ordu

8 Haziran 2022 Çarşamba Saat: 11:22

BAŞKAN GÜLER, YENİ BİR PROJEYE DAHA İMZA ATTI

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde halk arasında ‘fındık kapsülü’ olarak nitelendirilen zuruftan hayvan yemi üretildi.
BAŞKAN GÜLER, YENİ BİR PROJEYE DAHA İMZA ATTI
kyble çikolatalı fındık ezmesi
3 aralık dünya engelliler günü

Türkiye’nin fındık deposu Doğu Karadeniz Bölgesi’nde halk arasında ‘fındık kapsülü’ olarak nitelendirilen, fındığın ayıklama makinesi olan patoza verildikten sonra çoğu zaman ahırlarda hayvan altlarında değerlendirilen veya sobalarda yakacak olarak kullanılan zuruftan hayvan yemi üretildi. 

 

Göreve geldiği günden bu yana özellikle tarım, turizm, enerji alanlarında uyguladığı projelerle Ordu ’ya farklı bir vizyon aşılayan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, yeni bir ilke imza attı. Başkan Güler’in talimatıyla başlatılan fındık kapsülünden kaba hayvan yemi üretimi çalışmaları olumlu sonuç verdi. 

 

FINDIK KAPSÜLÜ SAMANDAN DAHA DEĞERLİ ÇIKTI 

 

Fındık üretimi yapılan kentlerde gübrelemede kullanılmasının yanı sıra büyük çoğunluğunun çöpe atıldığı fındık kapsülünü hem verimli alanlarda değerlendirmek hem de ekonomiye kaza ndırmak isteyen Başkan Güler, ilk olarak laboratuvar ortamında fındık kapsülünün analizini yaptırdı. Ham protein ve enerji değeri açısından yüksek olan samandan daha değerli çıkan kapsülden bununla birlikte yem üretimi çalışmaları başlatıldı. 

 

KENDİ TASARIMLARI İLE YEM ÜRETİM MAKİNESİ YAPILDI

 

Kapsülün yeme çevrilmesi için kendi bünyelerinde tasarladıkları makine ile kapsüller öğütülmeye başlandı. Tasarlanan makinede öğütülen kurutulmuş fındık kapsülü diğer kaba yemler ile karıştırılarak hayvanlara verildi ve çalışmalar bu neticede olumlu sonuçlandı. 

 

İL EKONOMİSİNE 150 MİLYON KATKI SAĞLAMASI BEKLENİYOR

 

Maliyetlerin yüzde 70’ini oluşturan yem konusunda alternatif olarak üretilen fındık kapsülünden kaba yem, Ordu ekonomisine ilk aşamada 150 milyon lira katkı sağlanması beklenirken üreticilere de büyük anlamda kolaylık sağlayacak.

 

“İHRAÇ EDER DURUMA DA GELEBİLİRİZ”

 

Başkan Güler, üretilen kaba hayvan yemlerinin Türkiye’de kullanılmasının yanı sıra dış ülkelere de ihraç eder duruma gelebileceklerini ifade etti.

 

Başkan Güler konuşmasında şu sözlere yer verdi:

 

“Kendi kendine yeten kent ve kendi kendine yeten bir ülke durumundayız. Bu anlamda fındık kapsülünden hayvan yemi denemesi yaptık ve bunda başarılı olduk. Hem gıda değeri hem de kalite açısından önemli bir ürünü elde etmiş olduk. Bunu Türkiye’de, özellikle fındık üretimi yapan bölgelerde yem olarak kullanabileceğiz. Bu da daha önceden büyük ölçüde israf edilen veya daha değişik amaçlar için kullanılan fındık kapsülünü yem olarak kullanma imkanını sağlıyoruz. Bu yem ithalatında bize önemli bir avantaj sağlamış olacak. Belki de fazlasını ihraç eder duruma geleceğiz.” 

 

“KENDİ TASARIMIMIZI YAPTIK”

 

Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan ORYAZ ( Ordu Yazılım) şirketinin bu çalışmaya dahil olarak kendi tasarımları ile kapsül öğütme makinesi ürettiklerine dikkat çeken Başkan Güler, “Büyükşehir Belediyemizin iştiraki ORYAZ şirketimiz yani yazılım şirketimiz hem yazılım konusunda hem de mekanik üretim konusunda önemli adımlar atıyor. Bu makinede kendi dizaynımız. Düşünen Ordu , Üreten Ordu , Yarışan Ordu sloganına uygun olarak bu ifadelerin altını doldurarak Türk ekonomisine yeni imkanlar sunuyoruz” şeklinde konuştu.

 

Bu haber toplam 106 defa okunmuşturAnahtar Kelimeler : BAŞKAN, GÜLER, YENİ, BİR, PROJEYE, DAHA, İMZA, ATTI

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız