiksiz başlaması sağlanmalıdır.

Yıllardır atıl bulunan Çamlığın hazırlanan projenin, kent mobilyaları, saha düzenlemesi ve hizmet altyapısının bitirilerek hayata geçirilmesi ile halkımızın hizmetine sunulması kentimizin Turizm Kimliği için önem arz etmektedir. Özellikle kent vitrinini oluşturan sahil bandımızdaki bisiklet yolu çalışmasının içerisinde bulunan Kent Mobilyalarının kent Kimliğine uygun yapılması önem arz etmektedir.

Kent içi ve kent dışı turistik, tarihi ve kültürel değerlerimizin yön tabelaları yapılması gerekiyor.  Asarkaya Kent Ormanımızın ve At Hanının anayol bandında yapılan çalışmaları destekliyor, özellikle Asarkaya Yolunun bitirilmesini giriş ve yön tabelaları yenilenerek yeni sezona hazırlanmasını bekliyoruz.

 Derneğimizin önderliğini yaptı ğı ÜNYE MANYETİK SİYAH KUMU'nun korunması ve tanıtımı  için hassasiyet gösterilmesi.

Yıllardan beridir talep ettiğimiz TURİZM ZABITASI'nın 2021 yılı TURİZM sezonunda hayata geçirilmesini bekliyoruz. Devletimizin son yıllarda yaptı ğı desteklemelerin doğru planlanmadığını ve sahanın gerçek sahipleri olan turizm sektörünün istek, beklenti ve taleplerini karşılamadığını düşünüyoruz. Tüm bu sorunların kesin çözümü olan ve derneğimizin hazırlamış olduğu KORUMALI Turizm Master Planı ''nın aciliyetle hayata geçmesi sektörün ve Ordu Turizminin sürdürülebilirliği açısından hayatı önem taşımaktadır.

              2021 Turizm sezonunun pandemi şartlarını yerine getirmiş ve hazır olarak bekleyen tüm sektörümüze hayırlı ve bol kaza nçlı olmasını temenni ederiz. ‘’ ifadelerini kullandı.

Haber Ünye Medya Ajans

Bu haber toplam 323 defa okunmuşturHaber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız