27 Ağustos 2022 Cumartesi Saat: 07:31

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez’den Orduya Müjdeler

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bakanlığı ile ilgili yatırımları ve ihtiyaçları yerinde görmek, çeşitli temas, ziyaret ve istişarelerde bulunmak üzere Ordu’ya geldi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez’den Orduya Müjdeler
OSKİ
regaip kandili

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ordu programı kapsamında ilk olarak Ordu Valiliğine ziyarette bulundu. 

 

Bakan Dönmez, Ordu Valiliği’ne gelişinde, Vali Vekili Bayram Gale, AK Parti Ordu Milletvekilleri Dr. Şenel Yediyıldız, Ergun Taşçı, Metin Gündoğdu, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, ODÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, Altın ordu Kaymakamı Erkan Karahan, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Numan Öksüz, İl Emniyet Müdürü Doğu Ateş, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığına bağlı kurumların yöneticileri tarafından karşılandı. 

 

Ordu Valiliği Şeref Defteri’ni imzalayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, daha sonra Valilik Makamına geçti.

 

Vali Vekili Bayram Gale, “Sayın Valimiz, Sayın Milletvekillerimiz, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız,kamu kurum ve kuruluşlarımızla bir bütünlük içinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bugünkü ziyaretinizle ilimizdeki çalışmalar çok daha iyi noktaya getirmemize vesile olur düşüncesindeyim” dedi. 

 

Vali Vekili Bayram Gale ile istişarelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ”Ordu’ya bizim epey sözümüz oldu ama şartlar müsaade etmedi. Ordu , bir kere Ordu ’dan büyük. Ben bir İstanbullu olarak sizin yakın dostunuz ve komşunuzum. Ordu ’ya yapılan sadece Ordu ’ya değil, tüm Ordu lulara yapılmıştır sayıyorum” diye konuştu ve Ordu ’da  bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

 

Enerji Koordinasyon Toplantısı Yapıldı

 

Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Dr. Mehmet Hilmi Güler'i de makamında ziyaret eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ordu programı kapsamında Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonunda ilçe belediye başkanları, siyasi parti, sivil toplum kuruluşları ve iş dünyası temsilcileri ile bir araya geldi. 

 

Enerji Koordinasyon Toplantısı’na başkanlık eden Bakan Dönmez, Enerji  ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın ilimizde gerçekleştirdiği çalışmalar ve projelerin değerlendirildiği toplantının ardından katılımcılara söz vererek, talep ve önerileri dinledi. 

 

Toplantı sonrası değerlendirmelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ” Ordu İlinde Bakanlığımızın ilgi alanına giren konularla alakalı olarak şirketlerimizin, kuruluşlarımızın yetkililerinin sunumlarını dinledik, yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldık. Bundan sonra yapılan yatırımları değerlendirdik. Bu kapsamda İlimizde, İlçemizde yöneticilik yapan başta belediye başkanlarımız olmak üzere muhtarlarımızı temsilen gelen dernek başkanlarını, iş dünyasını temsilen gelen Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkan ve ilgililerine de bu sürece yapmış oldukları katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. Ordu , bu coğrafyada üzerine titrediğimiz kentlerimizden şehirlerimizden birisi” dedi.

 

Ordu’ya altyapı anlamında çok ciddi yatırımlar yapıldığını söyleyen Bakan Dönmez, “Ordu, 2002 yılında 3.7 Milyon yatırım almışken, 2021 yılında geçtiğimiz yıl yapılan yatırım tutarı 244 milyon TL’dir. 19 yıl içerisinde Ordu ’ya yaklaşık 2 Milyar TL tutarında enerji ve tabi kaynaklar alanında yatırım gerçekleştirdik. Ordu , elektrik tükettiği kadar elektrik de üreten bir kentimiz. Ordu ’da 500 megawatlık elektrik üretim gücümüz var. Bunun önemli kısmı yenilebilir kaynaklardan, hidroelektrik santrallerimizden oluşuyor. Bu kapsamda inşaatı devam eden 4 hidroelektrik santralimiz, 1 tane de biyokütle santralimiz mevcut.” diye konuştu.

 

Bakan Dönmez; “Ordu’nun Tüm İlçelerini Doğal Gaz İle Buluşturacağız”

 

Ordu’nun doğalgazla ilk defa 2008 yılında tanıştığını ifade eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ”Altın ordu İlçemiz başta olmak üzere Ünye ve Fatsa hali hazırda doğalgaz kullanan ilçelerimiz. Toplamda 130 bin civarında doğal gaz abonesi var. Bu oranları dikkate aldığımızda İlimizin yarısının yakınına doğalgaz kullanma imkanı sağlanmış durumda. Elbette yetmez. Son yıllarda Ordu ’dan gelen talepleri değerlendirmeye aldık. Akkuş, Aybastı, Çaybaşı, Gölköy, Gülyalı, İkizce, Kabadüz, Korgan, Kumru, Perşembe ve Ulubey İlçelerimize 2022-2025 döneminde doğal gaz vermeyi planlıyoruz. Bu ilçelerimizi yatırım programına aldık. Geriye kalan 5 ilçemizle alakalı olarak etüt ve projelendirme çalışmalarının başlama talimatını verdik. 3-4 yıl içinde onları da doğal gaza kavuşturacak, doğalgazı vatandaşlarımızla buluşturacağız” şeklinde konuştu.

 

Bakan Dönmez; “ Ordu ve Ünye Açıklarında Keşif Amaçlı Birer Kuyu Açmayı Planlıyoruz”

 

Karadeniz’de yürütülen doğal gaz arama çalışmaları kapsamında Altın ordu ve Ünye açıklarında keşif amaçlı kuyu açmayı planladıklarını ifade eden Bakan Dönmez konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Türkiye Petrolleri'nin Karadeniz'deki araştırma, arama ve üretim faaliyetlerine devam ediyor. Sakarya Gaz Sahası ile Amasra sahasında da çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. 2023'ün ilk çeyreğinde o gazı vatandaşımızla buluşturmak istiyoruz. Karadeniz'in batıdan doğuya aranması, araştırılması gereken birçok bölgesi bulunuyor. Bir taraftan da sismik çalışmaları başlattık. İçinde bulunduğumuz Ordu 'nun sahil kesiminden başlayarak deniz yetki alanımıza kadar olan bölgede sismik çalışmalarımızın bir kısmını yaptık. Devam eden çalışmalarımız var. Şu anda Barbaros Hayrettin Paşa Sismik Gemisi de sismiklerine devam ediyor. Daha önce yapmış olduğumuz sismiklerden verileri değerlendirdik. Ordu 'da ve Ünye 'de keşif amaçlı birer kuyu planlıyoruz. Bunu da programa aldık."

 

Bu haber toplam 128 defa okunmuşturHaber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız