ordu

HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
10 Haziran 2022 Cuma Saat: 15:22

ÜNYE'DE YUNUS EMRE ANMA ETKİNLİKLERİ YAPILDI

Tasavvuf Alimi Yunus Emre’nin vefatının 701. Yıl Dönümü nedeniyle Yunus Emre’nin Ünye’de buluna Kabri Başında Program Düzenlenerek anıldı.
ÜNYE'DE YUNUS EMRE ANMA ETKİNLİKLERİ YAPILDI

Büyük Tasavvuf Alimi Yunus Emre’nin ölümünün 701. Yıl dönümü nedeniyle Ünye ’de kabri başında bir program düzenlendi. Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ünye Belediyesi ve Yunus Emre Derneği tarafından organize edilen programa Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, Garnizon Komutanı Yarbay Bünyamin Dönmez, Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sait İnan, Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı , Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Genç, İl Müftüsü İsmail Çiçek, siyasi parti ile STK Başkan ve temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Programa gelen davetlileri Ünye Yunus Emre İlkokulu Öğrencilerinden oluşan “Bizim Yunuslar” grubu giydikleri Yunus Emre kıyafetleriyle karşıladı.

Kur’anı Kerim ile başlayan programda İl Müftüsü İsmail Çiçek dua yaptı.

Programda konuşan Yunus Emre Derneği Başkanı Yaşar Argan ”Yunus Emre deyince aklımıza güzellikler gelir, sevgi gelir, hoşgörü gelir, kardeşlik gelir. En önemlisi de kalp kırmamak gelir. Yunus Emre “Bir kez gönül kırdın ise bu kıldığın namaz değil” diyor. Bundan daha güzel İslamı anlatan ne olabilir.

Cumhurbaşkanımız 2007 yılında Yunus Emre Vakfını kurdu. Bu vakfa bağlı olarak şu anda dünyada 57 yabancı ülkede Yunus Emre enstitülerini kurdu. Bu enstitülerde çocuklara Türkçe öğretilmekte ve Yunus Emre tanıtılmaktadır. Üzerine bir kıvılcım başladı, bu kıvılcım büyüdü ve Ünye ’nin sınırlarını aştı. İnşallah önümüzdeki yıllarda Ünye ’miz kültür olarak dünyaca tanınan ilçeler arasına girecek ve burada Yunus Emre konusunda öncülük yapacaktır. “ dedi.

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı ; “İnsan fıtratında yer alan belki de en önemli değerlerden biri sevgi ve kardeşliğin önemine hayatı boyunca vurgu yapan ve Allah sevgisi ile yoğrulmuş dünyanın en önemli tasavvuf düşünürlerinden Yunus Emre’nin insanlığa verdiği mesajlar günümüzde de geçerliliğini korumaktadır. Yunus Emre tasavvufi düşüncelerini insanlığa aşılamak amacıyla yaşama boyunca Anadolu’nun birçok bölgesine ziyaretlerde bulunmuş ve belirli süre bu bölgelerde yaşamıştır. Yunus Emre’nin bu tasavvufi yolculuğu sonrasında hakka yürüdüğü yerin Ünye olduğu güçlü kanıtlarla ortadadır. “ diye konuştu.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sait İnan;  “İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir. Sen kendini bilmezsen, bu nice okumaktır” demiş Yunus Emre. Yani kendini öğretmeyen ilimden kimseye fayda yoktur. İnsanın kendine yolculuğunda çok önemli hizmetleri olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Hilmi Güler’in eşsiz kültür, turizm ve tarım hizmetlerini anlatmaya gerek yok. Bunlardan bir tanesi de burada. Geçen yıl açılışını yaptığımız Yunus Emre Türbesi bütün Yunus dostlarıma hayırlı uğurlu olsun.” Dedi.

Ünye Kaymakamı Ayhan Işık; “Vefatının 701 seneyi devriyesinde Yunus Emre’yi rahmetle minnetle yaad ediyorum. Aşk tadında pişirdiği şiirleri, ilahileri ve sözleri ile Yunus Emre, aşk medeniyetinin bayraktarı olmuştur. Yunus Emre Anadolusa 701 yıllık varlığımızı temsil eden gönül eridir. Çıktığı ilahi aşk yolculuğu ile Anadolu’ya sevgi ve hoşgörüyü aşılayan, düşünceleri ile birlik ve beraberliğimizin temellerini atan bizim Yunus’u sevgiyi hasret ve minnetle yad ediyorum.” diye konuştu.

Konuşma sonrasında Yunus Emre Türbesi Başında dua edildi.

 

Bu haber toplam 143 defa okunmuşturAnahtar Kelimeler : TASAVVUF, ŞAİRİ, YUNUS, EMRE, ÖLÜM, YIL, DÖNÜMÜNDE, ANILDI, ÜNYE

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız