ordu

HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
16 Nisan 2022 Cumartesi Saat: 12:35

MİLLETVEKİLİ ADIGÜZEL “MİNAREYİ ÇALAN KILIFINI HAZIRLAR”

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel Ordu’nun Gürgentepe ilçesine bağlı Eskiköy Mahallesi’nde bulunan 200 yıllık tarihi cami restorasyon sırasında kaybolması üzerine açıklamada bulundu.
MİLLETVEKİLİ ADIGÜZEL  “MİNAREYİ ÇALAN KILIFINI HAZIRLAR”

Ordu’nun Gürgentepe ilçesine bağlı Eskiköy Mahallesi’nde bulunan 200 yıllık tarihi cami, restorasyon sırasında kayboldu. Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, “Minareyi çalan kılıfını hazırlar” diye bir deyim var ama AKP iktidarında caminin çalındığını da gördük” dedi.

Ordu’nun Gürgentepe ilçesine bağlı Eskiköy Mahallesi’nde bulunan 200 yıllık tarihi cami, restorasyon sırasında kayboldu. Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, “Minareyi çalan kılıfını hazırlar” diye bir deyim var ama AKP iktidarında caminin çalındığını da gördük” dedi.

CAMİNİN YERİNDE YELLER ESİYOR

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından 2020 yılı Aralık ayında restorasyon için bir firmaya verilen Gürgentepe ilçesi Eskiköy Mahallesi’nde bulunan 200 yıllık tarihi ahşap caminin yerinde yeller esiyor.

Restorasyonunun şartnameye göre, 2021 yılı Haziran ayında tamamlanması gerekirken, ahşap caminin tahtalarını söken ve açıkta bir yere depolayan yüklenici firma ortada görünmüyor.

PARA DA GİTTİ, CAMİ DE!

Caminin bulunduğu yere giden CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, “Minareyi çalan kılıfını hazırlar diye bir deyim minareyi çalanı duyduk ama camiyi çalanı ilk defa görüyoruz. Din iman olunca mangalda kül bırakmayanlar görüyorsunuz camiyi de çalabiliyorlar. Ve burayla ilgili firmaya para da ödenmiş. Yani adam hem parayı almış, hem de camiyi almış” dedi.

BAKAN SOYLU’YA SORDU

Açıklamanın ardından TBMM Başkanlığına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından cevaplandırılması istemiyle yazılı bir soru önergesi veren milletvekili Adıgüzel, şunları sordu;

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Gürgentepe İlçesinde Eskiköy Mahallesi tescilli ahşap cami restorasyon işinin bitim tarihinden bu yana 10 ay geçmiş olmasına rağmen iş tamamlanmamış olmakla birlikte tarihi ahşap cami de ortada yoktur. Ahşap caminin sökülerek nereye götürüldüğü de bilinmemektedir. Yüklenici firma olan Nas İnş. Taah. Tic. ve San. Ltd. Şti.’ye birtakım ödemeler yapıldığı ancak caminin ortadan kaybolduğu bilgileri mevcuttur.

MALZEMELER KAYIP

Bu bağlamda; Büyükşehir Belediyesi’nin bu tarihi ahşap caminin nerede olduğu ile ilgili açıklaması nedir? Konuyla ilgili gerek işin bitmesi gereken tarihten 10 ay geçmesine rağmen ortada tamamlanmış hiçbir iş olmaması gerekse tarihi caminin ahşap malzemelerinin nerede olduğunun dahi bilinmiyor olması nedeniyle Ordu Büyükşehir Belediyesi nezdinde bir soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz? Yüklenici firmaya idarece bugüne değin ne kadar ödeme yapılmıştır? Haksız bir ödeme söz konusu ise bu ödemeye onay veren yetkililer hakkında bir soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz? Yapılan ödemeler bu kişilerden rücu edilecek midir? Büyükşehir Belediye Başkanı’nın süreçle ilgili bilgisi var mıdır? Caminin ve ahşap malzemelerinin bulunması için emniyet güçlerince bir çalışma başlatılacak mıdır?” sorusunu sordu.

Bu haber toplam 167 defa okunmuşturHaber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız