ordu

16 Haziran 2022 Perşembe Saat: 16:40

ÜNYE’NİN SANCAK BEYLİĞİ 158.YILINDA RESİM SERGİSİ İLE İLE ANILDI

158 yıl önce sancak beyliği oluşu yıl dönümünde sergi açılışıile kutlandı.
ÜNYE’NİN SANCAK BEYLİĞİ 158.YILINDA RESİM SERGİSİ İLE İLE ANILDI
kyble çikolatalı fındık ezmesi
3 aralık dünya engelliler günü

TÜİK in il olabilecek ilçeler listesi içerisinde  adı geçen Ünye ’de heyecan devam ederken Ünye ’nin 15 Haziran 1864’te sancak beyliği  oluşunun 158. Yıldönümünü kutlamak ve konuyla ilgili resim sergisi düzenlendi.

Açılış kurdelesi kesiminde Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, Ünye Belediye Başkan Vekili Orhan Güler, ÜNSAK Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Küçükoğlu, Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, tarihçi yazar Ahmet Derya Varilci ve  çok sayıda vatandaş yer aldı.

 

“Tarihte Hiçbir Durum Tesadüf Değildir”

Sergi ile ilgili bilgiler veren ve serginin açılmasında öncülük eden Tarihçi yazar, Ahmet Derya Varilci, “Tarihte hiçbir gelişme istisnai bir durum değilse tesadüf değildir. 1848 yılında Osmanlı’da yeni bir statü ortaya çıkıyor. Ayanlar dönemi biterek merkezi güç tarafından vilayetler oluşturularak gelişmeler merkeze bağlanıyor. O dönemde de Ünye sancakbeyi yapıldı yani vilayet oldu. Ünye ’nin il olması coğrafi konumu, nüfusu gibi nedenlerden dolayıdır. Aynı zamanda Ünye tersaneye gemi sağlayan en önemli birimlerden biridir. Ünye ’nin il olmasının getirileri oldu. Öncelikle Ünye -Niksar yolu açıldı ve bunun gibi pek çok güvenlik tedbirleri, limanın geliştirilmesi gibi pek çok imar ve iskan geliştirmeleri oldu. Ünye ’nin sancak yapısı bu gelişmeleri destekleyecek şekilde devam etti. Ünye ’nin sancakbeyliği daha sonraki yıllarda da devam etmiştir” ifadelerini kullandı.

 

 “ İlçeler Bize Bağlandı”

Serginin açılmasına katkı sağlayan Ünye Sanat ve Kültür Derneği Başkanı İsmet Küçükoğlu, “1461 yılında Trabzon’un fethedilmesi ile Ünye Canik yani Samsun sancağına bağlandı. Biz 400 küsur yıl Samsun’un bir kaza sı olarak yaşadı. 1864 yılında Ünye sancakbeyi yapılınca Niksar’ı, Erbaa, Karakuş yani Akkuş, Fatsa , Bolaman ve Ünye kaza sı bağlandı” dedi.

Ünye Medya Ajans Whatsap Haber Hattı : 0553 760 05 53

Bu haber toplam 169 defa okunmuşturHaber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız