ordu

HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
30 Ağustos 2022 Salı Saat: 20:09

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI ÜNYE’DE COŞKUYLA KUTLANDI

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. Yıldönümü, Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinde olduğu gibi Ünye’de coşkuyla kutlandı.
30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI ÜNYE’DE COŞKUYLA KUTLANDI

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. Yıldönümü, tüm ülkede olduğu gibi Ünye ’de de düzenlenen çeşitli etkinlikler kapsamında coşku ve heyecanla kutlandı.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. Yıldönümü kutlama programı Tebrikat töreni ile başladı. Ünye Kaymakamı Ayhan Işık ve Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı Kaymakamlık makamında tebrikleri kabul etti.

Ardından kutlama programı Ünye Cumhuriyet Meydanı’nda devam etti.  Atatürk Anıtı’na Kaymakam Ayhan Işık ve Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı tarafından çelenk sunuldu.

“YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM PAROLASIYLA AYDINLIĞA GİDEN YOLU ARALAMIŞTIR”

Ünye Askerlik Şube Başkanı Asteğmen Şükrü Berke Çağman törende yaptığı konuşmada, “Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına temel teşkil eden 30 ağustos 1922’de kaza ndığımız büyük zaferin 100. Yılını ulusça kutlamanın haklı gurur ve heyecanını yaşıyoruz. Asil Türk milleti, kahraman Türk ordu suyla birlikte, varlığına ve vatanına kastedenlere karşı 100 yıl önce bugün, kahramanlık ve şeref dolu tarihinden aldığı kudretiyle, yeniden dirilerek, topyekûn bir varoluş mücadelesi sonucunda eşine tarihte az rastlanır bir zafer kaza nmıştır.

Aziz yurduna ve bağımsızlığına kasteden işgal kuvvetleri karşısında Türk ordu sunun ortaya koyduğu eşsiz bir eser olan bu zaferin her safhası, tek tek düşünülmüş, hazırlanmış ve yönetilmiştir. 1900'lü yılların başlarında meydana gelen büyük devletler arasındaki çıkar çatışmaları, dünyada gelişen fikir akımları, sanayileşme gibi gelişmeler sonucunda birinci dünya savaşı sonunda müttefiklerin aldığı ağır yenilgiler sonucu Mondros mütarekesi imzalanmış, imzalanan anlaşma ile bin yıldır üzerinde kan dökerek, can vererek yurt edindiğimiz Anadolu toprakları o donemin büyük devlet ve onların maşaları tarafından işgal edilmiş, ayrıca tarihimize kara bir leke olarak geçen Sevr antlaşması da ulusumuza dayatılmıştır.

İşgal güçleri girdikleri her yerde adeta tarihi kinlerini kusarcasına kadınımıza, yaşlılarımıza, çocuklarımıza dünyada eşine az rastlanır işkence, zulüm ve hakaretlerde bulunmuşlardır. İşte böylesine umutsuz görünen, üzerimizde kara bulutların dolaştığı bir ortamda Mustafa Kemal Paşa ve onun dava arkadaşları bağımsızlık meşalesini yakarak;  Ya İstiklal, Ya Ölüm parolasıyla aydınlığa giden yolu aralamıştır. Bu özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinin ilk hedefi son neferine kadar düşmanı güzel ve kutsal vatanımızdan atmak şeklinde belirlenmiştir. Özellikle Sakarya meydan muharebesi de hedefimize ulaşmaya muktedir olduğumuzu, milletimizin istiklali uğruna kanının son damlasına kadar mücadeleye devam edeceğini ispatlamıştır.

Artık dünyanın en kahraman, en savaşçı milletine düşen görev düşmana son darbeyi vurmak olmuştur. Mustafa Kemal Paşa’nın başkomutanlığı altında, Türk kuvvetleri düşmana beklemediği bir yerden taarruza geçerek stratejik sahada düşmanı aldatmayı başardı. Avrupalıların 5-6 ayda geçilmez dediği Afyon mevzilerini 3 günde geçerek 30 Ağustos’a gelindiğinde düşman kuvvetlerinin önemli bir bölümünü imha etti. Bu büyük zafer ile düşmana son darbe de vuruldu. Ardından icra edilen takip harekatıyla da 9 Eylül’de düşman İzmir’de denize döküldü.

30 ağustos zaferi Türk Ordu su’na, Silahlı Kuvvetler Günü olarak armağan edilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri ülkemizin huzur ve bekasını sağlamak, bölgemizde ve dünyada sürekli barışın tesisine katkıda bulunmak için tarihinden ve milletinden aldığı güçle, modern harp silah ve teçhizatıyla, güçlü ve dinamik personeliyle, ulaştığı yüksek eğitim seviyesiyle, azimli ve kararlı komuta kademesiyle, dostlarının ve ülkemizin güvencesi, düşmanlarımızın korkulu rüyası olmaya devam etmektedir. Dünyanın sayılı askeri güçlerinden birisi olan silahlı kuvvetlerimiz her zaman, her yerde ve her şartta verilecek görevleri ifaya hazırdır.

Milli egemenlik, milli şuur ve tam bağımsızlık esasına dayanan Atatürk ilkeleri, bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de Türk silahlı kuvvetlerimize rehber olmaya devam edecektir. Bu kutsal ve tarihi gün vesilesiyle ulusça, başta ulu önder Atatürk olmak üzere, dava arkadaşları ve aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, hatıraları önünde bir kez daha saygıyla eğiliyor, şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhları şad olsun.”

Konuşmanın ardından program okunan şiirler, Ünye Mürüvvet Vidinli Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları ekibi tarafından yapılan halk oyunu gösterisi ve Ünye İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor ilçe Müdürlüğü sporcuları tarafından yapılan sportif gösterilerin ardından sona erdi.

 

Bu haber toplam 94 defa okunmuşturAnahtar Kelimeler : 30, AĞUSTOS, ZAFER, BAYRAMI, ÜNYE’DE, COŞKUYLA, KUTLANDI

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız