ordu

HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
24 Şubat 2022 Perşembe Saat: 11:04

ORDULU GENÇLER ROBOTİK YARIŞMADA KANADA YOLCUSU

“Black Storm” adlı robot Ordulu gençler ile Türkiye’yi temsil ederek Kanada’ya gidiyor.
ORDULU GENÇLER ROBOTİK YARIŞMADA KANADA YOLCUSU

Ordu Dr. Mehmet Hilmi Güler Bilim Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencilerinin Büyükşehir Belediyesinin yazılım şirketi ORYAZ A.Ş. destekleriyle hazırladığı “Black Storm” isimli robot, FIRST tarafından sunulan ve 24 ülkeden takımların katılımı ile Kanada’da gerçekleştirilecek olan en üst düzey robotik yarışması FRC’de Türkiye’yi temsil edecek.

 

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in 2011 yılından bu yana bilimsel çalışmalarına destek verdiği ve ismini taşıdığı Dr. Mehmet Hilmi Güler Bilim Sanat Merkezi (BİLSEM), yaptığı çalışmalarla göz dolduruyor. Teknolojik tüm gelişmeleri yakından takip ederek projelere imza atan BİLSEM öğrencileri katıldığı ulusal ve uluslararası yarışmalarda da zirveyi hedefliyor.

 

EN ÜST DÜZEY ROBOTİK YARIŞMASI

 

FIRST tarafından sunulan en üst düzey robotik yarışması Fırst Robotıcs Competıtıon’de (FRC) lise öğrencileri, şimdiye kadar görülen en etkileyici robotları inşa etmek için dünyanın en iyi teknoloji şirketleriyle bir araya geliyor. Sıfırdan inşa edilen 5 fit boyunda ve 50 kilogram ağırlığında robotlar, yüksek yoğunluklu robo-sporlarda rekabet ediyor. FRC, sporun heyecanını bilim ve teknolojinin zorluklarıyla birleştirirken sıkı kurallar, sınırlı kaynaklar ve zaman sınırlamaları altında, 10 öğrenciden oluşan takımların fon toplaması, bir takım markası tasarlaması, takım çalışması, becerilerini geliştirmesi ve rakiplere karşı öngörülen görevleri yerine getirmek için robotlar inşa etmesi ve programlaması gerekiyor.

 

ORDULU ÖĞRENCİLERİN GELİŞTİRDİĞİ “BLACK STORM” ROBOTU TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDECEK

 

Bu kapsamda harekete geçen BİLSEM öğrenci ve öğretmenleri robotikte en iyilerin sahaya çıktığı FRC'de yarışabilmek amacıyla belirlenen tema ve kurallara uygun bir robot için çalışmalarına başladı. 9 öğrenci ve 6 öğretmenden oluşan BİLSEM ekibi Ordu Büyükşehir Belediyesinin yazılım şirketi ORYAZ A.Ş.nin teknik destekleriyle takımla aynı ismi taşıyan “Black Storm” robotunu geliştirerek yarışmalara hazır hale getirdi.

 

BAŞKAN GÜLER, GENÇLERİ YALNIZ BIRAKMADI

 

24 Şubat - 6 Mart 2022 tarihleri arasına Kanada'nın British Colombia Eyaleti Vancouver-Victoria şehrinde düzenlenecek olan ve dünyanın 24 ülkesinden takımların katılacağı yarışmada Türkiye’yi temsil edecek olan Ordu Dr. M. Hilmi Güler Bilim ve Sanat Merkezi öğrenci ve öğretmenleri için yolculuk öncesi bir etkinlik gerçekleştirildi.

 

Çeşitli programlara katılmak için İstanbul’da bulunan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’de programa video konferans yöntemiyle bağlanarak gençleri yalnız bırakmadı ve başarı dileğinde bulundu.

 

BAŞKAN GÜLER: “SİZLERLE GURUR DUYUYORUZ, SİZLER TÜRKİYE’NİN MİLLİ TAKIMISINIZ”

 

BİLSEM öğrencilerinin yarışma hazırlıklarını yakından takip ettiğini dile getiren ve başarılı olacaklarına yürekten inandığını aktaran Başkan Güler, “Sizlerle gurur duyuyoruz. Ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğinize yürekten inanıyoruz. Sizler Türkiye’nin milli takımısınız. Bizlerde sizler için çalışmalar yapmaya projeler geliştirmeye devam edeceğiz. Çok daha güzel bir geleceğe hep birlikte yürüyeceğiz. Yakından takip ettiğim bu çalışma için bende çok heyecanlıyım. İnşallah çok iyi başarılar alacaksınız. Tüm ekibi tebrik ediyorum” dedi.

 

Programda ayrıca Altın ordu İlçe Milli Eğitim Müdürü Onur Bekyürek, Ordu Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve ORYAZ A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Aşkın Baş ile BİLSEM Müdürü Tuncay Kaya’da bir konuşma yaparak takıma başarılar diledi.

 

TAKIM KAPTANI KAYA: “HEDEFİMİZ ŞAMPİYONLUK”

 

Yarışmada yer alacak olan “Black Storm” takımının kaptanı Berat Tuna Kaya, hedeflerini şampiyonluk olarak belirlediklerini söyledi. Uzun süren bir çalışmanın emeğini almak için Kanada’ya gideceklerini vurgulayan Kaya, “9 kişilik bir ekip ile 2 aydır çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kanada’da katılacağımız yarışmada hedeflerimiz çok yüksek. Orda da elimizden gelenin en iyisini yaparak ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğiz” diye konuştu.

 

TAKIM ÜYESİ NİL TAYLA GÜLTURAN: “DR. MEHMET HİLMİ GÜLER BİLİM VE SANAT MERKEZİ’NİN ADINI DÜNYAYA DUYURACAĞIZ”

 

“Black Storm” takımı öğrencilerinden Nil Tayla Gülturan’da, “Black Storm ekibinin bir parçasıyım. 15 kişilik bir ekiple robotumuzu hazırladık. Kanada’ya gidiyoruz. Hedefimiz birinci olmak, kendimize güveniyoruz. Okulumuzu, Dr. Mehmet Hilmi Güler Bilim Sanat Merkezi’ni hem Türkiye’de hem de dünyada duyuracağız” şeklinde konuştu.

 

TAKIMDAN BAŞKAN GÜLER’E TEŞEKKÜR

 

Projede yer alan diğer öğrenciler de hedeflerinin şampiyonluk olduğunu belirterek her proje ve çalışmada kendilerine destek veren ve yanlarında olan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler'e teşekkürlerini ilettiler.

 

 

 

 

Bu haber toplam 125 defa okunmuşturAnahtar Kelimeler : ORDULU, GENÇLER, ROBOTİK, YARIŞMADA, KANADA, YOLCUSU

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız