5 Temmuz 2021 Pazartesi Saat: 10:41

FINVER İLE FINDIKTA VERİM ARTIYOR

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Fındık Verimliliği (FINVER) projesi ile fındıkta verimi artırmak istiyor.
FINVER İLE FINDIKTA VERİM ARTIYOR

Bunun yanı sıra fındık bahçelerinden birçok yeni ürün elde ederek şehrin zenginleşmesini ve dışa bağımlılığını azaltmayı hedeflediklerini söyledi.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in, göreve başladığı günden itibaren klasik belediyeciliğin dışına çıkarak hayata geçirdiği farklı çalışma metotları ile üreticilerin yüzü gülüyor. Bu kapsamda Ordu ’nun en önemli tarım ürünü olan ve Türkiye’nin ihracatında büyük paya sahip olduğu fındıkta birim alandan daha fazla ürün almak için Başkan Güler tarafından başlatılan Fındık Verimliliği (FINVER) Projesi, tüm hızıyla sürüyor.

Daha önce 'Fındığa Büyükşehir Eli Dokunuyor' ve 'Fındık Dalda, Aklın İşçide Kalmasın' projeleri ile büyük ses getiren Büyükşehir Belediyesi, FINVER Projesi ile fındık üretimine katkı sağlıyor. 300 dönümlük fındık bahçelerinde hayata geçirilen proje ile âtıl vaziyette olan fındık bahçelerinin bakımı Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılırken gerçekleştirilen çalışmalarla fındık bahçelerinde yeni gelir getirici ürünlerin oluşması sağlanıyor.

Büyükşehir Belediyesi ve ORTAR A.Ş. tarafından iş birliği ile yürütülen proje ile üreticilere fındıkta verimi artırıcı çalışmalarla ve fındık bahçesinde yapılabilecek ürünler gösterilerek örnek olunması hedefleniyor.

 

“FINDIK BAHÇESİNDE ÇOK SAYIDA ÜRÜN ELDE EDİYORUZ”

Proje kapsamında yapılan çalışmalarla fındık üretiminin yanı sıra birçok gelir elde edici ürün oluşturulduğunu ifade eden Başkan Güler, “Daha önceleri ısırgan ilaçları ile otları öldü rüp oradan verim bekliyorduk, çevreye zarar veriyorduk ve sağlığa zarar veren zehirli atıkların yağmurla içme suyuna karışarak yeniden içmiş oluyorduk. Tüm bunların önüne geçmek için bahçelere koyun ve kaz getirdik. Bahçelerden çıkan otları toplayarak yem haline getiriyoruz. Bu sayede toprağı öldü rmeden toprağın altı nemli kalarak hesaplamalara göre her bir dönümün altında 15 ton su kalmış oluyor. Bu sayede hem kuraklığa karşı bir çalışma yapmış oluyoruz hem de otu ete, otu süte, otu yumurtaya çeviriyoruz. Böylece bir fındık bahçesinde çok sayıda ürünle gelir elde etmiş oluyoruz. Ve tüm bu çalışmaları yaparken fındığında verimini artırıyoruz. Fındık bahçesinin her şeyinden yararlanırken hayvancılığı da teşvik ediyoruz. Bahçelerine bakamayan vatandaşlarımızın bahçelerine bakarak ekonomiyi de büyütmüş oluyoruz” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler : FINVER, İLE, FINDIKTA, VERİM, ARTIYOR, ÜNYE HABER, MEDYA

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE HABER VE MEDYA AJANS Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

G-0M8FWJ5EH7