20 Haziran 2022 Pazartesi Saat: 22:32

YALI SAHİLİ ÜNYE’NİN KALBİDİR” “KİME SORDUNUZ?''

Ünye Yalıkahvesi Mevkiinde Yapılacak olan proje ye karşı Sivil Toplum Kuruluşları, Siyasi Parti Temsilcileri ve Birçok Ünyeli vatandaş bir araya gelerek ortak basın açıklaması yaptı.
YALI SAHİLİ ÜNYE’NİN KALBİDİR” “KİME SORDUNUZ?''

Ordu Büyükşehir Belediyesi Adına Projeyi Yapan  Kentsel Dönüşüm Uzmanı Nihat Şen’in dün ( 19 06 2022 Pazar ) günü  Yalı mevkiinde yaptığı basın açıklamasının ardından tepki göstermek amacı ile bir araya gelen STK lar, Siyasi Parti temsilcileri ve vatandaşlar, tepkilerini bu kez pankartlarla eylem yaparak dile getirdiler.

Ünye’nin asli çocukları oldukları olduklarını belirterek “Yalı Sahili Ünye ’nin Kalbidir” “Kime sordunuz? “  gibi pankartlarla, Ünye linin fikrini almadan Ünye ’linin istemediği projeleri dayatmak istediklerini belirterek, projeler yapılırken yöre halkına sorulması gerektiğini ifade ettiler.

Topluluk adına konuşma yapan TEMA Vakfı Ünye Temsilcisi Aynur Zeren Tan yaptığı açıklamalarında;

 

“Tarihte çok az rastlanan bu toplantı demokrasiye örnek. Milattan önce Yunanis’tan da uygulanırdı. Isparta ve Atina şehirleri bir araya toplanır, agora denilen meydanlarda o kentle ilgili kararlar verirlerdi. Nihat Şen’in savunduğu proje ile ilgili açıklayıcı bilgi vermesi çok güzel bir davranış. Projelerin karar aşamasında o yörenin halkına danışılmalıdır. Bu vatandaşların hakkıdır. 40 yıldır bu kentte yaşıyoruz. Doğal alanın korunmasını istiyoruz. Bütün dünyanın buna ihtiyacı var. Dönüşümler değişimler dünyada bu olaylar yaşanıyor. Bu iklim değişikliğine insan müdahale ettiği zaman afetler olarak bize geri dönüyor. Dünyanın kendi dengesini bozuyoruz. Bunların olmaması ve bir daha yaşanmaması için yıllar önce söyledik. Atatürk Parkı doldurulmasın diye ancak Parka gittiğimizde başımıza kakıldı. Koy doluyor. Bu kumlar bizlerin doğal ve kültürel mirasımız. İnsanlar hem geçim derdini düşünecek hem de geleceğimizi düşüneceğiz. Ordu ve Ünye ’nin yeşillik alanı yüzde kaç sormak istiyoruz. Kentsel dönüşümlerde bunların ne kadarı korunacak.”

‘’PROJE DESTEKLENMİYOR!’’

Projenin durdurulmasını isteyen vatandaşlar ise yaptıkları basın açıklamalarında Ordu Büyükşehir Belediyesine seslenerek şu ifadelere yer verdiler:

“Bu yapılanların hiç birini tasvir etmiyoruz. Ünye doğal olarak kalmalıdır. Dolgularla sirkülasyonu kestiler kumduk meydana geldi. Yolları yapacağız diye döktükleri dolgular bizi en çok rahatsız eden olaylardan biri oldu.  Hem evlerimizin yıkılmasını hem de denizlerin çekilmesine sebep olarak en büyük kötülüğü yapmış oldular. Politikacılar buradan ellerini çeksinler. Eğer bir şeyler yapmak istiyorlarsa o kadar idealist insanlarsa eski köprüyü ya da havaalanını yapsınlar. Ünye doğal kalsın.

Pastacımız, bakkalımız fırıncımız aileden sayılırdı. Hayata bu sahillerde merhaba dedik. Daha sonra 40 yıl Ünye dışında yaşadım. Yaz tatillerinde geldiğimde yeşilin azaldığını betonlaşmanın çoğaldığını gördüm. Son yıllarda yapılan çalışmalarla sahilleri de bozmaya başladılar. Ünye ’nin koyunu bozmayın. Doğal yapısını koruyun. Yarışmaya girse derece kaza nacak bir koyumuz var.  Bırakın insanlar, çocuklar denizin maviliğini doya doya seyretsinler.

Hangi manzara daha kötü beton olan mı doğal olan yerler mi. İnsanlara sağ gösterip soldan vuruyorlar. Kendilerini seçen insanların akıllarıyla dalga geçiyorlar. Ünye li buranın kendi halinde ve doğal kalmasını istiyor. Eğer bir şey yapmak istiyorlarsa, koku varsa gidersinler, güvensizse güvenliğini sağlasınlar. Ayrıyeten paraya kıyıp da bu projeyi yapmalarının hiçbir mantıklı açıklaması yok. Bu projeyi onaylayanları kendi vicdanları ile baş başa bırakıyoruz.” Diye söylediler.

YALI SAHİLİ ÜNYE ’NİN KALBİDİR” “KİME SORDUNUZ?''

Yaptıkları basın açıklamasının ardından “Yalı Sahili Ünye ’nin Kalbidir” “Kime sordunuz? “ gibi çeşitli pankartlarla yürüyüş yapan vatandaşlar, proje iptal olana kadar eylemlerinin devam edeceklerini ifade ederek proje panosunun kaldırılmasını istediler.

Bu haber toplam 247 defa okunmuşturHaber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız