4 Ağustos 2022 Perşembe Saat: 20:15

SUSUZLUĞA DAHA FAZLA DAYANAMAYAN ÜNYELİLER'DEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÖNÜNDE EYLEM

Ünye Beylerce Mahallesi Muhtarı Hüseyin Ereren mahalle sakinleri ile birlikte Ordu Büyükşehir Belediyesi önünde Su Eylemi yaparak mahallerine su getirilmesini istedi.
SUSUZLUĞA DAHA FAZLA DAYANAMAYAN ÜNYELİLER'DEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÖNÜNDE EYLEM

2017 yılında içme suyu borularının yarısından fazlasının döşenmiş olduğu Beylerce Mahallesinde vatandaşlar su ihtiyaçlarını Pat Pat olarak tanımlanan tarım aleti ile karşılıyordu. Bu durumdan şikayetçi olan mahalle sakinleri Beylerce Mahallesi Muhtarı Hüseyin Ereren ile soluğu Ordu Büyükşehir Belediyesi önünde aldı.

Mahalle sakinleri Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından her yıl ümitlendirilerek içme suyu ihalesinin yapılıp musluklarından akacağı söylenilmişti. Geçen senelerde ihalesi yapılan içme suyunda abonelikler yapıldı fakat döşenen borularda başka bir konuda herhangi bir çalışma yapılamadı.

Beylerce Muhtarı Hüseyin Ereren “Eskiden fıçı ile su taşırdık şimdi de tankerlerle taşıyoruz.” ifadelerini kullanarak konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

ÜNYE İLÇESİNE BAĞLI BEYLERCE MAHALLESİNİN SU SORUNU İÇİN BURADAYIZ

 “Sizleri buraya kadar yormamızın nedeni çok temel bir insan ihtiyacından kaynaklıdır. Ünye İlçesine bağlı Beylerce Mahallesinin su sorunu için buradayız. Ne yazık ki 21. Yüzyılda sağlıklı içme suyumuz yoktur. İnsanlarımız özellikle yaz aylarında içme ve kullanma suyu ihtiyacını derelerden sağlıksız sulardan karşılamaktadır.

BORULAR YÜZDE 70 DÖŞENDİ

Beylerce Mahallemize 2017 yılı itibari ile içme suyu boruları %70 oranında döşenmiştir. Daha sonra tüm görüşmelerimize rağmen içme suyu bağlanması konusunda netice alamadık. 2014 yılından beri içme suyu müracaatlarımıza çözüm bulamadık. Bizlere 3 ay sonra, 6 ay sonra su sorununuz kalmayacak şeklinde ümit verdiler. İncelemeler yapıldı ve 2017 yılında ihalesi %70 boru döşemesi ile gerçekleşti. 2018’in 9. Ayında suyunuz musluklardan akacak denildi. En son bize krizden dolayı ihaleler kaldırıldı denildi. 2020 yılı itibari ile belediye ve OSKİ Müdürlükleri ile irtibata geçtik. 2021 yılında ihale kararının olacağı söylendi ve 02.07.21 tarihinde bu ihale yapıldı. Fakat başlanamadı. Abonelikler oluşturuldu. Bir de bize, kendi imkanlarımızla oluşturduğumuz kuyulara saat bağlamamız gerektiğini söylüyorlar.  Halkımız bizi su için sandıkta göreve getirdi. Bizde söz verdik. O günden bugüne mücadele ediyorum. Eskiden fıçı ile su taşırdık şimdi de tankerlerle taşıyoruz.

Mahallemizin sesini yetkililere duyurmak amacıyla bu basın açıklamasını burada yapıyoruz. İnşallah feryadımız yetkililerce değerlendirilerek mahallemizin su sorununa çözüm oluşturabiliriz.

Cumhurbaşkanımız “Vatandaşın su sorununu çözemeyen Belediye Başkanı halkının su sorununu çözemeyen muhtar görevinin başında durmasın!” derdi. Büyükşehir Belediye Başkanımızın kangren olmuş bu sorunu çözmesini talep ediyoruz. Bizim en büyük gücümüz belediyelerimiz.”

BİZİM BİR SORUNUMUZ VARSA O DA; SU, SU, SU

Köy sakinlerinden Selahattin Biçen konuyla ilgili şunlara değindi: “Yaşım 83. Bu sabah içilmeyecek vaziyette olan sudan 3 kola şişesi su almaya gittim. Verilen sözler yerini tutmadı. Bizim halimiz ne olacak bize ön baş olun. Bizim bir sorunumuz varsa o da su, su, su….

SU İNSANIN EN TEMEL İHTİYACI

Köy sakinlerinden Atilla Ereren ise; “Muhtarımız, heyetimiz defalarca görüşmeler yaptı. Söz veriliyor sözler tutulmuyor. İşin ciddiyetini anlatmak için köyden belli bir heyetle geldik. Sorun çözülmezse bütün köy halkıyla beraber geleceğiz. Su insanın en temel ihtiyacı bu ihtiyaç karşılanmak zorunda bu bizim en temel hakkımızdır. Biz neyse bedeli ödemeye hazırız.” dedi.

OBB BİNASINDA TOPLANTI YAPILDI

Açıklamaların ardından OBB binasında OSKİ Genel Müdürü Murat US, OSKİ Yatırım Daire Başkanı Dursun Ali Kırmızıtaş ve Ulaştırma Daire Başkanı Abdulkadir Hatipoğlu ile toplantı yapıldı.

Toplantının ardından Beylerce Muhtarı Hüseyin Ereren konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

OLUMLU SİNYALLER ALDIĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM

“2021 yılında yapılan ihale sürecinin devam ettiğini söylüyorlar. Bir yıl içerisinde bu sorunun ortadan kalkacağı yönünde OSKİ Müdürümüz bizzat kendisi söz verdi. Olumlu sinyaller aldığımızı düşünüyorum. İnşallah verilen sözler yerine gelir. Biz çaresiz kaldık ve buraya geldik. İnsanların devletine, belediyesine, muhtarına güveni kalmadı. Bugün buraya teyit etmeye geldik. Beni halkım buraya getirdi bizler ve vatandaşlarımız görüştü. Çözüm konusunda iyi yaklaştılar. Bize yeterli bilgiler verildi.”

 

Bu haber toplam 218 defa okunmuşturHaber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız