10 Haziran 2021 Perşembe Saat: 18:25

ÜNYE ZİRAAT ODASI BAŞKANI SARIKAHRAMAN SAADET PARTİSİ TARIM KONGRESİNDE YER ALDI

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun düzenlediği 81 ilden katılımcıların olduğu Tarım Kongresi’ne Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman da katıldı.
ÜNYE ZİRAAT ODASI BAŞKANI SARIKAHRAMAN SAADET PARTİSİ TARIM KONGRESİNDE YER ALDI

Bugün saat 12’de video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen ‘’Tarım Kongresi’’ ne katılan Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman kongre sonrası Ünye Medya Ajans ı’na açıklamalarda bulundu.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’na böyle bi teklifte bulunduğu için memnuniyetini dile getirip teşekkürlerini sunan Başkan Sarıkahraman yaptı ğı açıklamada; ‘’81 Vilayetten yaklaşık 300'ün üzerinde Oda başkanı, STK başkanları, Çiftçiler ve tarım sektöründe uğraşan yurttaşlarımız vardı. Bize de önceki günlerde böyle teklif gelince seve seve kabul ettik.

‘’ZİRAAT ODALARININ TARIMLA UĞRAŞAN İNSANLARIN PARTİSİ YOKTUR’’

Ziraat odalarının tarımla uğraşan insanların partisi yoktur. Bu anlamda kim bizimle bir söyleşi yapmak isterse orada oluruz, bildiğimiz doğruları anlatırız, yanlışları söyler çözüm önerilerini de dile getirmeye çalışırız. Saadet Partisi Genel Başkanı sayın Temel Karamollaoğlu'nun toplantısı da buydu. Teveccüh gösterdiler. Sağ olsunlar davet ettiler. Biz de fındık ve fındıkçının sorunlarını anlatmaya çalıştık özetle söylemem gerekirse 8 milyon aileyi yakından, 30 milyon insanı da direkt olarak ilgilendiren bir üründen bahsediyoruz.

Türkiye Cumhuriyet i devletine ve milletine 2 milyar dolar gibi bir dövizi kaza ndıran bir üründen bahsediyoruz. Dolayısıyla Ünye de dünyanın fındık bir ilçesidir. Bildiğimizi anlattık. Fındığın bir kanununun olması gerektiğini söyledik. Son dönemin en büyük sıkıntısı olan kuraklıkla alakalı düşüncelerimizi dile getirdik.

‘’KURAKLIĞIN ÖNLEMİ OLMAZ’’

Kuraklığın önlemi olmaz. Kuraklığa karşı siz uzun yıllara dayalı bir planlama yaparsınız. Ülkeyi yeniden ağaçlandırıp ormanları tekrar yağmur ormanları haline dönüştürür, yağmurları dengelersiniz. Elimizden geldiğince Ünye çiftçisinin diğer katılımcılarla birlikte hem sorunlarını hem de nasıl bir çözüm bulabileceğimizi anlattım.’’ ifadelerini kullandı.

 

Fındığın bu seneki fiyatı ve rekolte durumu hakkında son günlerde piyasada söylenilenlerin çok doğruyu yansıtmadığını dile getiren Başkan Sarıkahraman:

 

‘’Tarım Bakanlığı bunun açıklamasını yapacak. Biz de o kurallara uyacağız. Ancak son günlerde piyasada söylenilenler çok doğru yansımadı diyebilirim. Ana muhalefet partisi lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu 35 TL olmalı, Demokrat Parti 35 TL olmalı dedi. İktidar milletvekilleri de 30 TL bandını gösterdiler. Bizim fındığın maliyetinin bugünlerde 20 liraların çok üzerinde olduğunu biliyoruz. Yani 22-23 liraya en iyi niyetli maliyetlerdir. Tırpan yevmiyeleri 400-500 TL civarlarında. Bugün bir ton gübrenin fiyatı 2 bin liradan 5 bin liraya kadar değişebiliyor. Böyle bir iklimde çalışıyoruz, böyle bir coğrafyada böyle bir ürün ile uğraşıyoruz. Ne alakası var diyeceksin belki ama bir buçuk yıl önce demirin tonu 2800 lira gibiydi ama Demir bugün 8500 lira. 2 senede bu seviyelere gelmiş. 2019 yılında dolar 5 TL seviyelerinde. Dolar bugün 8-8,50 TL. Yani demem o ki 1 kilogram fındığın maliyeti 22-23 liraları buldu. Bunun üzerine de Tarım Bakanlığı'nın 30 lira altında açıklayabileceği fiyat çiftçilere zarar ettirecektir. Bekleyeceğiz, göreceğiz. Hem iktidar kanadı hem de Ana muhalefet fındığın fiyatının ne olması gerektiğini söylediler. Tarım vazgeçilmezimizdir. Yani hükümet ve siyasetçiler bu ülkede tarıma üvey evlat gözüyle değil öz baba gözüyle bakmaları lazım. Düştüğümüz bu pandemi koşulları tarımın değerini bir kez daha herkese göstermiştir.’’ şeklinde konuştu.


Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA AJANS - ÜNYE HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

G-0M8FWJ5EH7