HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
17 Haziran 2022 Cuma Saat: 22:40

İŞ İNSANI OCAK “KURBAN SATIŞLARIMIZ DEVAM ETMEKTE”

İş İnsanı Murat Ocak ve Amcaoğulları Serdar ve Ahmet Ocak ile birlikte Akçay’ın Cılar Mahallesinde faaliyete geçirmiş oldukları AKCILAR Besi Çiftliği'nde kurban satışları devam etmekte.
İŞ İNSANI OCAK “KURBAN SATIŞLARIMIZ DEVAM ETMEKTE”
pc3

Akçay’ın Cılar Mahallesinde İş İnsanı Murat Ocak ve Amcaoğulları Serdar ve Ahmet Ocak ile birlikte Kasım Aylarında Faaliyete geçirmiş oldukları AKCILAR Besi Çiftliği Ünye Basın Mensubuna tanıtılarak yapılan çalışmalar Vatandaşların bilgisine sunuldu.

Modern bir çiftlik olarak faaliyete geçen AKCILAR Besi Çiftliği Kurbanlık satışlarına başlamış bulunmakta ve alınan Kurbanlıkların Kurban Bayramına kadar bakmaya devam etmekte.

AKCILAR Besi Çiftliğinin Ortağı ve İş İnsanı Murat Ocak Çiftliğin tanıtımından vatandaşları ve basın mensuplarını bilgilendirmek için açıklama yaptı. “Çiftliğimizin içerisinde 245 büyük baş hayvanımız var. 125 tanesi kurbanlık vasfını taşıyan hayvan” ifadelerini kullanarak yaptığı açıklamada İş İnsanı Ocak;

“Burası Termeye bağlı Akçay ile Cılar arasında, Akcılar isminden de anlaşılacağı üzere Akçay’ın akı Cıların Cı hecelerinden oluşan Akçılar Besi çiftliği. Yaklaşık 250 baş üzerine kurulu bir çiftlik, ancak 400 başa kadar artım kapasitesi bulunuyor.

245 BÜYÜKBAŞ HAYVANDAN 125’İ KURBANLIK

Çiftliğimiz 2 tane ahırdan oluşmaktadır. Kurbanlık büyükbaş hayvanlarımız bulunmaktadır. Bu çiftliği 2 yıl önce yapmaya karar verdik. Geçen Kasım ayında çiftliğimizi bitirdik. Kasım ayında ilk hayvanlarımızı Kars bölgesinden alarak çiftliğimize bağladık. Kastamonu ve bu bölgemizde hayvan almaya devam ettik. Çiftliğimizin içerisinde 245 büyük baş hayvanımız var. Bu 245 hayvandan 125 tanesi kurbanlık vasfını taşıyan hayvan, geri kalan kısım da kurban yaşını doldurmamış buzağılarımız.”

250 TANE EVLADIMIZ VAR BİZİM BURADA

Hayvancılığın ekonomik anlamda kötüye gittiği yönündeki eleştirilere rağmen inat ettiklerini ve bu işe girdiklerini burgulayan Ocak şöyle devam etti; “Hayvancılık şuanda çok kötü oldu. Ekonomik anlamda para kaza ndırmadığı yönde eleştiriler de aldık. Ama biz yine de inat ettik. 3 kuzen omuz omuza vererek bu işe giriştik ve çok şükür şuanda 8 aydır bu işin içerisindeyiz. Hayvancılık zordur. 250 tane evladımız var bizim burada. 250 tane nefes alan canlı var burada. Dolayısıyla her birinin derdini, sorununu biz üstlenmek zorundayız.  Bununla alakalı da araştırmalar yaptık. Bu işi bilen kişilerden yardım aldık. Netice itibariyle aslımız köylüdür. Bizim köyümüz, bu bölge zaten hayvancılık bölgesi. Kendi bölgemizde, kendi köyümüze çiftliğimizi kurduk.

250 EVLADIMIZIN AYRI AYRI DERDİ VAR

Ancak çiftlik olması başka çiftlik sahibi olmak daha başka 250 tane canlı hayvan var ama 250 tane olan evlatlarımızın ayrı ayrı dertleri var.

Yeni doğmuş bir bebeğinizi düşünün bunun karnımı acıktı, gazımı var bunu tecrübeli bir anne iyi bilir. Ama annenin tecrübesi yok ise mutlaka yardım alır dışarıdan. Hayvanlarımız sağlıklılar. 2 tane ahırımızı bir tanesini besi olarak bir tanesini kurbanlık olarak planladık. Canlı kilo üzerinden olarak kurbanlık satışlarımızı 15 gündür yapmaya devam ediyoruz. Önümüzde bir kurban bayramı yaklaşıyor. 1 aydan az bir zaman kaldı. Bunun yanında çiftliğimizin bünyesinde modern bir mezbaha usulü bir kesimhane kuruldu.

YAPTIĞIMIZ İŞİ PROFESYONEL YAPMAK İSTİYORUZ

Özellikle Ünye bölgesinde şuan da mezbahayla alakalı sıkıntı var. Biz de mezbaha kurduk. Bizim ki 365 gün süreli bir mezbaha değil. Sadece kurban bayramında kullanabileceğimiz bir mezbaha. Bölgemiz de Belediye ve Kaymakamlık tarafından izin alındı. Mezbahamıza çok hijyenik ve profesyonel, modern bir mezbaha. Yaptığımız işi profesyonel yapmak istiyoruz. Ticarette hiçbir zaman başarısızlığı kabul etmiş bir yapım olmamıştır. Mutlaka girdiğimiz işi başarmakla alakalı çabamız her daim yüksek olmuştur. Bu işi de başaracağımıza inanıyorum. Hızlı bir şekilde kurban ve hisse satışlarımız devam ediyor. Kurban derken mutlaka şunu altını çizmek istiyorum. Bir hayvanın kurban olabilmesi için hocalarımızda müftülerimizde ifade eder. Birçok şartları vardı. Mutlaka pazardan alırken bu şartların tutup tutmadığını kontrol etsinler.

ALT KOMŞU, ÜST KOMŞU, SOKAĞIMIZDA Kİ İNSANLAR HİSSE BEKLİYOR

Kurban satım ve kesim yerleri olmadığı için ve yahut da herkesin bir köyü olmadığı için kesebilecek kabiliyeti olmadığı için son günlerde farklı farklı kurumlara bağış da bulunduklarını gördük. Kurban dinimizce bir vaciptir. O vacip olayını yerine getiriyor. Ancak alt komşu, üst komşu, sokağımızda ki insanlar hisse bekliyor. Ama biz bağış da bulunduk nereye gitti Afrika’ya gitti. Alt komşumuz aç çocuğumuz kurbanın nasıl kesildiğini bilmiyor. Çocuklar anne babadan gördüklerini yapamazlar mı bunda sonra ki dönmede çocuklar kurban kesilmesini bilmeyecekler. Değerli dostlar Kurbanınızı kesin veya kestirin. Kesemiyorsanız da mutlaka bizim çiftliğimizde olduğu gibi ya da mezbahalar de olduğu gibi mutlaka hisseye girin ve alt komşunuza üst komşunuza kurban kesin. Kurbanı bağışta bulunan bir aile daha sonrada nasıl olsa bağışta bulunduk haydi gidelim tatile deyip devamında bizi biz yapan değerlerden uzaklaşıyoruz. Kurban birlikteliktir, beraberliktir. Ayrılıkların giderilmesidir. Bu yüzden mutlaka kurbanımızın kesilmesi gerektiğini düşüyorum.” ifadelerini kullanarak açıklamasını sonlandırdı.

 

Bu haber toplam 290 defa okunmuşturHaber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız