5 Ocak 2022 Çarşamba Saat: 12:07

Ünye Belediyesi Mecllis Toplantısı 2022 ye Tartışmalı Girdi

Ünye Belediyesi’nde 2022 yılının ilk meclis toplantısı 04 01 2022 Salı günü gerçekleşti.
Ünye Belediyesi Mecllis Toplantısı 2022 ye Tartışmalı Girdi

Ünye Belediyesi Toplantı salonunda Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı Başkanlığında 2021 yılında olduğu gibi her ayın ilk Salı günü gerçekleşti.

10 Adet gündem maddesinin görüşüldüğü 2022 nin ilk Ünye Belediyesi olağan Meclis toplantısı yer yer Tartışmalara neden oldu.

2022 Ocak ayı Meclis Toplantısında  karara bağlanan meclis gündemi.

1) 2022 yılında yapılacak olan Meclis Toplantı gün ve saatleri ile yıl içinde yapılacak olan Meclis tatil ayının belirlenmesi talebi (yazı işleri müdürlüğü)

2) En az 3, en çok 5 kişiden oluşacak olan denetim Komisyon üyelerinin gizli oylama usülü ile Seçilme talebi

3) Kurumumuzdan sözleşmeli olarak istihdam edilen 8 adet personelin sözleşmelerinin 31.12.2022 tarihine kadar yenilenmesi ve bir adet mühendisin ilk kez istihdam edilmesi talebi( İnsan kaynakları ve eğitim müdürlüğü)

4) Zabıta memurlarına 2022 yılında verilecek olan maktu mesai tutarlarının belirlenmesi talebi(zabıta müdürlüğü)

5) Kimyasal, Biyolojik, Nükleer tehdit ve tehlikelere karşı hazırlanan görev talimatnamesinin onaylanma talebi (zabıta müdürlüğü)

6) Bölgemize yağan aşırı yağışlar nedeniyle kırsal kesimlere alt ve üst yapıda hasar gören muhtelif mahallelerde beton yol, beton V kanalı, parke, asfalt yol ve istinat duvarı yapımı işlerinde kullanılmak üzere İller bankası a.ş. Den 5.000.000,00 TL (beş milyon) kredi kullanılması talebi(fen işleri müdürlüğü)

7) Bölgemizde yağan aşırı yağışlar nedeniyle kırsal kesimlere alt ve üst yapıda hasar gören mahalle yollarından kullanılmak üzere muhtelif yol yapım malzemeleri alımı için İller Bankası A.Ş. den 6.000.000,00 TL (altı milyon) kredi kullanılması talebi. (Fen işleri müdürlüğü)

8) İşletme ve İştirakler müdürlüğüne bağlı tesislerde 2022 yılı il altı ayında uygulanacak olan fiyat tarifelerine ilişkin komisyon kararlarının görüşülmesi talebi (İşletme ve İştirakler müdürlüğü)

9) 5393 sayılı belediye kanunun belediyenin görev ve sorumlulukları başlıklı 14/b maddesi ve 6360 sayılı kanunun 17. Maddesi gereğince sporu teşvik etmek amacıyla amatör spor kulüplerine “genel bütçe gelirlerinden belediyeler için tahakkuk eden miktarın binde oniki oranında” ödenek tahsis edilmesi talebi (Basın Yayın ve Halka İlişkiler Müdürlüğü)

10) ÜNBEL DANIŞMANLIK TAAHHÜT İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ’ne 5393 sayılı kanunun 68. Maddesinin (e) bendinde yer alan şartları taşıdığından Özel veya Kamu Bankalarından 5.000.000,00 TL’ye (beşmilyon) kadar nakit ve/veya gayri nakit kredi kullanılmasa, Kullanılacak kredi ile ilgili Ünye Belediyesinin kefil olması talebi (Mali Hizmetler Müdürlüğü)

Toplantıda Denetim Komisyon Üyeleri seçimi gizli oylama ile belirlendi. Bu isimler Mustafa Fidan, Suna Yerlikaya, Rıfat Köylü, Arslan Güdek ve Ahmet Dikici oldu.

Toplantının üçüncü maddesinde sözleşmeli olarak çalışan 8 mühendisin sözleşmesinin yenilenmesi ve bir adet maden mühendisinin istihdam edilmesi kararı alındı.

Toplantının dördüncü maddesinde Zabıta memurlarına 2022 yılında verilecek olan maktu mesai tutarı 667 Lira olarak belirlendi.

Yapı işlerinde işçilik maliyetini karşılamak için İller Bankası’ndan 5 Milyon Liralık kredi kullanılması talebi Saadet Partisi Meclis Üyesi Kerim Ateş’in red oyu kullanmasıyla oy çokluğu ile kabul edildi. Ayrıca muhtelif yol yapım malzemeleri alımı için İller Bankası’ndan 6 Milyon Lira kredi kullanılması talebi Saadet Partisi Meclis Üyesi Kerim Ateş’in red oyu kullanmasıyla oy çokluğu ile kabul edildi.

Toplantıda ayrıca CHP Meclis Üyesi Kemal Maral, Ünye ’de Kaledere mah, Hamidiye mah, Çınarlık mah, Saraçlı mah, Yunus Emre mah ve Karşıyaka mahallelerinde dolmuş hattı ihtiyacının olduğunu belirtti. Ayrıca Bayramca ve Tabakhane Deresi etrafında yaya geçişlerinde üst geçişe ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Toplantının sonunda İyi Parti Meclis Üyesi Murat Çıraklı söz almasıyla mecliste sesler yükselerek küçük bir gerginlik yaşandı. Belediye bünyesinde çalışan 35 adet kadrolu personele toplu sözleşme teklifi 5+5 olduğu iddialarına Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı iddiaları yalanlayarak bunların sendika talebi olduğunu ve uygun görülmeyen tarafların kendilerine iletildiğini ifade etti.

Toplantının devamında İyi Parti Meclis Üyesi Murat Çıraklı ÜNBEL’de çalışan 344 personelin sendika değiştirmeme noktasında baskılar yaşatıldığını ifade etti. Bu iddiaları Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı kesinlikle reddederken, hiçbir şekilde baskı olmadığını belirtti.

İyi Parti Meclis Üyesi Murat Çıraklı ayrıca, Büyükşehir Belediyesinden Ünye ’den aldığı gelirler ile Ünye ’ye yapılan yatırımlar hakkında yazılı soru önergesine cevap alamadığını belirtti. Toplantıda bulunan Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Adem Atik Çıraklı’ ya yanıt vererek; “ Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak 75 km. emisyon sathi kaplama yapıldı. 11,9 km. beton yol, 47,98 km. BSK sıcak asfalt, 59 km. yeni yol açma ve genişletme çalışmaları yapıldı. Bunların toplam maliyeti 63 Milyon 658 Bin 526 TL’dir. OSKİ olarak 107 km. içme suyu hattı, 22 km. kanalizasyon hattı, 6 adet içme suyu deposu, 1 adet fosseptik olmak üzere toplam maliyet 25 Milyon Liradır. Devam etmekte olan 45 km. içme suyu hattı, 3 adet içme suyu deposu, 3 adet sondaj, bir adet su alma yapısı olmak üzere 13 Milyon Lira maliyetidir. Haricinde Sanayi Kavşağı, Şeyh Yunus Tepesindeki içme suyu hattı, Fevzi Çakmak yağmur suyu hattı, 2. rıhtım yapımı, sera destekleri, Ünye bisiklet yolu gibi bir çok yatırımlar yapılmıştır” dedi.

2022 yılı Ocak ayı olağan meclis toplantısı video sunu izlemek isterseniz haber imizin altında bulunan Youtube linkimizden seyredebilirsiniz.

Bu haber toplam 181 defa okunmuşturHaber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız