büyükşehir
22 Kasım 2021 Pazartesi Saat: 14:50

Hamsi Festivalinde Hamsi Olmaması Dikkat Çekti

Fatsa’da gerçekleştirilen hamsi festivalinde hamsi olmaması dikkatleri üzerine çekti.
Hamsi Festivalinde Hamsi Olmaması Dikkat Çekti

Bu yıl 3. sü düzenlenen hamsi festivalinde hamsi’nin yer almaması vatandaşları şaşırttı. Fatsa ’da düzenlenen festivalde koronavirüs tedbirleri dolayısı ile hamsi servisinin yapılmayacağını söyleseler de o gün Zonguldak’ta düzenlenen hamsi festivalinde 15 ton ekmek içi hamsi dağıtılması gözlerden kaçmadı.

Ünye Sivil Toplum Platformunun da (ÜSTP) yer aldığı festivalde Üye’nin Dünkü Çocukları Derneği Folklor ekibi sergilediği gösteri ile izleyenleri etkiledi.

AK Parti Ordu Milletvekili Şener Yediyıldız, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler ve Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Ethem Kibar, konuşmalarında Ünye - Fatsa işbirliğinin önemine işaret etti.

Festivalde yer alan Fatsa lı sanatçı Soner arıca verdiği konser ile izleyenleri bir hayli coşturdu.

Fatsa Belediyesi ve Fatsa Dernekler Federasyonu işbirliği ile bu yıl üçüncüsü düzenlenen Ulusal Hamsi Festivali, hamsinin olmadığı bir festival olarak dikkat çekti.

Fatsa Dernekler Federasyonu (FADEF) Başkanı Yakup Yeşiltaş, daha önceki festivallerde hamsi servisinin yapıldığını, ancak bu sene koronavirüs tedbirleri kapsamında festival meydanında hamsi servisi yapmadıklarını, bunun yerine ihtiyaç sahibi ailelerin evlerine hamsi gönderdiklerini söyledi.

Fatsa’daki hamsi festivalinde hamsi servisi yapılmadığı halde aynı gün Zonguldak Ereğli’de düzenlenen hamsi festivalinde vatandaşlara 15 ton hamsinin ızgara olarak ya da kızartılarak ekmek içi servis yapılması dikkat çekti.

Fatsa 15 Temmuz Meydanı’nda düzenlenen festivale, Ordu Milletvekili Op. Dr. Şenel Yediyıldız, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Hilmi Güler, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, Fatsa Kaymakamı Ömer Lütfi Yaran, Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, Adalet Komisyonu Başkanı Erdem Oğuz Özer, ilçe belediye başkanları, siyasi parti ilçe başkanları, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Fatsa 3. Hamsi Festivali’ne FADEF tarafından yapılan davetler sonucu bu yıl Ünye ’den de katılım oldu. Ünye Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Gürel, AK Parti İlçe Başkanı Kenan Selim Argan, Ünye Sivil Toplum Platformu (ÜSTP) Dönem Sözcüsü Adnan Sobi ve Platform Yönetim Kurulu Üyesi Dernek Başkanları, Ünye ’nin Dünkü Çocukları Derneği, Ordu Yemekleri ve Kültürü Basın Yayın Tanıtım Derneği ve Ünye li işinsanları ve sanatkarlar katıldı.

Program kemençe resitalinin ardından Ünye ’nin Dünkü Çocukları Derneği Halk Oyunları Ekibinin gösterileriyle başladı. Halk Oyunu ekibinin gösterisi beğeni ve ilgiyle izlendi, büyük alkış aldı.

Birlik ve beraberliğimize her zamankinden daha çok ihtiyacımız var

Büyük bir beğeni ile izlenen gösterinin ardından programın açış konuşmasını yapan Fatsa Dernekler Federasyonu(FADEF) Başkanı Yakup Yeşiltaş, ülke olarak çok hassas ve kritik bir dönemden geçildiği bugünlerde, birlik ve beraberliğe çok daha ihtiyaç olduğuna vurgu yaptı .

Ordulular Birliği Hizmet Vakfı Başkanı Zekeriya Erdim ise, Fatsa Belediyesi ve Fatsa Dernekler Federasyonu organizesi ile festivalde emeği ve katkısı olanlara teşekkür etti.

“Birliğimiz büyüyerek güçlenecek”

Konfederasyon çalışmalarından bahseden Ordu Dernekler Konfederasyonu Genel Başkanı Özlem Öztekin Vural, Ordu ’nun markalaşması konusunda tüm şehrin birlik ve beraberlik içerisinde hareket ettiğini, bu birlikteliğin güçlenerek büyüyeceğini ifade etti.

“Festivaldeki Ünye Fatsa dostluğundan ziyadesiyle memnununuz”

Festivallerin birlik ve beraberliğin pekişmesinde önemli rol oynadığını, festival meydanına yansıyan Ünye Fatsa birlikteliği ve dostluğunun kendilerini ziyadesiyle memnun ettiğini belirten Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, “ Festivaller, aynı duygu ve aynı gönül dili ile konuşulmasına bir ve beraber olmamıza, sevginin gücü etrafında kenetlenmemize vesiledir. Birliğimizi, beraberliğimizi, dostluğumuzu ve kardeşliğimizi güçlendirecek bu etkinliğin, bundan böyle daha da güçlenerek devamı gelecektir. Fatsa adına yapılacak her türlü faydalı işlerde belediye olarak var olduğumuzu ve destek vereceğimizi her zaman ifade ettik. Fatsa ’mızın kardeşliğine katkı sunan bu tür organizasyonları, birlik, beraberlik ve kültürümüzün yaşatılmasını önemsiyorum.” dedi.

“Ortak değerimiz Fatsa

Üçüncüsü düzenlenen hamsi festivalinde bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti ifade eden Kaymakam Ömer Lütfi Yaran ise, kültürümüzü ve geleneklerimizi yaşatmak adına bizi ortak değerde bu organizasyonla bir araya getiren Fatsa Belediyesine, Fatsa Dernekler Federasyonuna bu güzel buluşmaya emek eden uzaktan yakından iştirak eden herkese teşekkür etti.

“Bu tür festivaller şehrin tanıtımına katkı sağlar”

Bu tür festivallerin şehirlerin tanıtımına önemli katkılar sağladığını ifade eden Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, “Bu meydanda Ünye Fatsa işbirliğini, iki ilçemizin dostluğunu görmekten duyduğum mutluluğu özellikle ifade etmek istiyorum. İlçelerimiz arasındaki böyle iş birliği ve dostlukların bir çok alanda başlayıp yaygınlaşması için ayrıca çaba göstereceğiz. Tüm şehri birbiri ile kenetleyen, bir araya getiren, aynı atmosferi solumamıza vesile olan Hamsi Festivaline emeği ve katkısı olanlara teşekkür ediyorum.” dedi.

“Birlikteliğimiz güçlenerek büyüyecek”

Şehrin birlikteliğe ihtiyacı olduğunu kaydeden Ordu Milletvekili Op. Dr. Şenel Yediyıldız ise, “Festivaller birleştirici, kaynaştırıcı etkinliklerdir. Festivalde dikkat çeken Ünye Fatsa işbirliğini geleceğe daha güçlü taşımak önem arz ediyor. Bir ve beraber olmaya her zamankinden daha çok ihtiyaç olduğumuz bu dönemde bu birlikteliğin güçlenerek sürdürülmesi gerektiğine inanıyorum.” dedi.

Yöresel ürünlerin sunulduğu stantlar beğeniyle ziyaret edildi

Konuşmaların ardından protokol üyeleri, etkinlik alanında yer alan aralarında Ünye ’den giderek stand açan sanatkarların da yer aldığı yöresel ürünlerin sunulduğu standları gezdi. Protokol, stanttaki ürünleri inceleyerek, yöresel lezzetlerin tadına baktı.

Eğlence ve coşku gün boyu sürdü

Gün boyunca yerel sanatçıların konserleriyle eğlenceli vakit geçiren vatandaşlar, daha sonra Devlet Türk Halk Müziği Sanatçıları Sıtkı Akın, Nahide Saygün Akkal’ın türkü ziyafeti ile hoş vakit geçirdi.

Akşam Soner Arıca rüzgarı esti…

Festival programı kapsamında günün ilerleyen saatlerinde ünlü sanatçı Soner Arıca sahne aldı. Soner Arıca, sevenlerine muhteşem bir konser verdi. Festivalde verdiği konserde hemşehrilerinden büyük alkış alan Soner Arıca, sevilen ve beğenilen şarkılarını seslendirdiği konseri vatandaşlar büyük bir keyifle izledi. Renkli görüntülerin oluştuğu festivalde, Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, sanatçı Soner Arıca’ya konser performansından ötürü teşekkür ederek, seneye düzenlenecek Çınar Festivali için söz istedi. Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, bu tür festival, konser ve kültür, sanat etkinliklerinin artarak devam edeceğini ifade etti.

 

Bu haber toplam 207 defa okunmuşturAnahtar Kelimeler : Hamsi, Festivalinde, Olmaması, Dikkat, Çekti

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER AJANSI Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

G-0M8FWJ5EH7